Теми статей
Обрати теми

Узагальнююча податкова консультація щодо порядку визначення складу доходів суб’єктів господарювання — фізичних осіб — платників єдиного податку

Редакція БР
Наказ від 24.12.2012 р. № 1183

«Вовк, може, їсти захотів!..»*

Затверджено наказом ДПС України
 від 24.12.2012 р. № 1183

Узагальнююча податкова консультація
щодо порядку визначення складу
доходів суб’єктів господарювання — фізичних
 осіб — платників єдиного податку

(витяг)

* Л. Глібов «Вовк і ягня».

В Узагальнюючій податковій консультації вживаються такі скорочення :

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI — ПКУ ;

<...>

Закон України від 4 листопада 2011 року № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування обліку та звітності» Закон № 4014-VI ;

Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492,— Інструкція № 492.

<...>

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п/п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Крім того, згідно з п. 292.11 ст. 292 ПКУ до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються :

1) суми податку на додану вартість ;

2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку;

3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів ;

4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду України та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування , з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі у межах державних або місцевих програм;

5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) — платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;

6) суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи — підприємця;

7) суми податку на додану вартість, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом;

8) суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника;

9) суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених цим Кодексом, та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів;

10) дивіденди, отримані платником єдиного податку — юридичною особою від інших платників податків, оподатковані у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з Інструкцією № 492 поточні банківські рахунки для фізичних осіб — резидентів поділяються на поточні рахунки фізичних осіб — підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності, та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Фізична особа — підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунка, який відкрито для здійснення підприємницької -діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

Отже, кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку з врахуванням вимог статті 292 ПКУ.

Платники єдиного податку ведуть облік доходів у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1–296.1.3 ПКУ.

Платники єдиного податку першої, другої, третьої та п’ятої груп, які не є платниками податку на додану вартість, відображають отримані доходи у книзі обліку доходів, платники єдиного податку третьої, п’ятої ггрупи, які є платниками податку на додану вартість,— у книзі доходів та витрат (далі — Книги) шляхом щоденного відображення отриманих доходів і фактично понесених сум витрат від провадження підприємницької діяльності за підсумками робочого дня, а також із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік. Зазначені Книги використовуються платником єдиного податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Разом з тим якщо фізична особа — підприємець вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, готівку, яка на момент внесення уже була відображена у Книзі, то в платіжному дорученні зазначається призначення платежу — виручка за певний період. Таким чином, зазначена виручка повторно не включається до доходу платника єдиного податку.

При цьому сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі за відповідний період.

Директор Департаменту
оподаткування фізичних осіб
 В. Бусарєв

Коментар від С. П.

Ця Узагальнююча податкова консультація логічно пов’язана з листом ДПСУ від 23.08.2012 р. (див. «Бухгалтер» № 34’2012, с. 26–27), у якому стверджувалося, що

«усі кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, відкритий фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до валового доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку».

Цей висновок здається нам неправильним, оскільки:

а) деякі доходи оподатковуються не ЄП, а ПДФО;

б) ПКУ звільняє деякі доходи від оподаткування і ЄП, і ПДФО;

в) далеко не всі надходження на рахунок є доходом і оподатковуються ЄП.

В Узагальнюючій податковій консультації спостерігається деяке пом’якшення попередньої позиції: по-перше, до доходу дозволили не включати надходження, згадані в п. 292.11 ПКУ (велике спасибі!); по-друге, до доходу не потрібно повторно включати готівкову виручку, яка вноситься на поточний рахунок. Щоправда, така сума не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі за відповідний період.

Застереження, слід визнати, дивне. А що, коли готівкова виручка була отримана у попередньому або попередніх звітних періодах, у тому числі в тих, у яких підприємець не перебував на ЄП, і лише зараз вноситься на поточний рахунок? Невже ця операція повинна призводити до збільшення доходу в поточному періоді?

Сама ж консультація (попри певне описане вище пом’якшення) все одно має яскраво виражену фіскальну спрямованість. На нашу думку, не може будь-яке надходження на поточний рахунок* автоматично вважатися доходом ПриПЄПа.а.

* Крім винятків, згаданих у п. 292.11 ПКУ, і готівкової виручки, внесеної на рахунок, яка раніше вже побувала у доході.

Як зазначалося в коментарі в «Бухгалтері» № 34’2012 на с. 27, слід насамперед порушити питання про походження грошей, що надійшли на рахунок підприємця. Цілком можливо, що ПриПЄП вносить на свій підприємницький рахунок пенсію, зарплату, заощадження минулих років тощо. На наш погляд, для оподаткування ЄП (та/або відображення у складі доходів) таких надходжень немає жодних правових підстав, якщо, звісно, не брати до уваги цю Узагальнюючу податкову консультацію.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі