Теми статей
Обрати теми

2,5-тисячний критерій для ОЗ: бути чи не бути?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, в.tovstopyat@buhgalter911.com
Межа між основними засобами (далі — ОЗ) і малоцінними необоротними матеріальними активами (далі — МНМА) є надзвичайно важливою. Насамперед через відмінності в амортизації цих об’єктів. Про цю межу ми й поговоримо, адже новий порядок прибуткового обліку створює в цьому питанні дуже цікаві (і вигідні) можливості.

облік необоротних активів

У бухобліку «вартісну» межу між ОЗ і МНМА ви встановлюєте самостійно (п.п. 5.2.7 П(С)БО 7) — у наказі про облікову політику. У податковому ж вона, як і раніше, зафіксована на рівні 2,5 тис. грн. (п.п. 14.1.138 ПКУ). Стоп… як же так? Адже податковий облік має будуватися на показниках фінансової звітності*? Так і є.

* Про це ви могли прочитати у статті «Податок на прибуток: фінрезультат усьому голова» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 4.

Однак, як ви знаєте, «високодохідним» платникам (тобто тим, чиї доходи за останній рік перевищують 20 млн грн.) бухгалтерський фінрезультат потрібно коригувати на різниці, зокрема амортизаційні (див. врізку). Саме з цією метою їм слід зважати на зазначену 2,5-тисячну вартісну межу.

img 1

У результаті таких коригувань об’єкт оподаткування буде збільшений на різницю між амортизацією, визначеною за ПКУ, і бухгалтерською амортизацією.

Між тим усім іншим (платникам, чиї доходи за останній рік не перевищують 20 млн грн.) цей критерій ні до чого. Адже коригувань у податковому обліку вони не відображають (крім коригувань на від’ємне значення об’єкта оподаткування минулих податкових/звітних років). Це означає, що вартісний критерій, який такі платники встановлять самостійно для відмежування ОЗ і МНМА, застосовуватиметься і для розрахунку податку на прибуток. При цьому такий критерій може складати ті самі 2,5 тис. грн. (до речі, доцільно було так робити до 2015 року — для наближення податкового обліку до бухгалтерського), але (увага!) може бути й іншим. Наприклад, 5 тис. грн., 10 тис. грн. або навіть більше — обмежень немає!

У зв’язку з цим до лав МНМА може потрапити набагато більший перелік об’єктів, ніж раніше. І що? А те, що амортизація за МНМА може нараховуватися набагато швидше, ніж за іншими об’єктами. Нагадаємо, тут є два варіанти (п. 27 П(С)БО 7):

— 50 % у першому місяці використання об’єкта, 50 % — у місяці вибуття з активів;

— або 100 % у першому місяці використання.

img 2

Між тим амортизація за ними може нараховуватися також прямолінійним чи виробничим методом (п. 27 П(С)БО 27). Той чи інший варіант фіксується в наказі про облікову політику.

Інакше кажучи, якщо ви встановите критерій у розмірі 10 тис. грн. і придбаєте актив вартістю 9 тис. грн. (без ПДВ), то відразу зможете включити цю суму до витрат. Навіть у тому випадку, якщо цей об’єкт має досить тривалий строк експлуатації.

До речі, це є актуальним в світлі стрімкого зростання цін. Адже, наприклад, техніка, яка раніше коштувала 1000 грн. і включалася в облік як МНМА, тепер може коштувати понад 3000 грн. Саме тому вам варто переглянути вартісний критерій ОЗ (якщо він встановлений на рівні 2500 грн. або менше).

Як це зробити? Нагадаємо, що зміну вартісних ознак предметів, що входять до складу МНМА, потрібно розглядати як зміну облікової оцінки (див. лист Мінфіну від 14.05.2012 р. № 31-08410-07-25/12004).

img 3

Облікову оцінку дозволено переглядати, якщо змінилися обставини, на яких базувалася ця оцінка, або отримана додаткова інформація (п. 6 П(С)БО 6). У принципі, стрімке зростання цін може бути розцінене як зміна таких обставин.

При цьому зверніть увагу: у зв’язку з переглядом вартісних ознак зміни у бухобліку щодо ОЗ, зарахованих на баланс, не здійснюють (див. згаданий лист). Інакше кажучи, коли приймаєте рішення про зміну облікової оцінки, вплине воно тільки на ті активи, які будуть введені в експлуатацію після належного оформлення такого рішення (це стосується і активів, придбаних до цієї дати, але ще не введених в експлуатацію).

Наприклад, на підприємстві прийняли рішення про зміну межі для віднесення до предметів, що входять до складу МНМА, на рівні 10 тис. грн. Для цього внесли зміни до наказу про облікову політику, датовані 02.03.2015 р. Далі покажемо, як у такому разі правильно обліковувати необоротні активи, придбані після цієї дати.

Бухгалтерський та податковий облік придбання необоротних матеріальних активів (після підвищення вартісного критерію)

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума, грн.

Бухгалтерський облік

1

Отримано ноутбук

8000,00

153

631

2

Відображено податковий кредит

1600,00

641

631

3

Перераховано оплату постачальнику

9600,00

631

311

4

Передано ноутбук в експлуатацію

8000,00

112

153

5

Нараховано амортизацію (ноутбук використовує маркетингова служба):

а) методом 50/50 %

4000,00

93

132

б) методом списання 100 % його вартості в першому місяці використання об’єкта

8000,00

93

132

Як бачите, такий підхід дозволяє відразу віднести на витрати досить значні суми. Вони, у свою чергу, зменшать фінрезультат до оподаткування (і як результат суму податку на прибуток).

І ще одне: повністю віднести вартість об’єкта МНМА на витрати— зовсім не означає списати його з балансу. Отже, далі потрібно буде обліковувати первісну вартість об’єкта (Дт субрахунку 112) і його знос у тій самій сумі (Кт субрахунку 132). А от списати такий актив (проводкою Дт 132 — Кт 112) можна буде лише тоді, коли об’єкт не відповідатиме критеріям визнання активом.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі