Теми статей
Обрати теми

Про відображення від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами у 2012–2015 роках

Редакція БР
Лист від 09.08.2012 р. № 320/0/71-12/15-1217

Якщо папір цінний, але збитковий

Обмеження на врахування збитків у 2012–2015 роках
поширюються й на від’ємний фінансовий результат
за операціями з цінними паперами та деривативами

Лист Державної податкової служби України
від 09.08.2012 р. № 320/0/71-12/15-1217

Про відображення від’ємного
фінансового результату операцій
з цінними паперами
та деривативами у 2012–2015 роках

Державним податковим службам в АР Крим, областях,
 містах Києві та Севастополі, Окружній державній
податковій службі — Центральному офісу
з обслуговування великих
платників податків ДПС,
спеціалізованим державним
податковим інспекціям
по роботі з великими платниками податків

Державна податкова служба України з метою належної організації адміністрування податку на прибуток повідомляє про врахування від’ємного фінансового результату з цінними паперами та деривативами у визначенні об’єкта оподаткування платників податку у 2012–2015 роках.

Податковим кодексом України встановлено, що оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами належить до оподаткування операцій особливого виду.

Так, пунктом 153.8 статті 153 Податкового кодексу України встановлено окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами та деривативами.

Водночас передбачено, що якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від’ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Пунктом 150.1 статті 150 Податкового кодексу встановлено, що якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від’ємне значення, то сума такого від’ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об’єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від’ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від’ємного значення.

Водночас пунктом 3 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу встановлено, зокрема, що пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується:

у 2011 році з урахуванням такого :

якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від’ємне значення, то сума такого від’ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

Розрахунок об’єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого — четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від’ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від’ємного значення;

у 2012–2015 роках таким чином :

якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку з числа резидентів-платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від’ємне значення (з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування за 2010 податковий рік), то сума цього значення підлягає включенню до витрат :

звітних (податкових) періодів починаючи з I півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від’ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних податкових періодах ;

звітних (податкових) періодів 2013 року у розмірі 25 відсотків суми такого від’ємного значення та сум від’ємного значення, не погашених за 2012 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2013 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах ;

звітних (податкових) періодів 2014 року у розмірі 25 відсотків суми такого від’ємного значення та сум від’ємного значення, не погашених за 2013 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2014 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах ;

звітних (податкових) періодів 2015 року у розмірі 25 відсотків суми такого від’ємного значення та сум від’ємного значення, не погашених за 2014 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2015 року, то непогашена сума не підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах.

При цьому платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від’ємного значення об’єкта оподаткування, що склався станом на 1 січня 2012 року та включається до витрат наступних податкових періодів і сум, не погашених протягом 2012–2015 років. Таке від’ємне значення погашається в першу чергу. В другу чергу погашається від’ємне значення об’єкта оподаткування, що виникло після 31 грудня 2011 року.

Для підприємств з доходом за 2011 рік менше 1 мільйона гривень пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується з урахуванням такого:

якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку за наслідками 2011 податкового року є від’ємне значення, то сума такого значення підлягає включенню до витрат звітного (податкового) періоду I півріччя 2012 року та наступних звітних (податкових) періодів до повного погашення такого від’ємного значення.

Враховуючи викладене, у податковій декларації з податку на прибуток за звітні періоди 2012–2015 років (починаючи із звітного періоду — 1 півріччя 2012 року) у платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше враховується лише 25 відсотків суми від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами, які рахуються станом на 1 січня 2012 року у порядку, передбаченому пунктом 3 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу.

Головам державних податкових служб в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Окружної державної податкової служби — Центрального офісу з обслуговування великих платників податків ДПС, начальникам спеціалізованих державних податкових інспекцій по роботі з великими платниками податків забезпечити врахування вказаної інформації при проведенні контрольно-перевірочної роботи та винесенні рішень у процесі апеляційних узгоджень.

Директор Департаменту оподаткування
юридичних осіб ДПС України Л. Павелко

Від редакції

Дивні люди працюють у ДПСУ. Ну яке відношення має від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами та деривативами до від’ємного значення об’єкта оподаткування? Адже об’єкт оподаткування, як відомо, визначається без урахування ціннопаперових збитків!

Нагадаємо, що схожим волюнтаризмом ДПСУ (тоді — ДПАУ) вже свого часу займалася. За чинності п. 22.4 Закону Про Прибуток, який наказував включати до складу витрат лише 20% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток, що утворилася станом на 1 січня 2010 року, ДПАУ висувала аналогічну нинішній вимогу в листі від 10.11.2010 р. № 24268/7/15-0317 (див. «Бухгалтер» № 45’2010, с. 22–23).

Потім після протесту Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики (лист від 16.12.2010 р. № 04--27/774) і роз’яснення Міністерства фінансів України (від 16.12.2010 р. № 31--20030--05--18/35151) ДПАУ листом від 04.01.2011 р. № 23/7/15--0317 (див. «Бухгалтер» № 4’2011, с. 12) внесла зміни до свого попереднього листа і, ніяк не змінивши аргументацію(!), змінила свій висновок на прямо протилежний.

Як бачимо, сьогодні ДПСУ чергового разу наступає на ті самі граблі…

 

ДО РЕЧI

— Та чи не перегинаєте ви палицю? Банкіри з цього приводу вже висловлювали претензії...

— Ми відкриті до діалогу. Але нехай мені хтось доведе, що в нас інститут цінних паперів не використовується як інструмент мінімізації. У нас немає запитань до операцій з облігаціями державної внутрішньої позики, паперами, що пройшли процедуру присвоєння рейтингу, і тими, які мають лістинг на біржі. Але коли мова про так звані сміттєві папери, які є інструментом мінімізації, і всі про це добре знають, то це неправильно, і ми маємо припинити використання цих схем.

А що стосується обмеження збитків, то є норма Податкового кодексу, яка чітко говорить: у поточному періоді можна враховувати не більш як 25% від збитку за минулий період. Де написано «крім цінних паперів»? Є пряма норма кодексу, що обмежує віднесення збитків. Якщо хтось хоче інакше трактувати або змінювати закони, то це в нас уповноважена робити тільки Верховна Рада. А незгодні можуть ініціювати й внести відповідні зміни через парламент.

Із інтерв’ю
Голови ДПСУ О. Клименка Zn.ua

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі