Оподаткувалово
Про порядок визначення доходу ЮРЄПа від продажу інвалюти
Як визначається дохід юридичної особи — платника єдиного податку від продажу іноземної валюти, отриманої від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг)?
Відповідно до п/п. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримано попередню оплату (аванс) у період сплати інших податків і зборів, та вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) у матеріальній або нематеріальній формі.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Податкового кодексу).
Згідно з п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним у підпунктах 4 та 6 п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обчислення об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Спрощена система бухгалтерського обліку і звітності для юридичних осіб — платників єдиного податку передбачає складання фінансової звітності відповідно до П(С)БУ 25*, згідно з п. 8 якого суб’єкти малого підприємництва, які мають право на застосування спрощеного бухгалтерського обліку доходів і витрат, визнають витрати і доходи з урахуванням вимог Податкового кодексу.
Згідно з п. 4 П(С)БО 21** курсова різниця — різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. Монетарні статті — статті балансу про кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (чи визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.
Монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кожну дату балансу (п. 7 П(С)БО 21).
Відповідно до п. 8 даного П(С)БО визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарської операції та на дату балансу. Курсові різниці від перерахування коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (видатків).
Враховуючи вищезазначене дохід, отриманий від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг), виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком України на дату отримання такого доходу. При цьому враховується сума позитивної курсової різниці від продажу такої валюти. У разі утворення від’ємної курсової різниці від продажу валюти її величина не зменшує бази оподаткування єдиним податком.
Матеріал підготували О. Єкасьова,
начальник Управління
місцевих, ресурсних, рентних
та неподаткових платежів
Департаменту оподаткування
юридичних осіб ДПС України,
та О. Дрісь, головний державний
податковий інспектор
«Вісник податкової служби України» № 37/2012
Від редакції
Хто б сумнівався: плюс — оподатковуємо, мінус — не помічаємо! (Хоча для без витратного ЄП певна логіка в цьому є.)
Загалом, податківці консультували в цьому дусі й раніше — див. «Бухгалтер» № 28’2012, с. 44–45. Там же на с. 44–47 можна ознайомитися і з іншими проблемами обчислення курсових різниць та валютних перерахунків у платників ЄП..
* Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий облік суб’єкта малого підприємництва», затвердженого наказом Мінфіну України від 25.02.2000 р. № 39.— Ред.
** Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Мінфіну України від 10.08.2000 р. № 193.— Ред.