Оскільки ви не зазначили, коли саме призвали працівників, перш ніж відповісти на поставлене запитання, нагадаємо, як усе було...
Працівників, яких призвали починаючи з 18.03.2014 р., коли розпочалася перша черга мобілізації, повинні були звільняти на підставі ч. 3 ст. 36 КЗпП. Але вже з 01.04.2014 р. ст. 119 КЗпП виклали в новій редакції, згідно з якою роботодавці повинні були зберігати за мобілізованими місце роботи і середній заробіток протягом року. Середній заробіток у складі заробітної плати обкладали ЄСВ та ПДФО.
З 08.06.2014 р. набув чинності Закон України від 20.05.2014 р. № 1275-VII, яким, зокрема, було внесено зміни до КЗпП, ПКУ і Закону про ЄСВ щодо мобілізованих працівників. Причому ці зміни діють з 18.03.2014 р. Відповідно до останньої редакції ч. 3 ст. 119 КЗпП за мобілізованими працівниками не більше одного року зберігаються місце роботи, посада і компенсується з бюджету середній заробіток на підприємстві, де вони працювали на час призову.
Виплати, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників, не повинні обкладатися ЄСВ. Про це прямо зазначено в ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ. Те, що з виплат мобілізованим працівникам не потрібно було стягувати ЄСВ, підтверджували і фахівці ДФСУ (відповідна консультація була розміщена в підкатегорії 301.03 БЗ), і ПФУ (лист від 16.07.2014 р. № 18834/05-10). Проте «щастя» тривало недовго.
Порядок компенсації з бюджету виплат мобілізованим повинен був затвердити КМУ, але він досі цього не зробив. Цим і сплутав усі карти... Фахівці ДФСУ подумали і вирішили, що поки такого порядку немає, про необкладення ЄСВ таких виплат (ураховуючи їх зарплатний характер) йтися не може. За усними роз’ясненнями податківців, ось-ось з’явиться офіційна думка про те, що з виплат у розмірі середнього заробітку мобілізованих працівників потрібно справляти ЄСВ. І за минулі періоди, коли нараховували середній заробіток, необхідно донарахувати ЄСВ. Штрафи обіцяють не накладати, оскільки раніше страхувальники діяли на підставі офіційних роз’яснень.
До речі, фахівці ДФСУ наполягають і на обкладенні виплат, які нараховує роботодавець мобілізованим, ПДФО і ВЗ (див. консультації в підкатегоріях 103.04 і 132.02 БЗ).
Неймовірно, але факт: поки немає кабмінівського порядку компенсації, норми ПКУ та Закону про ЄСВ щодо необкладення виплат мобілізованими будуть «мертвими», і від цього постраждають і роботодавець, і працівник — захисник Батьківщини. Але й надалі сподіваємося на краще.