(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/9
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Серпень , 2015/№ 33

ПК не відображався: чи бути ПДВ-зобов’язам згідно з п. 198.5 ПКУ?

Зміни у правилах відображення ПК з ПДВ, з якими всі ми зіткнулися в липні, породили чимало запитань. Частина з них на поверхні, частина — ні. До останніх можна віднести й запитання, винесене в заголовок статті. Над ним зараз і попрацюємо.
податковий кредит з липня 2015 року

Як же все було просто в минулому (до речі, трава зеленіша й небо блакитніше теж ☺)… Є право на ПК — показуй його в декларації, немає — не показуй. Якщо ж ПК уже відобразили, а потім напрямок використання товарів/послуг змінився — відобрази ПДВ-зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ. Тим самим компенсувався раніше відображений ПК. Тільки от, на жаль, такий порядок не ув’язувався з СЕА з ПДВ.

Тому з 1 липня правила відображення ПК замінили. Тепер вони полягають у тому, що до ПК потрапляє весь «вхідний» ПДВ, незалежно від напряму використання товарів/послуг. Щоправда, якщо такий напрям є пільгованим/необ’єктним/негосподарським (або ж змінюється на нього в майбутньому), вам потрібно показати ПДВ-зобов’язи згідно з п. 198.5 ПКУ. За допомогою таких дій знову ж таки компенсується раніше відображений ПК.

І все було б добре, якби ПК відображався при будь-якій купівлі, але, на жаль, це не так. Чи потрібно в таких випадках відображати ПДВ-зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ? Не дивуйтеся — відповідь не така проста, як може здатися. Причому вона залежить від підстав для невідображення ПК.

До операцій, за яких не буде ПК, належать купівлі без «вхідного» ПДВ, з «дефектними» ПН тощо.

Не було «вхідного» ПДВ

Зокрема, це купівлі у неплатників ПДВ, а також у платників, але за пільгованими/необ’єктними операціями. Як бути в такому разі?

В ідеалі п. 198.5 ПКУ повинен слугувати для компенсації раніше відображеного ПК. І раніше цей пункт дійсно на це вказував (тобто він спрацьовував тільки за умови, що «вхідний» ПДВ було відображено в ПК). Щоправда, зараз ця умова з нього зникла:

Редакція п. 198.5 ПКУ до 01.07.2015 р.

Редакція п. 198.5 ПКУ з 01.07.2015 р.*

Платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання <…> за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використанняпочинають використовуватися <…>

Платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання <…> за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися <…>

* Як бачите, умову про відображення ПК зберегли тільки для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних/виготовлених до 1 липня. Тому для них подібної проблеми немає.

 

Таким чином, якщо читати п. 198.5 ПКУ буквально, то вийде, що ПДВ-зобов’язання потрібно нарахувати навіть у такому разі. Але, на нашу з вами радість, податківці не формалізували. У листі № 29168* вони повідомили, що якщо товари/послуги, необоротні активи, куплені без ПДВ, слугують для пільгованих, необ’єктних і негосподарських цілей (або ж починають використовуватися з цією метою), ПДВ-зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ відображати не потрібно. Ось воно — торжество суті над формою!

* Лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17.

Покупки з «проблемними» ПН

Головна умова для відображення ПК — наявність ПН, яка містить обов’язкові реквізити з п. 201.1 ПКУ і зареєстрована в ЄРПН. Якщо ці умови не дотримуються, збільшувати ПК не можна. Але чи потрібно в такому разі відображати ПДВ-зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ за товарами/послугами/необоротними активами, призначеними для використання в пільгованих/непільгованих/негосподарських операціях?

Шкода, але, як ми вже зазначали, формальна конструкція цього пункту вимагає цього. Причому на цю ситуацію зазначений вище ліберальний підхід ДФСУ не поширюється. А це означає, що нарахування ПДВ-зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ в цьому випадку не уникнути (їх потрібно включити до ряд. 1.1 або 1.2 — залежно від того, за якою ставкою оподатковувалася купівля). Зробити це потрібно в періоді:

Очевидно, що такий підхід не є справедливим (адже суть п. 198.5 ПКУ полягає в тому, щоб перекрити ПДВ-зобов’язами відображений ПК). Тому сподіваємося, що в цій частині податківці дадуть таке саме хороше роз’яснення, як і при покупках без ПДВ (див. вище). Водночас до цього моменту діяти безпечніше так, як велить буква закону.

— придбання — якщо товари/послуги/необоротні активи початково планується використовувати в пільгованих/необ’єктних/негосподарських операціях. Формально ПКУ посилається на термін «придбання», причому — знову ж таки формально — орієнтуватися потрібно на період, в якому настала подія, що давала право на відображення ПК (п. 198.2 ПКУ). Але в такому разі в деяких ситуаціях можуть виникнути проблеми з визначенням бази ПДВ (п. 189.1 ПКУ). Тому більш оптимальний, на наш погляд, варіант: наполягати на тому, що куплені товари/послуги/необоротні активи плануєте використовувати в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, а ПДВ-зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ нарахувати тільки в періоді фактичного використання таких об’єктів (див. наступний пункт);

— початку використання таких товарів/послуг/необоротних активів згідно з «первинкою» — при зміні напряму використання з оподатковуваного на неоподатковуваний/негосподарський.

Нівелює негатив у цій ситуації тільки те, що ПК усе ще можна врятувати — якщо помилка в ПН буде виправлена/ПН буде зареєстрована в ЄРПН (у такому разі його сума перекриє ПДВ-зобов’язання). При цьому нагадаємо, що на таку реєстрацію податківці відводять 180 календарних днів з дати складання ПН. Якщо ж цього не станеться, сума ПДВ-зобов’язів згідно з п. 198.5 ПКУ стане вашим збитком.

v.smerdov@buhgalter911.com

податковий кредит, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті