Кола Сократа*
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
06.03.2013 р. за № 372/22904
Постанова Правління
Національного банку України
від 12.02.2013 р. № 42
Про врегулювання питань
щодо приймання готівки
для подальшого її переказу
Відповідно до статей 7, 40 Закону України «Про Національний банк України», статті 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», статей 24, 41 та 42 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з метою впорядкування діяльності, пов’язаної з прийманням готівки для подальшого її переказу, Правління Національного банку України постановляє:
1. Операції з приймання готівки в гривнях для подальшого її переказу (далі — операції з приймання готівки) за допомогою платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки (робоче місце працівника, облаштоване платіжним пристроєм, який дає змогу ініціювати переказ) здійснюють виключно:
банки;
комерційні агенти банків — юридичні особи, які уклали агентські договори з банками;
небанківські фінансові установи, які відповідно до законодавства України отримали ліцензію відповідного органу на переказ коштів і є платіжними організаціями та/або учасниками платіжної системи та здійснюють свою діяльність відповідно до узгоджених Національним банком України правил платіжної системи.
Операції з приймання готівки здійснюються з урахуванням валютного законодавства України.
2. Комерційні агенти банків та небанківські фінансові установи, визначені в пункті 1 цієї постанови, не мають права передавати іншим особам свої повноваження щодо здійснення операцій із приймання готівки.
3. Облік операцій із приймання готівки здійснюється відповідно до законодавства України з питань бухгалтерського обліку.
4. Генеральному департаменту регулювання грошового обігу (Нестеренко В. М.) унести відповідні зміни до нормативно-правових актів Національного банку України з питань ведення касових операцій.
5. Банки, які уклали агентські договори з юридичними особами, та небанківські фінансові установи, визначені в пункті 1 цієї постанови, зобов’язані до 1 червня 2013 року привести свою діяльність у відповідність до законодавства України та вимог цієї постанови.
6. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 05 березня 2008 року № 53 «Про врегулювання питань здійснення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 31 березня 2008 року за № 265/14956.
7. Генеральному департаменту інформаційних технологій та платіжних систем (Синявська Н. Б.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі, а банкам — до відома їх клієнтів.
8. Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.**
9. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Прохоренка В. П.
Голова І. Соркін
Погоджено:
Голова Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері ринків фінансових послуг
А. Стасевський
В. о. Голови Державної служби
фінансового моніторингу України
О. Фещенко
Від редакції
Уміють у нас врегулювати одне питання так, що стає незрозумілим інше.
Ось, наприклад, НБУ зазначає, що приймання готівки для її подальшого переказу за допомогою платіжних пристроїв і через пункти приймання не може здійснюватися ким завгодно.
А якщо буде наявним приймання готівки без використання платіжних пристроїв або поза пунктами приймання готівки? Наприклад, ПриПЄП за дорученням продавця приймає в його клієнтів готівку і потім здійснює переказ (зарахування коштів на рахунок продавця), передачу в касу тощо — як поводитись у так ому випадку?
* Зміст приписуваної Сократу ідеї такий: чим більше знаємо (усередині площа кругу), тим більша межа з непізнаним (довжина кола).
** Опубліковано в «Офіційному віснику України» № 20 від 22.03.20 13 р.— Ред.