(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Червень , 2015/№ 26

Безпечні «дивацтва» електронного реєстру платників єдиного податку

Тривалий час електронний реєстр єдиноподатників (Реєстр ЄП) перебував у режимі розробки. Нещодавно його запустили (http://sfs.gov.ua/rpep), але «робота» цього сервісу одразу ж викликала чимало нарікань. Чи варто хвилюватися з цього приводу? І взагалі, на що впливає електронний Реєстр ЄП? Відповіді — у нашій статті.
вид діяльності, інформація про ППЄПа/ЮРЄПа, помилки в роботі електронного Реєстру ЄП

Запитання

Відповідь

Я працюю у групі 2. В електронному Реєстрі ЄП немає моїх видів діяльності, хоча я зазначала їх у заяві про перехід на спрощенку. Що мені робити?

Нічого робити не потрібно. Якщо податківці не відмовили вам у реєстрації єдиноподатником, отже, заяву ви заповнили правильно і в Реєстрі ЄП є інформація про ваші види діяльності ( п. 299.3 ПКУ).

Але як же так, скажете ви, адже в електронному Реєстрі ЄП видів діяльності немає?! Річ у тім, що електронний Реєстр ЄП — це не той Реєстр ЄП, яким користуються самі податківці. Цей ресурс призначено для інформування «зовнішніх» користувачів (ФО, ЮО, держорганів) — п. 299.13 ПКУ. Тому до нього не варто ставитися настільки трепетно. Тим більше ресурс запрацював нещодавно, тому збої та помилки в його роботі цілком зрозумілі. Сподіваємося, що з часом його наповнення буде ідентичне справжньому Реєстру ЄП.

Та все ж якщо ви вже дуже хочете перестрахуватися, можете подати до податкової за місцем проживання запит (заяву в довільній формі) на отримання витягу з Реєстру ЄП. У цьому документі будуть ваші види діяльності, до того ж видають його безоплатно і протягом 1 робочого дня ( п. 299.9 ПКУ)

Я працюю у групі 2. В електронному Реєстрі ЄП взагалі немає інформації про мене. Чи могли податківці виключити мене з числа спрощенців, не повідомивши про це? Що мені робити?

Швидше за все, це недолік електронного Реєстру ЄП. На жаль, пошук поки що працює не дуже добре, особливо за прізвищем. Надійніше шукати за кодом (ІПН).

Про недогляд говорить ще й той факт, що в електронному Реєстрі ЄП містяться дані про всіх спрощенців, у тому числі й колишніх. Отже, навіть якщо б вас і виключили, інформація про ваш ФОП все одно була б в електронному Реєстрі ЄП з позначкою «дата виключення з реєстру: ______». А оскільки її немає взагалі, то це, безумовно, помилка.

Що ж до виключення з числа спрощенців, то податківці, приймаючи таке рішення, зобов’язані повідомити про це ФОП письмово «за підписом керівника контролюючого органу з обов’язковою вказівкою підстав для анулювання реєстрації платника єдиного податку» (категорія 107.09 ЗІР).

Але це тільки консультація ДФСУ. А в ПКУ, на жаль, немає вимоги письмово повідомляти спрощенців про їх виключення з Реєстру ЄП. Отже, на практиці рекомендації ДФСУ можуть і не виконуватися.

Тому виявивши, що даних про вас немає в електронному Реєстрі ЄП, зв’яжіться зі своїм інспектором і з’ясуєте, в чому справа, а також попросіть унести дані про вас до загальнодоступного електронного Реєстру ЄП. Інакше покупці можуть засумніватися у вашому статусі спрощенця

Я вже 3 роки працюю у групі 3. Види діяльності податківцям не повідомляла. Відповідно в електронному Реєстрі ЄП інформації про мої види діяльності немає. Чи потрібно її туди внести і як?

У цьому випадку все залежить від того, є ви ФОП або ЮО, оскільки у групі 3 можуть працювати й ті, й інші.

Отже, якщо ви ППЄП групи 3, то податківці вважають, що ви можете не повідомляти їх про свої види діяльності, оскільки цю інформацію вони отримають автоматично (мабуть, від держреєстратора) (категорія 107.12 ЗІР). І якщо в електронному Реєстрі ЄП її ще немає, нічого страшного (див. попереднє запитання).

Проте щодо ЮРЄПів у податківців прямо протилежна точка зору: вони рекомендують їм унести інформацію про свої види діяльності до Реєстру ЄП, подавши заяву* (категорія 108.01.06 ЗІР). І відмовляти податківцям у цьому не варто, оскільки п. 298.3 ПКУ прямо вимагає від усіх без винятку спрощенців зазначати в заяві про застосування спрощенки свої види діяльності

Я ФОП-загальносистемник, працюю з ППЄПами. Вирішив перевірити свого постачальника і виявив, що в електронному Реєстрі ЄП щодо нього немає інформації про види діяльності (або немає потрібного виду діяльності).

Чи зобов’язаний я утримувати ПДФО при купівлі в нього товарів?

Ні, не зобов’язані.

Ви можете не утримувати ПДФО з постачальника товарів, якщо на дату оплати товарів в електронному Реєстрі ЄП є інформація про те, що ваш постачальник — єдиноподатник (категорія 107.12 ЗІР). Цього достатньо. Але будьте пильні: в електронному Реєстрі ЄП міститься інформація про всіх спрощенців, у тому числі й колишніх, тож читайте до кінця, чи немає відмітки про те, що ваш партнер виключений з Реєстру ЄП!

До речі, якщо відкривши електронний Реєстр ЄП, ви раптом виявите, що постачальник, співпрацюючи з вами, вийшов за межі своїх єдиноподатних видів діяльності, не варто хвилюватися. Знайте, що й у цьому випадку ПДФО з нього утримувати не потрібно — зі своїми порушеннями він розбереться сам (категорія 103.02 ЗІР)

Я ФОП-загальносистемник, працюю з ППЄПами. Вирішив перевірити свого постачальника і не знайшов даних про нього в електронному Реєстрі ЄП. Чи утримувати мені з нього ПДФО?

На жаль, в роботі електронного Реєстру ЄП поки що трапляються помилки. Не виключено, що інформація про вашого партнера тимчасово «загубилася». Тому не поспішайте з ПДФО — працюйте як завжди.

У принципі, ваш постачальник може підтвердити свій статус спрощенця не тільки даними з електронного Реєстру ЄП, а й «паперовим» витягом з Реєстру ЄП. Це перше.

Друге: навіть якщо припустити, що ваш постачальник уже не єдиноподатник, а загальносистемник — нічого страшного: з них ПДФО теж не утримується. Щоправда, для цього треба отримати від постачальника копію:

— витягу з ЄДР

або

— виписки з ЄДР (категорія 104.13 ЗІР)

* Для уточнення видів діяльності подається звичайна заява про застосування спрощенки, затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку надання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік» від 20.12.2011 р. № 1675.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

електронний реєстр, єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті