Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Єдиний податок і оренда: можна чи не можна?

Смердов Віталій, податковий експерт v.smerdov@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Жовтень, 2014/№ 2
Друк
Наше підприємство-єдиноподатник надає в оренду приміщення та вантажний автомобіль. Чи маємо право ми займатися такою діяльністю?
податківці
«закручують гайки»

Наприкінці вересня — на початку жовтня цим питанням вибухнули бухгалтерські форуми. Приводом, як не дивно, стало «погане» роз’яснення київської ДФС. Після нього люди масово полізли до ЗІР і (о жах!) виявили там такий же висновок. У зв’язку з цим закономірне здивування одного з наших форумчан: «Де ж вони були майже 3 роки?»*.

Перш за все заспокойтеся: податківці не мають рації (хоча, на жаль, нерви вони своїм підходом попсують). Вони засновують його на тому, що єдиноподатниками не можуть бути лізингові компанії (п.п. 291.5.4 ПКУ). Недовго думаючи, ДФСУ розповсюдила цю заборону й на оренду. Але уважний читач одразу запідозрить неладне: адже разом із зазначеними компаніями в п.п. 291.5.4 ПКУ названо, зокрема, банки, ломбарди, страхові компанії, інші фінустанови. Звернувшись до Закону № 2664**, а саме до визначення фінустанови, ви знайдете там майже такий самий перелік суб’єктів, уключаючи й лізингові компанії. При цьому до фінпослуг у цьому ключі належить тільки фінлізинг (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2664). Ці відносини схожі на оренду (недаремно ж її ще називають оперативним лізингом), але в них є свої особливості, передбачені, зокрема, Законом про фінлізинг***.

img 1

Юрособи-єдиноподатники не мають права здійснювати такі лізингові операції, як надання в оренду рухомого та нерухомого майна. При порушенні цієї умови юрособа зобов’язана перейти на загальну систему  (див. підкатегорію 108.12).

Це означає, що прирівнювати оренду до фінлізингу не можна. Чиновники також попереджали про це (див. лист Держфінпослуг від 09.07.2004 р. № 703/11-3/1). Отже, якщо ви просто надаєте майно в оренду (навіть якщо це ваш основний вид діяльності), то не відноситеся до лізингових компаній. І оскільки інших обмежень на здавання майна в оренду ПКУ непередбачає (крім фізосіб), то ви маєте повне право займатися цією діяльністю, будучи на єдиному податку. Причому в частині як рухомого, так і нерухомого майна.

img 2

Цікаво, що «поганий» висновок ДФСУ суперечить іншій консультації в підкатегорії 108.04 ЗIР, у якій вона таку оренду, загалом, визнає. І, як-то кажуть, ліва рука не знає, що робить права...

Але навряд чи податківці так просто здадуть позиції. Отже, готуйтеся з ними сперечатися — оскаржити в суді ППР або відмови в реєстрації єдиноподатником (п. 299.5 ПКУ). Або ж можете вчинити, як порадив один з форумчан: «Давайте просити індивід. податок. консультації та спростовуватимемо...» (але, знову ж таки, у суді).

 

* Це питання обговорювалося на гілці «Спрощена система оподаткування» на форумі сайта «Бухгалтер 911».

** Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-III.

*** Закон України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.97 р. № 723/97-ВР.

v.smerdov@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць