Теми статей
Обрати теми

Надання послуг зі страхування, співстрахування — ПДВ не оподатковується; надання послуг з ремонту автомобіля, який потрапив у ДТП, є об’єктом оподаткування ПДВ

Редакція БР
Лист від 12.03.2012 р. № 7020/7/15-3417-26

Внесок держави

Надання послуг зі страхування,
співстрахування — ПДВ не оподатковується;
надання послуг з ремонту автомобіля, який потрапив у ДТП,
є об’єктом оподаткування ПДВ

Лист Державної податкової служби України
від 12.03.2012 р. № 7020/7/15-3417-26

(витяг)

<...>

Згідно з підпунктом 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 ро-ку № 2755-VI (далі — Кодекс) не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з надання послуг із страхування , співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов’язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів.

Відповідно до статті 9 Закону України від 7 березня 1996 року № 85/96-ВР «Про страхування», зі змінами та доповненнями, страхова виплата — грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування або у випадках, передбачених чинним законодавством.

Оскільки надання послуг із страхування і перестрахування не є об’єктом оподаткування, то виплата страхових платежів також не є об’єктом оподаткування ПДВ і при здійсненні страхових виплат страхова компанія не повин-на ні додавати суму податку на додану вартість до страхового платежу, ні зменшувати страховий платіж на суму податку на додану вартість.

У разі оплати страховою компанією за рахунок страхових виплат ремонту застрахованого автомобіля слід врахувати таке.

Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (визначається за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу), є об’єктом оподаткування ПДВ. Тобто послуги з ремонту автомобіля, який потрапив у ДТП, є об’єктом оподаткування ПДВ незалежно від того, за рахунок чого платнику податку, який здійснює такий ремонт, надходить на його рахунок компенсація витрат на проведення такого ремонту: чи у вигляді страхових виплат від страхової компанії, чи у вигляді покриття франшизи від страхувальника,— та підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

А тому, у разі якщо страхові суми спрямовуються страховою компанією або потерпілим на придбання у платника податку на додану вартість послуг по ремонту , заміщенню , відтворенню застрахованого об’єкта чи товарно-матеріальних цінностей, які мають бути використані в процесі його ремонту (запчастини та інші витратні матеріали тощо), таке придбання здійснюється з урахуванням сум податку на додану вартість, які включаються до вартості ремонту і виділяються особою, яка здійснює такий ремонт, окремим рядком у розрахункових документах.

У разі якщо придбання страховою компанією або потерпілим послуг по ремонту , заміщенню , відтворенню застрахованого об’єкта чи товарно-матеріальних цінностей, які мають бути використані в процесі його ремонту (запчастини та інші витратні матеріали тощо), здійснюється у особи, яка не є зареєстрованим платником податку на додану вартість, то таке придбання здійснюється без урахування сум податку на додану вартість, оскільки особа, не зареєстрована платником податку на додану вартість, не має права нараховувати і виділяти окремим рядком суму податку на додану вартість.

<...>

Заступник Голови
А. Ігнатов

Від редакції

Отже, надання послуг із ремонту автомобіля, що потрапив у ДТП, є об’єктом оподаткування ПДВ. Причому — незалежно від того, за рахунок чого (від кого) на рахунок платника ПДВ надходить компенсація за такий ремонт. Це зрозуміло.

Набагато цікавіше в зазначеній ситуації — чи матиме власник автомобіля право на податковий кредит. На думку податківців, власник автомобіля не має права на податковий кредит із ПДВ під час проведення ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії (див. витяг із листа ДПСУ від 12.01.2012 р. № 809/7/15--3417--26 у «Бухгалтері» № 11’2012 на с. 8).

Ми вважаємо, що це спірний підхід і право на податковий кредит у зазначеному випадку все-таки повинно бути.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі