Сільгосп-ЄП: платимо по-новому — НАБАГАТО більше

Марина Казанова податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Схоже, законодавці вирішили згубити вітчизняних сільгоспвиробників. Інакше й не сказати, адже зміни, уготовані для них Законом № 71*, приголомшують. Платити доведеться більше і в рази. Про все це ви зможете прочитати в нашій статті.
колишнім ФСПшникам

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

Почнемо з того, що законодавець узагалі виключив з ПКУ фіксований сільськогосподарський податок (далі — ФСП) як окремий податок. Тепер він став складовою частиною ЄП. Для його платників відвели окрему — 4 — групу ЄП** (далі — «сільгоспна» група ЄП). Утім, правила роботи в ній дуже схожі з тими, за якими раніше сплачувався ФСП. Це стосується, зокрема:

1) складу платників — обрати «сільгоспну» групу ЄП можуть сільгосптоваровиробники, в яких частка сільгосптоваровиробницства за попередній податковий/звітний рік дорівнює або перевищує 75 % (п.п. 4 п. 291.4 ПКУ). Ця вимога знайома всім, хто сплачував ФСП;

2) об’єкта оподаткування — це, як і раніше, площа сільгспугідь і земель водного фонду, що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому в користування, у тому числі в оренду.

** Про це ви могли прочитати в статті «Єдиний податок по-новому» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 3.

Але зверніть увагу: тепер ПКУ прямо зазначає, що право власності (користування) на земельну ділянку має бути зареєстроване (п. 2921.1 ПКУ). Якщо пам’ятаєте, раніше такого уточнення не було. Це призводило до спорів: зокрема, з приводу включення доходу від продажу продукції рослинництва до 75 % критерію — якщо права на земельну ділянку, на якій вона вирощена, не зареєстровані. Тепер такі спори виключаються. Отже, наприклад, якщо орендувати земельну ділянку, але право оренди не зареєструвати, дохід від продажу продукції, вирощеної на ньому, до 75 % критерію не потрапить.

Але головні зміни приховані не тут, а, як ми вже зазначали, у сумі податку, яку доведеться сплачувати. Про це читайте далі.

img 1

Як перейти в «сільгоспну» групу ЄП? Для цього потрібно до 20 лютого звітного року подати податківцям комплект сільгосп-звітності (п.п. 298.8.1 ПКУ). До речі, це ж повинно стосуватися й тих, хто до 1 січня був платником ФСП. При цьому порівняно з ФСП це правило (як і склад такої звітності), загалом, не змінилося. Детальніше про це ви зможете прочитати далі.

Скільки потрібно сплачувати?

На суму податку вплинули декілька змін. Перша зміна — база обкладення сільгосп-ЄП. З 01.01.2015 р. це (абз. 1 п. 29212 ПКУ):

для сільгоспугідь (рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження) — нормативна грошова оцінка (далі — НГО) 1 га з урахуванням коефіцієнта індексації на 1 січня базового податкового/звітного року;

— для земель водного фонду (внутрішні водойми, озера, ставки, водосховища)— НГО ріллі в АР Крим або в області, також з урахуванням коефіцієнта індексації на 1 січня базового звітного/податкового року.

Нагадаємо, раніше просто бралася НГО, установлена на 01.07.95 р. Індексувати її було не потрібно.

Загальний порядок визначення податку до 1 січня і після

img 2

 

Коефіцієнт індексації визначається згідно з розд. XII ПКУ. Тобто так само, як і для земельного податку (ст. 289 ПКУ). При цьому розмір щорічної індексації НГО самому визначати не потрібно — відомості про це доводяться Державним агентством земельних ресурсів. Так, розмір НГО на 2015 рік зазначено в листі вказаного відомства від 14.01.2015 р. № 6-28-0.22-215/2-15. Його кумулятивне значення становить 3,997. Саме цю суму й доведеться помножити на НГО.

img 3

Коефіцієнт індексації застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки землі. Його ж можна отримати, якщо помножити коефіцієнти індексації з 1995 року по 2015 рік. Саме так і вийшла сума, яку ви бачите праворуч (до речі, у листі, на який ми там посилаємося, ви знайдете й відповідні коефіцієнти індексації за зазначений проміжок часу).

Але й це, на жаль, ще не все. НГО з ріллі, судячи з усього, доведеться додатково помножити й на коефіцієнт 1,756. Принаймні, це передбачено пп. 5 і 191 Методики № 213*. При цьому зауважте: що стосується НГО інших категорій сільгоспугідь (сіножаті, пасовища, багаторічні насадження), то до них коефіцієнт 1,756 застосовувати не потрібно.

* Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення і населених пунктів, затверджена постановою Кабміну від 23.03.95 р. № 213.

А ось як бути із землями водного фонду, поки що невідомо: річ у тім, що за ними база оподаткування прив’язується до НГО ріллі (див. вище). Тому формальні підстави для застосування зазначеного коефіцієнта є. Поглянемо, що з цього приводу скажуть податківці...

Друга зміна — із січня змінився і підхід до визначення зазначеного коефіцієнта індексації. Раніше він збільшував НГО тільки в тому випадку, якщо індекс споживчих цін перевищував 110 %. Тепер же він збільшуватиме НГО навіть у тому випадку, якщо зазначений індекс буде більше 100 %. Ураховуючи рівень інфляції в державі, варто чекати й підвищення розміру коефіцієнта . Ось тільки дізнаємося ми про це тільки наступного року, коли чиновники вкотре перерахують цей показник.

Третя зміна — ставки сільгосп-ЄП виросли у 3 (!!!) рази. Зокрема, для:

пашні, сіножатей, пасовищ 0,45 (раніше — 0,15). Для розташованих у гірських зонах та на поліських територіях — 0,27;

багаторічних насаджень — 0,27 (раніше — 0,09). Для розташованих у гірських зонах та на поліських територіях — 0,09;

земель водного фонду 1,35 (раніше — 0,45).

Як і коли сплачувати?

Як і раніше, суму сільгоспподатку підприємство розраховує самостійно станом на 1 січня. Для набуття та щорічного підтвердження статусу платника сільгосп-ЄП потрібно до 20 лютого поточного року подати: декларацію (загальну і звітну), розрахунок сільгоспчастки і відомості/довідку про наявність земельних ділянок. Тут правила, загалом, не змінювалися. При цьому врахуйте: ці документи безпечніше подати не пізніше четверга 19 лютого (хоча, нагадаємо, раніше в податківців з цього питання була лояльна позиція).

img 4

Довідки про набуття та підтвердження статусу платника сільгосп-ЄП не передбачені. Швидше за все, таких платників просто вноситимуть до Реєстру платників ЄП. А для підтвердження свого статусу вони зможуть отримувати відповідні витяги.

Нові форми звітності поки що не затверджені. Але доти податківці рекомендують використовувати «старі» — затверджені наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. № 864 (див. підкатегорію 108.02.06 ЗІР).

Увага! Сплачувати сільгосп-ЄП тепер потрібно поквартально (а не щомісячно, як було раніше). Робити це потрібно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового/звітного кварталу (п.п. 295.9.2 ПКУ).

Водночас «поквартальний» розподіл річної суми податку залишився тим самим:

— I квартал — 10 %;

— II квартал — 10 %;

— III квартал — 50 %;

— IV квартал — 30 %.

Податки/збори, від яких звільнено платників сільгосп-ЄП

Платники сільгосп-ЄП, як і раніше, звільняються від сплати (ст. 297 ПКУ):

img 5

І врахуйте ще один важливий момент: будівлі та спорудження сільгосптоваровиробників, призначені для використання безпосередньо в сільськогосподарській діяльності, — не об’єкт для податку на нерухомість* (п.п. «ж» п.п. 266.2.2 ПКУ).

* Із його сплатою ви могли ознайомитися у статті «Податок на нерухомість: розпаковуємо «подарунки під ялинку» у журналі «Бухгалтер911», 2015, № 3.

— рентної плати за спеціальне використання води (раніше це був збір за спеціальне використання води);

— земельного податку за земельні ділянки, які використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

m.kazanova@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі