Теми статей
Обрати теми

Щодо оподаткування ОСББ

Редакція БР
Лист від 05.02.2013 р. № 654/

— Бе-бе...

Особливості оподаткування об’єднань співвласників багатоквартирного будинку

Лист Державної податкової служби України
від 05.02.2013 р. № 654/Ш/15-14-14

Щодо оподаткування ОСББ

Державна податкова служба України розглянула звернення <...>, яке надійшло на урядову гарячу лінію <...> стосовно сплати податків при організації ОСББ, і повідомляє.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі — Закон) об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі — об’єднання) — юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.

Відповідно до ст. 4 Закону об’єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об’єднання.

Згідно з п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) платниками податків визнаються юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори, перелік яких передбачений ст. 9 та ст. 10 Кодексу.

На платника податків покладається обов’язок подавати до контролюючих органів у встановленому порядку декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом (п/п. 16.1.3 та 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Кодексу).

Крім того, податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 Кодексу). Підстави припинення виконання податкового обов’язку визначені п. 37.3 ст. 37 Кодексу.

Платник податків зобов’язаний за кожний звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).

Стосовно податку на прибуток, то слід зазначити, що неприбуткові установи та організації подають до податкових органів Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій, форма та порядок якого затверджені наказом ДПА України від 31.01.2011 р. № 56.

Оподаткування неприбуткових установ та організацій передбачене ст. 157 Кодексу.

Стаття 157 застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які відповідно до абз. «е» є об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку.

Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством (п. 157.12 ст. 157 Кодексу).

Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті «е» пункту 157.1 статті 157, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів (п. 157.8 ст. 157 Кодексу).

У разі якщо неприбуткова організація отримує дохід із джерел інших, ніж визначені пунктами 157.2157.9 цієї статті, така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих із таких інших джерел, що зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів (п. 157.11 ст. 157 Кодексу).

Слід зазначити, що за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) передбачена відповідальність п. 120.1 ст. 120 Кодексу, а за порушення правил сплати (перерахування) податків — п. 126.1 ст. 126 Кодексу.

Отже, на ОСББ покладається обов’язок подавати до контролюючих органів у встановленому порядку декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, передбачених ст. 9 та ст. 10 Кодексу, та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом.

Заступник Голови А. Ігнатов

Від редакції

У коментованому листі ДПСУ розглянула питання щодо сплати податків ОСББ.

Від оподаткування звільняються доходи ОСББ, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, що надходять їм для забезпечення потреб їхньої основної діяльності й у вигляді пасивних доходів. При цьому право неприбуткової організації на користування пільгами з податку на прибуток виникає після внесення її до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Якщо ОСББ як неприбуткова організація одержує дохід з інших джерел, то вона зобов’язана сплатити податок на прибуток.

Неприбуткові організації, в тому числі й ОСББ, подають до податкових органів відповідно звітність і сплачують податки та збори у строки в розмірах, встановлених ПКУ.

Див. також с. 24–25 цього випуску.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі