Теми статей
Обрати теми

«Іпотечна» податкова знижка: алгоритм розрахунку від Мінісдохізу

Редакція БР
Лист від 22.04.2013 р. № 514/

Слід обчислити метраж,
не впадаючи у раж...

«Іпотечна» податкова знижка: алгоритм розрахунку від Мінісдохізу

Лист Міністерства доходів і зборів України
від 22.04.2013 р. № 514/К/99-99-17-02-01-14

Міністерство доходів і зборів, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянуло <...> лист щодо алгоритму розрахунку податкової знижки і повідомляє.

Відповідно до п/п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання,— це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

Порядок застосування податкової знижки передбачений ст. 166 ПКУ. Згідно із п/п. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 цього ПКУ.

Відповідно до п. 164.6 ст. 164 ПКУ під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Відповідно до п. 175.1 ст. 175 ПКУ платник податку — резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

Таке право виникає в разі, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема, згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

Згідно з п. 175.2 та п. 175.3 ст. 175 ПКУ, у разі якщо будинок (квартира, кімната) купується за рахунок іпотечного житлового кредиту, частина суми процентів, що включається до податкової знижки платника податку — позичальника іпотечного житлового кредиту, дорівнює добутку суми процентів, фактично сплачених платником податку протягом звітного податкового року в рахунок його погашення, і коефіцієнта, що враховує мінімальну площу житла для визначення податкової знижки, розрахованого за такою формулою:

К = МП : ФП,

де К — коефіцієнт;

МП мінімальна загальна площа житла, що дорівнює 100 квадратним метрам;

ФП фактична загальна площа житла, що будується (придбавається) платником податку за рахунок іпотечного кредиту.

У разі якщо цей коефіцієнт більший, ніж одиниця, до податкової знижки включається сума фактично сплачених процентів за іпотечним кредитом без застосування такого коефіцієнта, тобто якщо житло, придбане за рахунок іпотечного житлового кредиту, не перевищує 100 кв. м, то платник податку має право включити до податкової знижки суму всіх сплачених процентів.

Враховуючи вищевикладене алгоритм розрахунку податкової знижки розраховується наступним чином:

— визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої (виплаченої) заробітної плати на суму єдиного соціального внеску та податкової соціальної пільги з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ. При цьому інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця;

— на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат у вигляді частини суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, яка з урахуванням коефіцієнта включається до податкової знижки;

розраховується сума податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов’язання у зв’язку з використанням права на податкову знижку, шляхом різниці між базою оподаткування та понесеними платником податку витратами у вигляді частини суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, помноженої на ставку податку;

— здійснюється порівняння розрахункової суми податку із сумою податку, фактично утриманого із заробітної плати за рік.

У разі якщо сума податку, утриманого із заробітної плати, перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню платнику податку.

Заступник Міністра А. Ігнатов

Коментар від А. Погребняк

У коментованому листі Мінісдохіз роз’яснив порядок застосування податкової знижки для звичайних фізосіб щодо частини суми процентів, сплачених ними за користування іпотечним житловим кредитом. У зв’язку з цим нагадаємо загальні вимоги, що стосуються податкової знижки.

По-перше, право на податкову знижку мають фізособи резиденти України, які не є суб’єктами господарської діяльності (п/п. 14.1.170 ПКУ).

По-друге, скористатися правом на податкову знижку можна лише один раз на рік — за підсумками попереднього року (п/п. 166.1.1 ПКУ).

По-третє, до податкової знижки можна включити лише визначені види витрат, перелік яких наведено у п. 166.3 ПКУ.

По-четверте, реалізувати право на податкову знижку платник податку може тільки одним способом — шляхом подання податкової декларації (п/п. 166.1.2 ПКУ).

По-п’яте, до податкової знижки включаються тільки витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами (п/п. 166.2.1 ПКУ).

По-шосте, платник податків повинен вести облік доходів та витрат в обсязі, необхідному для визначення суми річного оподатковуваного доходу (п/п. 176.1«а» ПКУ).

Крім вищенаведених загальних вимог у розрахунку «іпотечної» податкової знижки необхідно враховувати й додаткові обмеження та умови, встановлені ст. 175 ПКУ.

Із визначення іпотечного житлового кредиту (п/п. 14.1.87 ПКУ) випливає низка умов:

нерухомість придбавається (будується) для цілей проживання;

кредит має надаватися на строк не менше п’яти років;

— нерухомість, що придбавається, повинна бути передана в заставу кредиторові.

Згідно з абз. 3 п. 175.1 ПКУ право на податкову знижку виникає у разі, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується або купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з відміткою у паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

Існує й обмеження щодо кількості іпотечних кредитів — не більше одного кредиту протягом 10 років (п. 175.4 ПКУ).

Крім того, є ще й спеціальне «іпотечне» обмеження витрат, які можна включати до податкової знижки. Наприклад, якщо площа житла не перевищує 100 кв. м, то до податкової знижки можна включити всю суму сплачених протягом року процентів. Якщо перевищує, то до податкової знижки ці витрати включаються частково (сплачені проценти × коефіцієнт (К)).

Із коментованого листа випливає, що для розрахунку «іпотечної» податкової знижки необхідно подати крім довідки про отримані від свого роботодавця доходи відповідні підтверджуючі документи*, на підставі яких визначається сума витрат у вигляді частини суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом.

Ще за чинності Закону про ПДФО податківці в листі від 28.08.2008 р. № 11636/5/17--0716 (див. «Бухгалтер» № 35’2008, с. 10, або № 9’2009, с. 22т) звертали увагу на те, що у фізосіб можуть виникнути проблеми з податковим кредитом** з ПДФО через те, що в банківських платіжних документах часто не виділяється сума сплачених процентів за іпотечним житловим кредитом.

Тож на цей момент платнику податку, який претендує на «іпотечну» податкову знижку, також слід звернути увагу.

 

* Реквізити таких документів платник податку повинен зазначити в Переліку сум витрат , що включаються до складу податкової знижки згідно із статтею 166 розділу IV Податкового кодексу України (див. додаток 6 до рядка 11 Податкової декларації про майновий стан і доходи в «Бухгалтері» № 11’2012 на с. 14т2–15т2 ).

** За чинності Закону про ПДФО замість податкової знижки застосовувався податковий кредит.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі