Теми статей
Обрати теми

Свіжі ПДВ-роз’яснення від ДФСУ (лист № 5292*)

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
У цьому листі податківці розповіли багато чого корисного: і про відображення ПК за ПН 2014 року, і про виправлення ПН та багато іншого. Ось тільки якщо б з’явився він раніше, йому б узагалі ціни не було. Давайте пройдемося найважливішими акцентами цього листа.
ПН, РК, податковий кредит

* Лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17.

ПК за ПН, що «запізнилися», 2014 року: в якому періоді відображати?

Це запитання турбувало багатьох. На жаль, податківці відповіли на нього «погано» СМЛГР (утім, чутки про цю їх позицію ходили вже давно). На їх думку, ПН, датовані 2014 роком, можна поставити до ПК не пізніше грудня 2014 року (для «квартальників», судячи з усього, — не пізніше IV кварталу 2014 року). Тобто у 2015 році їх вже не відобразити. Ну що тут скажеш… аргументи були і «за», і «проти». І, на нашу думку, перші могли переважити. Однак… думку ДФСУ ви побачили.

Що ж робити, якщо ви не відобразили такі ПН у 2014 році? Не переймайтеся, ви можете врятувати ПК за ними. Податківці повідомили, що ви можете відобразити його через УР — причому, судячи з формулювання листа, подати його потрібно до періоду складання таких ПН. Отже, якщо ПН була складена в листопаді, УР потрібно подати саме до листопада. Причому майте на увазі: це стосується будь-яких ПН, складених у 2014 році: електронних/паперових, зареєстрованих і таких, що не підлягають такій реєстрації (при включенні до УР останніх реєструвати їх не потрібно).

img 1

У принципі, висновки листа можна прочитати й інакше (через гру податківців зі словами «відповідні звітні періоди») — нібито УР можна подати до будь-якого періоду, в якому ви могли відобразити таку ПН. Однак попереджаємо: враховуючи фіскальну позицію ДФСУ, діяти так можна лише в тому випадку, якщо ви отримаєте із цього приводу «хорошу» індивідуальну податкову консультацію.

Однак тут виникає ще одне запитання: ПН якої давності можна відображати через такі УР? Податківці сказали, що до УР не можна включати ПН з датою складання до 1 січня 2014 року (оскільки станом на 31.12.2014 р. до ПК могли потрапити ПН, складені не раніше цієї дати).

Нехай так, не сперечаємося… але тоді наступне запитання: а що ж робити з ПН, складеними у 2014 році, однак за якими на дату подання УР 365-денний строк уже минув? Наприклад, це стосується ПН, складених у січні/лютому 2014 року. На нашу думку, відобразити ПК за ними ви можете. Зараз пояснимо. З 1 січня 2015 року 365-денне обмеження зникло з ПКУ, і якщо на цю дату за ПН цей строк не минув… він вже просто не може минути. І виходить, що на ПН, складені у 2014 році, має поширюватися лише загальний 1095-денний строк. Що стосується 180-денного строку, то він тут не працює (він прив’язується лише до несвоєчасної реєстрації ПН).

До речі, непрямо цей висновок можна «витягти» і з листа. Щоправда, у будь-якому разі, щоб убезпечити себе, усе ж таки краще запитати індивідуальну податкову консультацію.

Виправлення помилок у ПН

Вам, мабуть, відомо, що з 1 січня у вас з’явилася довгоочікувана можливість — виправляти помилки у ПН. Щоправда, на жаль, реалізація цієї можливості кульгає: у Порядку № 1129* відповідні положення з’явилися лише в лютому, програмне забезпечення під них налагодили ще пізніше, та й запитань в цій частині виникає чимало**. На частину з них податківці відповіли в цьому листі.

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

** З нашими порадами з цього питання ви могли ознайомитися у статті «Виправляємо помилки у ПН: нарешті затвердили правила!» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 6.

1. Виправляти помилки можна, у тому числі, і щодо ПН, складених до 1 січня 2015 року. Дійсно, хороша новина.

2. Податківці прямо вказали, що для виправлення помилки в реквізитах ПН (крім номера, дати ПН, ІПН покупця) потрібно скласти один РК, в якому:

img 2

Це, головним чином, помилки в заголовній частині: зокрема, найменуванні постачальника/покупця, їх місцезнаходженні, договорі.

— усі правильні реквізити повторюються;

— реквізит, в якому допущено помилку, заповнюється без помилки;

— графи з 1 по 13 табличної частині не заповнюються (залишаються порожніми). На жаль, але на момент підготовки номера ПЗ все ще не дозволяло залишати ці графи порожніми (при перевірці воно вибиває помилку). Тому, якщо цю проблему не виправлять, вирішувати її потрібно «старим» перевіреним способом — заповнювати у РК два рядки: один з мінусом, другий з плюсом.

Такий РК потрібно зареєструвати в ЄРПН — у цьому випадку постачальником (через те, що сума компенсації в такому разі не змінюється).

При цьому майте на увазі: у ЗІР податківці повідомили: якщо за РК сума компенсації, ПЗ/ПК не змінюється або змінюються лише обов’язкові реквізити (це саме і є характерним для «виправляючих» РК), у «коригуючих» рядках декларації він не відображається (див. підкатегорію 101.23).

3. За допомогою РК не можна виправити помилки в даті та порядковому номері ПН (п. 21 Порядку № 1129). При цьому, на жаль, податківці нічого не запропонували. Тобто не можна і крапка (тішимо себе надією, що це все ж кома ☺).

4. Якщо помилка допущена в ІПН покупця (тобто зазначений ІПН іншого контрагента), податківці запропонували особливий механізм виправлення. Для цього вони рекомендують складати два РК:

img 3

З 01.02.2015 р. усі ПН і РК враховуються у формулі (щоправда, їх реєстрація до 01.07.2015 р. здійснюється без обмежень). Тому, якщо ІПН у ПН вказано неправильно, то сума ПДВ збільшить ліміт реєстрації не реального покупця, а того, чий ІПН зазначений у ПН. Саме для цього вам і потрібно обнулити таку ПН.

перший РК — у ньому вказуються всі реквізити помилкової ПН (у тому числі й помилковий ІПН). У табличній частині такого РК потрібно повністю «відмінусувати» обсяг постачання (цим ви, по суті, зможете обнулити помилкову ПН). Запам’ятайте важливий нюанс: цей РК є «зменшуючим», а тому реєструвати його повинен покупець (за винятком РК до ПН, складеної до 01.02.2015 р., — їх реєструє продавець). Причому зауважте: саме той, чий ІПН помилково потрапив до ПН. Питання лише в тому, як його знайти та переконати зробити це…

другий РК — з уже правильним ІПН. У табличній частині такого РК вказуємо обсяги постачань зі знаком «+». Такий РК реєструє вже продавець.

Інше

ПК з 2015 року. Тут є декілька акцентів:

1) ПК за своєчасно зареєстрованими ПН потрібно відображати «місяць у місяць». Однак якщо вже так сталося, що своєчасно зареєстровані ПН не включили своєчасно до ПК, то зробити це можна через УР;

2) якщо ПН зареєстрована несвоєчасно — уключаємо її до ПК у місяці реєстрації;

img 4

За умови, що вона зареєстрована протягом 180 календарних днів з дати складання.

3) ПН, які не зареєстровані в межах 180-денного строку, до ПК уключати не можна. Як зазначили податківці, це стосується і платників, які відображають ПК за касовим методом (вони, нагадаємо, мають право відобразити його протягом 60 календарних днів, наступних за днем списання коштів з рахунка).

Реєстрація ПН. Фіскали нагадали, що в січні 2015 року під обов’язкову реєстрацію підпадали ПН: із сумою ПДВ понад 10 тис. грн. та/або з підакцизною/імпортною номенклатурою (щоправда, у січневих роз’ясненнях вони не акцентували на останніх). Це ж, до речі, стосується і ПН, складених за «вхідними» нерезидентними послугами.

А ось з 01.02.2015 р. усі без винятку ПН (у тому числі ті, які не видаються покупцю) підлягають реєстрації в ЄРПН. Тут нічого нового.

РК до ПН, складених до 1 січня. Тут податківці надали такі рекомендації:

1) якщо в поточному році РК складається до ПН, виписаної до 01.01.2015 р., яка не підлягала реєстрації в ЄРПН, і при цьому сума податку після коригування не перевищує 10 тис. грн., то ні стару ПН, ні РК реєструвати не потрібно. Більше того, такий РК фіскали дозволяють складати в паперовому вигляді та включати в деку періоду його складання;

2) якщо в ПН, яка складена до 01.01.2015 р. і не підлягає реєстрації в ЄРПН, після коригування сума ПДВ перевищила 10 тис. грн., то зареєструвати доведеться і ПН, і РК.

img 5

Усі РК до ПН, складених до 01.01.2015 р. (як «зменшуючі», так і «збільшуючі»), реєструє продавець. Це саме стосується і РК до ПН, складених у січні 2015 року.

Скарга Д8. Податківці нагадали, що вона вже не надає права на ПК. Однак цікавим є інше: вони уточнили, що останній період, за який за ним можна було сформувати ПК, — грудень / IV квартал 2014 року.

Реєстр виданих/отриманих ПН. Контролери повідомили, що ви можете вести його за власним бажанням (подавати його їм не потрібно). Водночас, на їх думку, ви маєте право використовувати його форму для обліку документів — замінників ПН. У такому разі він відіграватиме роль Реєстру, ведення якого на сьогодні передбачено п. 201.1111 ПКУ, але форму якого так і не затвердили. При цьому податківці уточнили, що подавати його в будь-якому разі їм не потрібно.

ЕЦП і підписання ПН. Податківці повторили свою давню фіскальну позицію: ЕЦП, який накладається на ПН, і підпис, який зазначається в ній, мають належати одній особі.

m.kazanova@buhgalter911.com

Теги ПДВ
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі