Теми статей
Обрати теми

ПН не зареєстрована: чи є альтернатива Д8?

Казанова Марина, податковий експерт
Ми перерахували аванс за послуги в розмірі 72000 грн. (у тому числі ПДВ — 12000 грн.). Постачальник видав нам податкову накладну, але помилково не зареєстрував її в ЄРПН. При цьому він просить не подавати скаргу Д8, а, як варіант, для «порятунку» податкового кредиту пропонує оформити декілька актів більш ранньою датою, ніж передоплата. Чи варто погоджуватися?
ПДВ-облік,
відносини з контрагентами

Проблема, описана вами, зустрічається часто-густо. Чого не сказати про спосіб її вирішення, який пропонує ваш постачальник. Чи реальний він? У цілому, так.

Якщо погодитеся з постачальником і оформите акт «заднім числом», тобто до передоплати, то першою подією буде вже не передоплата, а дата оформлення такого акта. ПН у такому разі має бути складена саме на неї. Але саме по собі це ситуацію ще не рятує — адже така ПН все одно підлягає реєстрації.

Урятувати ситуацію можна тільки оформивши послугу декількома актами, щоб сума ПДВ за кожним із них не перевищувала «сумовий» поріг для реєстрації ПН (він становить 10 тис. грн.). Тобто саме те, що пропонує ваш постачальник. Конкретний же спосіб залежить від вашої з ним домовленості. Наприклад, це можуть бути два акти по 36 тис. грн. (з урахуванням ПДВ — 6 тис. грн.).

У цьому випадку ПН, складені під зазначені події, реєстрації в ЄРПН не підлягають. Це означає, що постачальник може скласти такі ПН «заднім числом» і видати їх вам. Ви ж маєте право відобразити на їх підставі податковий кредит.

img 1

Єдина «неприємність» для постачальника — це порушення хронології в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (далі — Реєстр). Але це не настільки важливо, і вас як покупця ця проблема взагалі не стосується.

Зауважте: якщо ж ви вже провели незареєстровану ПН у ПДВ-звітності, то вам потрібно «вилучити» її з Реєстру. Для цього скористайтеся методом «сторно», тобто показники «передоплатної» ПН повторно заповніть зі знаком «-», а «нові» ПН покажіть зі знаком «+». Для цього коригувального запису складіть бухдовідку з поясненням суті помилки. Уточнюючий же розрахунок до декларації подавати, як правило, не доведеться, адже суми податкового кредиту, як і відомості про постачальника, у Д5 не змінюються.

Щодо скарги Д8, то, насправді, для покупця це найкращий варіант (адже до 1 січня вона все ще рятує податковий кредит). А ось для постачальника вона може обернутися додатковим клопотом. Адже в цьому випадку контролери зазвичай надсилають письмовий запит з проханням детально «прояснити ситуацію» і, як правило, вимагають надати ще й копії всіх документів за операцією. Якщо ж їх цікавість не задовольнити, то вони можуть ініціювати документальну позапланову перевірку.

Отже, у цьому ключі пропозиція вашого постачальника цілком піддається поясненню. Погоджуватися ж з нею чи ні — справа суто ваша. Але, як ми вже зазначали, за належного оформлення цей варіант є життєздатним.

m.kazanova@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі