Теми статей
Обрати теми

Відносини, пов’язані із проходженням виробничої практики, не є трудовими, тому із практикантами трудові договори не укладаються

Редакція БР
Лист від 20.08.2012 р. № 107/021/150-12

У Македонії є така
футбольна команда — «Работнічкі»...

Відносини, пов’язані із проходженням виробничої практики,
не є трудовими, тому із практикантами трудові договори не укладаються

Лист Міністерства
соціальної політики України
від 20.08.2012 р. № 107/021/150-12*

Департамент ринку праці та зайнятості Міністерства соціальної політики України розглянув Вашого листа, що надійшов від Віце-прем’єр-міністра України — Міністра соціальної політики С. Тігіпка, щодо проходження виробничого навчання та виробничої практики учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів та повідомляє.

Виробнича практика учнів, слухачів професійно-технічних навчальних закладів передбачає виконання учнями, слухачами безпосередньо на робочих місцях усіх видів робіт, передбачених кваліфікаційною характеристикою, де вони під керівництвом майстрів виробничого навчання послідовно закріплюють одержані первісні професійні уміння та навички, навчаються використовувати сучасну техніку, механізми та інструменти, набувають потрібних практичних навичок самостійно та якісно виконувати роботи, передбачені робочими навчальними планами.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про професійно-технічну освіту» і п. 2 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики (далі — Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 1999 року № 992, підприємства незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані надавати робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничої практики учнями. Переліки підприємств для проходження практики формують навчальні заклади, враховуючи пропозиції підприємств — замовників підготовки майбутніх кваліфікованих робітників, роботодавців і місцевих органів виконавчої влади. Крім того, учням дозволено самостійно обирати для себе місце проходження виробничої практики за погодженням із навчальним закладом.

Між навчальним закладом та підприємством не пізніше двох тижнів до початку виробничого навчання та виробничої практики повинен бути укладений договір на основі типового договору про надання робочих місць або навчально-виробничих ділянок для проходження учнями, слухачами виробничого навчання та виробничої практики. Договір визначає права й обов’язки сторін: навчального закладу та підприємства — і відповідальність за порушення умов договору.

Однак учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються. Виконують роботи [вони] відповідно до навчальних планів і програмам, тривалість їхньої роботи повинна відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами, і не перевищувати тривалість робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.

Оскільки зазначені відносини не є трудовими, а тлумачаться як навчально-виробничий процес, то необхідності в укладанні строкових трудових договорів на період проходження виробничої практики немає.

Директор Департаменту М. Лазебна

 

* Наводимо запит, відповіддю на який є цей лист:

«На цей час виникають питання щодо Порядку надання робочих місць для проходження учнями , слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого Постановою КМУ від 07.06.90 р. № 992, та Положення про організацію навчально-виробничого процесу в професійно-технічних навчальних закладах, затвердженого наказом Міносвіти від 30.05.2006 р. № 419.

Ані КЗпП, ані зазначені вище Положення № 419 та Порядок № 992 не дають відповіді щодо сутності відносин, які виникають у період практики між підприємством — базою практики та практикантами-учнями (слухачами) ПТНЗ.

1. Чи є трудовими відносини, що виникають у період практики між підприємством базою практики та практикантами-учнями (слухачами) ПТНЗ?

Фахівці вважають, що такі відносини не є трудовими: підприємство у такому випадку надає робочі місця практикантам на підставі договору про надання робочих місць, укладеного з ПТНЗ (п. 8 Порядку № 992), а не на підставі трудового договору. Крім того, під час виробничої практики учні, слухачі ПТНЗ виконують роботи згідно з навчальними планами і програмами, а не згідно з положеннями трудового договору (ч. 3 ст. 29 Закону про профосвіту).

Однак на практиці іноді вважають за необхідне укладати з учнями, слухачами ПТНЗ строкові трудові договори на період проходження практики.

2. Чи є необхідним укладання з учнями, слухачами ПТНЗ строкових трудових договорів на період проходження практики?».— Ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі