Нема ОК? ОК, ОК!
Відповіді на запитання
щодо оподаткування податком на прибуток,
поставлені під час «гарячої лінії»,
проведеної за участі
заступника директора Департаменту —
начальника Управління адміністрування
податку на прибуток і податкових платежів
Департаменту оподаткування юридичних осіб
ДПС України Олексія Задорожного
Чи потрібно подавати до органу ДПС додаток ОК до податкової декларації з податку на прибуток за підсумками трьох кварталів поточного року?
Ні. Змінами, внесеними Законом України від 05.07.2012 р. № 5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», із п. 152.3 ст. 152 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — Податковий кодекс) виключено абзаци другий і третій, відповідно до яких платники податку на прибуток підприємств повинні були подавати разом із податковою декларацією з податку на прибуток (далі — декларація) додаток ОК з переліком доходів та витрат у розрізі контрагентів — платників єдиного податку.
Отже, починаючи зі звітного (податкового) періоду — три квартали 2012 року додаток ОК до декларації подавати не потрібно.
Від редакції От і добре. Водночас у ЄБПЗ на це запитання досі відповіді немає. |
<...>
У складі якої групи основних засобів орендаря має амортизуватися частина вартості поліпшення орендованого приміщення (магазину в торговельному центрі), що перевищує 10% сукупної балансової вартості всіх груп основних засобів?
У разі якщо договір оперативної оренди/лізингу зобов’язує або дозволяє орендарю здійснювати ремонт/поліпшення об’єкта оперативної оренди/лізингу, то за умови належного документального підтвердження понесених витрат орендар у податковому обліку має право враховувати у складі витрат суму коштів, пов’язану з ремонтом та поліпшенням об’єктів основних засобів, у тому числі орендованих, у розмірі, що не перевищує 10% сукупної балансової вартості всіх груп основних засобів на початок звітного року. Облік вартості ремонту, поліпшення основних засобів, отриманих в оперативний лізинг (оренду), ведеться за кожним об’єктом, що входить до складу окремої групи основних засобів, у тому числі як за окремим об’єктом амортизації. Сума ремонту, що перевищує зазначений ліміт, підлягає амортизації.
Отже, у разі якщо сума здійснених витрат на ремонт перевищує 10-відсотковий ліміт, орендар має право на суму перевищення створити окремий об’єкт відповідної групи, який амортизуватиметься у податковому обліку. Оскільки об’єктом оренди в цьому випадку є магазин у торговельному залі, то відповідно до класифікації основних засобів, наведеної в п. 145.1 ст. 145 Податкового кодексу, сума перевищення ремонтного ліміту амортизується як окремий об’єкт групи 3.*
Підприємство через відсутність сировини змушене час від часу простоювати. До якої групи витрат включаються виплати заробітної плати працівникам, зайнятим у проведенні товарів (виконанні робіт, наданні послуг), за час вимушеного простою підприємства?
Згідно зі ст. 34 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП) простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ст. 113 КЗпП).
Відповідно до п. 138.8 ст. 138 Податкового кодексу собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов’язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, до яких, зокрема, належать прямі витрати на оплату праці.
До складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати працівникам, зайнятим у виробництві товарів (виконанні робіт, наданні послуг), які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат (п/п. 138.8.2 п. 138.8 ст. 138 Податкового кодексу).
Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподілених постійних загальновиробничих видатків, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 138.4 ст. 138 цього Кодексу).
При обчисленні об’єкта оподаткування враховуються інші витрати господарської діяльності, щодо яких розділом III Податкового кодексу прямо не встановлено обмежень з віднесення до складу витрат (п/п. 138.12.2 п. 138.12 ст. 138 Кодексу). Інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 138.5 ст. 138 Податкового кодексу).
Отже, заробітна плата працівників, виплачена за час вимушеного простою підприємства, не може бути безпосередньо віднесена до конкретного об’єкта витрат і відповідно не включається до складу прямих витрат на оплату праці реалізованих товарів, що формують собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Такі виплати враховуються у складі інших витрат у звітному податковому періоді, в якому вони були здійснені (п/п. 138.12.2 п. 138.12 та п. 138.5 ст. 138 Податкового кодексу).
Від редакції Так навіть краще — швидше потраплять до витрат. |
Підприємство-орендар періодично здійснює ремонт орендованих автомобілів. На суму перевищення ремонтного ліміту створюється окремий об’єкт групи 5, який амортизується. Після закінчення договору оренди автомобілі повертаються орендодавцю. Які податкові наслідки виникають при цьому у підприємства-орендодавця, якщо компенсацію такого ремонту договором не передбачено?
Оскільки договором оперативної оренди не передбачено компенсацію ремонту автомобілів, при цьому такі основні засоби амортизуються у орендодавця, то у разі закінчення договору оперативної оренди і виконання всіх умов, передбачених договором, повернення таких основних засобів не змінює податкових зобов’язань орендодавця (п. 153.7 ст. 153 Податкового кодексу).
Від редакції Згодні . |
Підготувала Н. Василюк, оглядач «Вісника»
«Вісник податкової служби України» № 37/2012
* Тобто як будівлі або споруди.— Ред.