Теми статей
Обрати теми

Щодо сплати ЄСВ при оплаті найманого житла

Редакція БР
Бухгалтер Травень, 2013/№ 16
Друк
Лист від 11.03.2013 р. № 6211/03-20

Не стільки тої хати,
 скільки в ній мешканців

Плата за договором найму (оренди)
за проживання працівника оподатковується ЄСВ

Лист Пенсійного фонду України
від 11.03.2013 р. № 6211/03-20

Щодо сплати ЄСВ
при оплаті найманого житла

Пенсійний фонд України розглянув <...> запит на отримання публічної інформації <...> щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на виплати за договорами цивільно-правового характеру і повідомляє.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців).

Єдиний внесок для вищезазначених платників нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (частина перша статті 7 Закону).

Відносини, які виникають між власником приміщення (наймодавцем) та юридичною особою, яка винаймає таке приміщення (наймачем), регулюються договором найму (оренди) (стаття 759 глави 58 Цивільного кодексу України) та не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг.

Таким чином, договір оренди, укладений для вирішення виробничих питань, не є базою для нарахування єдиного внеску, відповідно, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування при сплаті на користь фізичної особи орендної плати згідно з договором найму (оренди) приміщення не нараховується.

Водночас відповідно до пункту 2.3.4 розділу 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. за № 5 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. № 114/8713, виплати, що мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків), належать до фонду оплати праці як виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі.

Таким чином, оплата житла згідно з договором найму (оренди), укладеним для проживання працівника підприємства, є базою для нарахування єдиного внеску.

Директор департаменту надходження доходів
 
В. Литвиненко

Від редакції

Аналогічних висновків ПФУ вже доходив — у листі від 08.11.2012 р. № 26026/03--20 (див. «Бухгалтер» № 47’2012, с. 30).

До речі, про те, що орендна плата, сплачена підприємством за житло працівника, оподатковується ПДФО,— див. лист ДПСУ від 30.03.2012 р. № 4602/5/17--1115 у «Бухгалтері» № 21’2012, с. 18.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі