Теми статей
Обрати теми

Game over, або Як ФОП припинити діяльність

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Чимало підприємців у зв’язку з економічною ситуацією в країні, що погіршується, змушені припинити діяльність і знятися з держреєстрації. Нещодавно законодавець спростив цей процес, тому складнощів виникати начебто й не повинно. Проте запитання та непорозуміння на цьому терені залишаються. Давайте розвіємо всі сумніви!
підприємництво,
зняття з обліку

Як розпрощатися зі статусом підприємця

Щоб втратити статус суб’єкта господарювання і знову стати звичайною фізособою, досить зробити тільки один крок: заповнити реєстраційну картку за формою № 12 і податися до держреєстратора. При цьому радимо захопити з собою паспорт і реєстраційну картку платника податків.

Зазначену картку можна надіслати й поштою. Щоправда, у такому разі достовірність вашого підпису в реєстраційній картці доведеться посвідчити у нотаріуса (ч. 2 ст. 8 Закону № 755).

img 1

Форму реєстраційної картки № 12 затверджено наказом Мін'юсту від 12.05.2014 р. № 749/5.

Єдиноподатникам на додачу до цього доведеться подати податківцям заяву про відмову від спрощенки у зв’язку з припиненням діяльності ( п. 294.6 ПКУ).

А далі — автоматично без вашої участі (ст. 47 Закону № 755*) :

1) не пізніше наступного робочого дня держреєстратор внесе до ЄДР запис, що ви припинили підприємницьку діяльність;

2) того ж дня він зобов’язаний направити повідомлення про внесення такого запису вам (тобто колишньому підприємцю), а також податківцям, до органів ПФ і статистики (ч. 1 ст. 51 Закону про держреєстрацію);

3) тільки-но податківці отримають повідомлення від держреєстратора, того ж дня вони повинні зняти вас з податкового з обліку (п.п. 1 п. 11.32 Порядку № 1588**). Щоправда, у такому разі податківці продовжують враховувати як фізособу, яка отримувала прибутки від підприємницької діяльності (п.п. 6 п. 11.32 Порядку № 1588).

img 2

Якщо зазначену заяву не податти, податківці повинні самі анулювати ЄП-реєстрацію. У такому разі ЄП (для 1 і 2 груп) повинен нараховуватися до останнього дня місяця, в якому це сталося (п. 295.8 ПКУ).

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

** Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588.

Тут хочемо порадити вам не покладатися на законослухняність податківців, а все ж таки проконтролювати, чи зняли вони вас з обліку. Якщо не зняли, треба, як мінімум, продовжувати подавати звіти-пустунки, щоб не наразитися на штрафи.

img 3

Перевірити, чи значитеся ви на обліку в податковій, простіше простого. Введіть свої П. І. Б. і код на сайті ДФСУ (sfs.gov.ua/businesspartner) і натисніть «Пошук».

Перевірка: з нею погано, а без неї ще гірше

Раніше, перш ніж ФОП міг закритися, щодо нього податківці повинні були провести перевірку. Тепер необхідності в цьому немає. Перевірку податківці можуть призначити, а можуть обійтися й без неї (п.п. 6 п. 11.32 Порядку № 1588).

У цьому є свої плюси та мінуси. Причому плюси на поверхні — розписувати їх не треба ☺. А ось що стосується мінусів, то головний з них — це невпевненість. Адже якщо податківці не проведуть перевірку одразу, це не означає, що вони не призначать її пізніше. У такому разі, якщо вони виявлять порушення, то зможуть донарахувати ПДФО, штрафи та пеню. Адже припинення підприємницької діяльності не знімає з фізособи обов’язків щодо погашення грошових зобов’язань, що виникли при здійсненні такої діяльності. До речі, як і відповідальності за їх невиконання (п. 65.10.8 ПКУ, п.п. 4 п. 11.32 Порядку № 1588).

Єдине, що стримує в цій частині податківців, — 1095-денний строк для нарахування грошових зобов’язань.

img 4

Щоправда, нагадуємо, що він не «працює», якщо декларація за відповідний період не подавалася (п.п. 102.2.1 ПКУ).

Тому навіть після зняття з держреєстрації краще зберігати податкові звіти. Раптом податківці «втратять» звіт? Маючи його копію, ви завжди зможете відбитися від претензій і зберегти собі нервові клітини.

Отже, як бачите, певні переваги в тому, щоб податківці одразу ж провели перевірку, є.

Що стосується перевірок з ЄСВ, то при закритті підприємця вони обов’язкові (ч. 1 ст. 5 Закону про ЄСВ). Це й на краще, оскільки строків давності для нарахування/стягнення ЄСВ-недоїмки, штрафів, пені немає взагалі (ч. 16 ст. 25 Закону про ЄСВ).

Остання податкова звітність

Підприємці-загальносистемники, які вирішили знятися з держреєстрації в січні цього року, зіткнулися з проблемою. Після подання звітності за 2014 рік податківці вимагають одразу ж подати декларацію про прибутки і за 2015 рік (за підсумками роботи січня). Але подати її в електронному вигляді не виходить — програма не пропускає. Як бути?

Узагалі-то декларацію за 2015 рік загальносистемник має подати на початку наступного року — граничний строк 09.02.16 р. Так, у п.п. 6 п. 11.32 Порядку № 1588 зазначено, що декларація за рік, у якому підприємець знявся з держреєстрації, подається в установлені законом строки. А як відомо, строк подання декларації про прибутки за 2015 рік — це 40 календарних днів після закінчення 2015 року (п.п. 49.18.5 ПКУ). Це ж підтверджує й ДФСУ в підкатегорії 135.02 ЗІР. Отже, для подання декларації про прибутки часу вдосталь (до 09.02.16 р.). Що стосується останньої деки для єдиноподатників, то про це дивіться далі, у частині сплати. Тепер з’ясуємо, а що зі звітом з ЄСВ (форма № Д5)? Коли подавати його, якщо підприємець знявся з реєстрації у 2015 році?

Тут інша ситуація. Звіт за формою № Д5 подається за період з 01.01.15 р. до дати держреєстрації припинення підприємницької діяльності (абз. 5 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ). Конкретний строк подання такого звіту законодавством не встановлено. Логічно припустити, що його слід подати до початку перевірки з ЄСВ.

Останні платежі

1. З якої дати загальносистемнику можна не сплачувати ПДФО та ЄСВ, якщо він знявся з реєстрації у 2015 році?

Розрахувати суму ПДФО і ЄСВ до сплати треба за період з 01.01.15 р. і до дати зняття з держреєстрації. При цьому остаточну суму ПДФО до сплати ми визначаємо в декларації про прибутки за 2015 рік, а суму ЄСВ — у формі № Д5.

У частині сплати ПДФО виникає ще й питання про сплату авансових внесків, які загальносистемник розрахував собі на 2015 рік. На наш погляд, за квартали, наступні після зняття з держреєстрації, аванси можна вже не сплачувати. Але щоб у податківців не було питань про те, чому загальносистемник припинив сплачувати аванси, радимо написати заяву до податкової в довільній формі з проханням зняти їх нарахування у зв’язку з припиненням діяльності.

2. Те саме запитання цікавить і спрощенців: з якої дати можна не сплачувати ЄП та ЄСВ, якщо знявся з реєстрації в 2015 році?

Спочатку — про ЄСВ. Податківці наполягають на тому, щоб за останній місяць ЄСВ було сплачено повністю (у загальному випадку 34,7 % від мінзарплати). Останній місяць — це той, у якому єдиноподатник подав держреєстратору форму № 12 (див. підкатегорію 301.04.02 ЗІР). Само собою, з наступного місяця ЄСВ сплачувати вже не треба.

Тепер — про єдиний податок. Щоб припинити сплату єдиного податку, мало подати держреєстратору форму № 12, треба ще й податківцям подати заяву про відмову від спрощенки. Хоча навіть якщо цього не зробити, імовірно, нічого страшного. Податківці знімуть вас з ЄП-реєстрації на підставі повідомлення держреєстратора. ЄП у такому разі нараховують (для груп 1 і 2) до останнього дня місяця, в якому це сталося (п. 298.5 ПКУ).

img 5

Єдиноподатники груп 1 і 2 сплачують єдиний податок повністю за весь місяць, у якому подали заяву про відмову від спрощенки (п. 295.8 ПКУ). З наступного місяця єдиний податок можна вже не сплачувати.

Якщо ж це сталося в січні/лютому 2015 року, то остання декларація з ЄП — це декларація за (п. 294.6 ПКУ) :

— 2015 рік для спрощенців групи 1 або 2;

— I квартал 2015 року для спрощенців групи 3.

А ось спрощенці групи 3 сплачують єдиний податок не у фіксованому розмірі, а як відсоток від доходу (обороту): з 01.01.15 р. — 2 % або 4 %. Тому останній платіж ЄП у них — це податок за період з 01.01.15 р. до дати зняття з держреєстрації (на підставі ЄП-декларації, сплачується впродовж 10 календарних днів після закінчення граничних строків для її подання). Це буде остаточний розрахунок з податківцями. Більше єдиний податок сплачувати не потрібно.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі