Теми статей
Обрати теми

Адмінвідповідальність за порушення законодавства про порядок використання коштів фондів соціального страхування і статистика адмінпротоколів; особливості притягнення до адмінвідповідальності бухгалтера

Редакція БР
Лист від 30.04.2013 р. № 01-14-1165

Був прокол — буде й протокол

Адмінвідповідальність за порушення законодавства
про порядок використання коштів фондів соціального страхування і статистика адмінпротоколів;
 особливості притягнення до адмінвідповідальності бухгалтера

Лист виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати непрацездатності
від 30.04.2013 р. № 01-14-1165*

Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розглянуто Ваш лист та в межах компетенції повідомляється.

По першому питанню — згідно з п. 1.2 Порядку розгляду та оформлення органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 03.04.2012 р. № 9, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.2012 р. за № 924/21236, порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі за порушення порядку використання коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів (стаття 1655 КУпАП), за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у проведенні перевірок щодо використання страхових коштів у випадках, передбачених законом (стаття 18823 КУпАП), і притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та цим Порядком.

По другому питанню надаємо інформацію щодо кількості складених у 2011–2012 роках адміністративних протоколів органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (постатейно).

За 2011 рік: за ст. 1655 КУпАП — 7774, за ст. 18823 КУпАП — 4, усього — 7780. За 2012 рік: за ст. 1655 КУпАП — 27 015, за ст. 18823 КУпАП — 16, усього — 27 031.**

По третьому питання повідомляємо, що згідно із частиною другою статті 2 Закону України від 16.12.93 р. № 3723-XII «Про державну службу» посадовими особами відповідно до цього Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

Відповідно до примітки 1 статті 364 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово або чи спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно або тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах або організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Статтею 8 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого строку, але не менше трьох років несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснюється керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації:

введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;

користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;

ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою;

самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися, та в бюджетних установах.

Завдання та функціональні обов’язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби у бюджетних установах визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, у разі відсутності на підприємстві ([в] установі, організації) посади головного бухгалтера, а обов’язки ведення бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності, підписання фінансових документів покладено на бухгалтера цього підприємства (установи, організації), на нього органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності може складатися протокол про адміністративне правопорушення та накладатися адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Заступник директора Т. Нагорна

Від редакції

Щодо третього питання: цікаво, а якщо посада головного бухгалтера буде присутня, чи можна притягнути звичайного бухгалтера до адмінвідповідаьності?

Приміром, Держпраці вбачає підстави для притягнення до адмінвідповідальності будь-якого бухгалтера (не тільки головного!), якщо той не виконує покладених на нього обов’язків і це призвело до порушення законодавства про працю (див. лист Держпраці від 25.04.2013 р. № 32--04/01--31/02--25/01--767 у «Бухгалтері» № 21’2013 на с. 30–31).

Див. також відповідь на схож ий запит у листі Мінфіну від 26.04.2013 р. № 31--08410--07--10/13557 на с. 34 цього випуску.

 

* Наводимо запит, відповіддю на який є цей лист:

«1. Просимо навести перелік статей КпАП, якими передбачено відповідальність за порушення законодавства про порядок використання коштів фондів соціального страхування.

2. Просимо надати відомості щодо кількості складених у 2011–2012 р. адмінпротоколів Вашими органами щодо кожної із зазначених статей.

3. Чи належить бухгалтер (який не є головним бухгалтером підприємства) до посадових осіб підприємства у разі вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності (зокрема, під час складання протоколу про адмінпорушення) Вашими органами?

Чи дійсно особа, яка обіймає посаду бухгалтера, автоматично не потрапляє до категорії посадових осіб: такий статус отримує тільки бухгалтер, наділений організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими повноваженнями, про що, зокрема, може свідчити наявність у бухгалтера права підпису звітності підприємства та/або первинних документів?».— Ред.

** Статистика вражає — кількість протоколів зросла за рік більше ніж у три рази! Цікаво б дізнатися причини такої динаміки…— Ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі