Отримали «зменшуючий» РК за «лівою» ПН: чи повинні ми його реєструвати?

В обраному У обране
Друк
Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Березень, 2015/№ 13
Постачальник звернувся з проханням зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, яку ви в себе взагалі не відображали. Як реагувати на це? Відповідь шукайте в цій статті.
електронне ПДВ-адміністрування

Така ситуація може виникнути, зокрема, якщо постачальник: виписав дві ПН на одну й ту саму операцію (тобто і за першою, і за другою подією); виписав її не на ту дату або помилково зазначив у ПН ваш ІПН, замість ІПН «реального» покупця.

У цьому випадку постачальнику потрібно відкоригувати помилкову ПН. А оскільки всі «зменшуючі» РК до ПН, складених після 01.02.2015 р., повинен реєструвати в ЄРПН покупець (п. 22 Порядку № 1129*), звичайно, постачальник звернувся з цим проханням до вас.

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

Якщо за РК сума компенсації не змінюється або збільшується, його реєструє продавець (п. 22 Порядку № 1129). Також продавцем реєструються РК до всіх ПН, які не видаються покупцю (незалежно від того, є такий РК «збільшуючим» чи «зменшуючим»).

Як же бути? Давайте розбиратися.

Ситуація 1. Постачальник помилився в даті ПН (виписав її за другою подією), але при цьому зареєстрував її. Така ПН є, звичайно ж, недійсною. Тому тепер він хоче обнулити її, виписавши РК. І для реєстрації РК в ЄРПН надсилає його покупцю. Що робити з цим РК покупцю?

Стисло опишемо механізм виправлення такої помилки. У минулому податківці повідомляли, що помилкову ПН з ЄРПН виключити не можна (див. УПК № 127**). Водночас зараз ігнорувати наявність такої ПН в ЄРПН не можна, адже починаючи з 01.02.2015 р. всі суми накопичуються наростаючим підсумком в СЕА. Це впливає на порядок обліку від’ємного значення з ПДВ, а з 1 липня — і на реєстрацію ПН/РК. Ураховуючи це, наявність у СЕА сум ПДВ за «лівою» ПН може призвести до неприємностей як у постачальника, так і в покупця. Тому таку ПН потрібно обнулити. Одним «виправляючим» РК у цій ситуації не обійтися — про це прямо зазначено в п. 21 Порядку № 1129.

** Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних, виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту, затверджена наказом ДПСУ від 16.02.2012 р. № 127.

Діяти потрібно так:

1) виписати нову ПН (з правильною датою) за новим порядковим номером. Зараз таку ПН можна зареєструвати в ЄРПН і після закінчення відведеного на реєстрацію 15-денного строку. Причому якщо зробити це із запізненням у межах 15 календарних днів — без штрафів (з 01.07.2015 р. це послаблення зникне);

2) помилкову ПН повністю обнулити, виписавши до неї РК. Але оскільки РК є «зменшуючим», то реєструвати в ЄРПН його повинен покупець.

Продавець має надіслати РК покупцеві (з позначкою «Х» у полі «Підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем»). При цьому на такому РК мають бути ЕЦП постачальника і покупця (п. 22 Порядку № 1129).

Як реагувати на такий РК покупцю, адже раніше податківці зазначали, що помилкову ПН не можна вважати податковим документом і до неї не може бути виписаний РК?

Вважаємо, що покупцеві доведеться зареєструвати такий РК. Адже для продавця і покупця — це єдиний шанс зменшити суми в СЕА. І доки покупець не зареєструє РК, навряд чи він отримає від постачальника нову «правильну» ПН. До речі, інакше б для постачальника це означало подвійне зменшення суми в СЕА.

Крім того, у такому разі в покупця є ризик «нарватися» на штраф за несвоєчасну реєстрацію РК ( ст. 1201 ПКУ).

Говоримо відверто: тут є підстави як «за», так і «проти». Але доки податківці не виклали своєї думки, цей ризик все ж краще врахувати.

Але майте на увазі: усі ці «маніпуляції» з РК робляться тільки для того, щоб «привести в порядок» показники СЕА. А ось у декларації з ПДВ, вважаємо, покупцю такий РК показувати не потрібно (як і продавцю не потрібно показувати ані помилкову ПН, ані РК до неї). Адже помилкова ПН не є податковим документом, а отже, не може вважатися таким і РК, виписаний до неї.

Ситуація 2. Постачальник помилково зазначив у ПН ваш ІПН замість ІПН іншого покупця. І тепер просить вас зареєструвати РК в ЄРПН. Чи зобов’язані ви його реєструвати? Нагадаємо, що податківці пропонують виправляти таку помилку двома РК (лист № 5292***):

*** Лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17.

1) перший РК виписується на ім’я «помилкового» покупця. У ньому зазначаються всі реквізити помилкової ПН (у тому числі й помилковий ІПН). У табличній частині такого РК потрібно повністю відмінусувати обсяг постачання (цим, по суті, обнуляється помилкова ПН).

Цей РК є «зменшуючим», а тому реєструвати його повинен покупець. Причому, як повідомили податківці, — той, чий ІПН помилково потрапив до ПН. Але чи зобов’язаний він це робити? Адже ніякого постачання не було. На жаль, зареєструвати РК до такої ПН «помилковому» покупцю доведеться. Адже починаючи з 01.02.2015 р. усі ПН і РК враховуються наростаючим підсумком для «суперформули» (про всяк випадок, це сарказм ☺). Тому якщо ІПН у ПН зазначено неправильно, то сума ПДВ «засвітиться» на спецрахунку саме «помилкового» покупця. Це може призвести до викривлення показників ПДВ-звітності (зокрема, до завищення БВ). Та й ризик застосування штрафу за нереєстрацію РК відкидати не варто (див. вище);

У декларації «помилковий» покупець не повинен показувати ані помилкову ПН, ані РК до неї (адже він узагалі не причетний до постачання).

2) другий РК (з уже правильним ІПН) продавець виписує на ім’я «правильного» покупця. У табличній частині такого РК зазначаємо обсяги постачань з «+». Такий РК реєструє вже продавець. Але! Як виявилось, система відмовляється реєструвати РК до ПН, в якій стоїть «чужий» ІПН. Та й реальний покупець у цьому випадку взагалі залишається без ПН, а тільки з одним РК. Тому доки податківці не налагодять свою програму і не прояснять ситуацію, замість другого РК краще виписати нову ПН з правильним ІПН покупця.

m.kazanova@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити