(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Серпень , 2015/№ 34

Зменшуючі РК за «старими» ПН: проблема без рішення?

http://tinyurl.com/yxdxljdf
Набуття чинності Законом № 643 принесло не тільки нові питання, а й нові проблеми. Серед останніх — неможливість реєстрації зменшуючих РК до «старих» ПН. У чому суть проб­леми і чи є в неї рішення — ви дізнаєтеся тут.
електронне ПДВ-адміністрування

За загальним правилом зменшуючі РК повинен реєструвати покупець. Але в цьому правилі є деякі винятки. Так, РК (як збільшуючі, так і зменшуючі) до «долютневих» ПН повинні реєструвати постачальники. При цьому, якщо раніше цей виняток був передбачений тільки на рівні підзаконної нормативки, то з 29.07.2015 р. його записали прямо до п. 192.1 ПКУ.

«Так у чому ж проблема?» — запитаєте ви. Як виявилось, зареєструвати такі РК в багатьох постачальників не виходить — сервер ДФСУ їх не пропускає. Причому в деяких випадках квитанції свідчать, що показники формули для реєстрації таких РК перевіряються за покупцями.

Що робити? Почнемо з того, що РК, складені з 1 липня до «долютневих» ПН, дійсно повинні впливати на формулу (це випливає з п. 2001.3 ПКУ). Причому, якщо такий РК є зменшуючим, то для постачальника суми ПДВ за ним показник формули повинні збільшувати, а для покупця — зменшувати.

Саме тому в деяких випадках квитанції, отримані постачальниками, можуть прив’язуватися до показників ліміту реєстрації покупців.

Але як бути з відмовами в реєстрації таких РК? Є думка, що реєструвати їх доведеться покупцям. Для підтвердження цього висновку посилаються, зокрема, на нещодавній лист № 29163*. У ньому податківці дійсно упустили ситуацію з реєстрацією РК до «долютневих» ПН — причому без підстав. Водночас діяти так само ми все одно не радимо. Уявімо, що в покупця дійсно вийде зареєструвати такий РК. Якщо постачальник на підставі цього документа зменшить ПДВ-зобов’язання, то перейме на себе серйозний ризик. Адже ПКУ недвозначно вказує, що такі РК повинен реєструвати постачальник. А тому, якщо податківці при перевірці виявлять зворотне, то, ймовірно, розцінять це як порушення і донарахують податкові зобов’язання. При цьому посиланням на лист № 29163 тут навряд чи допоможеш — у ПКУ з цього приводу є пряма норма, а висновки листа в цій частині сформульовані неточно.

* Лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17.

Отже, вважаємо: якщо зіткнулися з подібною проблемою, найбільш оптимальний варіант — вичікувати, доки податківці не вирішать проблему або не розкажуть, як діяти. Тим більше що цьому сприяють продовжені строки реєстрації ПН і РК (тих, які складені з липня по вересень), а також мораторій на застосування штрафів за їх несвоєчасну реєстрацію. Якщо ж час не терпить, то, як варіант, у деяких випадках повернення можна оформити як зворотну купівлю/продаж зі складанням ПН.

Якщо ж ваш договір з контрагентом передбачає штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН або РК, то ви можете врятуватися, зокрема, посиланням на ч. 2 ст. 218 ГКУ і квитанцією, що підтверджує відмову реєстрації РК (таким чином ви доведете, що зробили все залежне від себе, щоб не допустити порушення договірних зобов’язань).

v.smerdov@buhgalter911.com

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
розрахунок коригування, податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті