Лист Пенсійного фонду України
від 30.08.2012 р. № 17537/Г-4
Щодо нарахування
єдиного соціального внеску
фізособами-підприємцями
на зарплату працівників-інвалідів
<...>
Розмір єдиного внеску для кожної категорії платників та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування визначаються статтею 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон).
Платники-роботодавці нараховують єдиний внесок на суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», залежно від визначеного класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника єдиного внеску, з урахуванням видів його економічної діяльності (від 36,76 відсотків до 49,7 відсотків).
Згідно із частиною 13 статті 8 Закону єдиний внесок для підприємств, установ, організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка їх заробітної плати. Іншого Законом не передбачено.
Враховуючи зазначене, фізична особа — підприємець нараховує єдиний внесок на заробітну плату працівників-інвалідів у розмірі, встановленому залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого його віднесено.
Директор департаменту
надходження доходів
В. Литвиненко
Від редакції
Така ситуація — типовий приклад законодавчої дискримінації фізосіб-підприємців. Цікаво, чим так принципово відрізняється, працює інвалід на підприємстві чи на підприємця?