(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Березень , 2015/№ 13

Перехідні декретні та ЄСВ з «мінімалки»

Як застосовувати нові правила щодо нарахування ЄСВ виходячи з мінімальної зарплати для перехідних декретних? Чи потрібно донараховувати ЄСВ на суми декретних, що припадають на 2014 рік?
ЄСВ з декретних

Нараховуючи декретні у 2015 році, ви маєте бути готові до того, що ЄСВ, можливо, доведеться нараховувати виходячи з мінімальної зарплати (далі — МЗП). Нові правила нарахування ЄСВ, установлені з 01.01.2015 р., прописані і для них ( ч. 6 ст. 8 Закону № 2464*).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

З МЗП порівнюють загальну базу нарахування ЄСВ (крім винагород за ЦПД за роботи/послуги). При цьому загальну суму нарахованої допомоги розподіляють за місяцями, за які її нараховано (лист ДФСУ від 14.02.2015 р. № 4979/7/99-99-17-03-01-17).

Таким чином, якщо база нарахування ЄСВ, у тому числі частина суми допомоги по вагітності та пологах, що припадає на один календарний місяць, виявилася менше МЗП, то ЄСВ у частині нарахувань розраховують шляхом множення МЗП на відповідну ставку ЄСВ. Якщо база нарахування за місяць складається із зарплати і декретних, то на різницю між МЗП і базою нарахування ЄСВ нараховуйте за «зарплатною» ставкою. Якщо база нарахування ЄСВ складається тільки із суми допомоги по вагітності та пологах, ЄСВ нараховуємо на МЗП за ставкою 33,2 %.

Для працівниць-інвалідів, працевлаштованих у роботодавців-юросіб, а також сумісників ЄСВ у частині нарахувань визначають виходячи з фактично нарахованої суми доходу. Правило про нарахування ЄСВ виходячи з МЗП для них не працює.

Увага! Для допомоги по вагітності та пологах за дні декретної відпустки до 31 грудня 2014 року включно вимогу про ЄСВ з МЗП не застосовують. Причина в тому, що нова норма Закону № 2464 почала діяти з 01.01.2015 р. А закони не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують чи скасовують відповідальність особи (ст58 Конституції України). Тому на декретні, що припадають на місяці 2014 року, ЄСВ нараховуємо виходячи з фактично нарахованої суми.

Давайте розглянемо на прикладах, як нарахувати ЄСВ на допомогу по вагітності та пологах у різних ситуаціях, за яких місячна сума такої допомоги виявилася нижчою МЗП.

№ з/п

Ситуація

Рішення

1

Усю суму допомоги по вагітності та пологах (у тому числі за місяці 2015 року) нараховано у 2014 році.

Припустимо, у грудні 2014 року нарахували допомогу по вагітності та пологах за дні декретної відпустки з 01.12.2014 р. по 05.04.2015 р. загальною сумою 13230 грн. (105 грн. х 126 к. дн.)

Вимоги про ЄСВ з МЗП дотримуватися не потрібно.

У зв’язку з тим що суму декретних нараховано у грудні 2014 року, коли не діяли норми Закону № 2464 про нарахування ЄСВ виходячи з МЗП, ЄСВ потрібно було нарахувати на фактично нараховану суму. Донараховувати у 2015 році нічого не потрібно

2

Усю суму допомоги по вагітності та пологах (за місяці 2014 — 2015 років) нараховано у 2015 році.

Припустимо, що працівниці у квітні 2015 року нарахували допомогу по вагітності та пологах за дні декретної відпустки з 22.12.2014 р. по 26.04.2015 р. загальною сумою 4662 грн. (37 грн. х 126 к. дн.)

Вимоги про ЄСВ з МЗП дотримуємося щодо сум декретних, що припадають на місяці 2015 року. При нарахуванні ЄСВ на суми декретних, що припадають на місяці 2014 року, виходимо з фактичної суми доходу. Аргумент — вимога про ЄСВ з МЗП з’явилася в Законі № 2464 тільки з 01.01.2015 р.

Визначимо суми ЄСВ у частині нарахувань, використовуючи умови прикладу:

за дні грудня 2014 року: 370 грн. х 33,2 % = 122,84 грн.;

за дні січня 2015 року: 1147 грн. < 1218 грн. 1218 грн. х 33,2 % = 404,38 грн.;

за дні лютого 2015 року: 1036 грн. < 1218 грн. 1218 грн. х 33,2 % = 404,38 грн.;

за дні березня 2015 року: 1147 грн. < 1218 грн. 1218 грн. х 33,2 % = 404,38 грн.;

за дні квітня 2015 року*: 962 грн. < 1218 грн. 1218 грн. х 33,2 % = 404,38 грн.

Загальна сума нарахованого ЄСВ становить 1740,36 грн.

3

У 2015 році нарахували допомогу по вагітності та пологах за додатковим ЛН за дні, що припадають на 2014 рік.

Припустимо, що допомогу по вагітності та пологах за додатковим ЛН за продовжену декретну відпустку (з 15.12.2014 р. по 28.12.2014 р.) нарахували у квітні 2015 року в розмірі 532 грн.

Вимоги про ЄСВ з МЗП дотримуватися не потрібно.

Причина та сама: правило про ЄСВ з «мінімалки» діє з 01.01.2015 р. Оскільки декретні нараховано за період до зазначеної дати, ЄСВ нараховуємо на фактичну суму:

532 грн. х 33,2 % = 176,62 грн.

4

Суму декретних за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами нараховано у 2014 році. У 2015 році нарахували допомогу по вагітності та пологах за додатковим лікарняним за дні, що припадають на 2015 рік.

Припустимо, що початково допомогу по вагітності та пологах (декретна відпустка з 01.12.2014 р. по 05.04.2015 р.) нарахували у грудні 2014 року в розмірі 8064 грн., у тому числі за дні декретної відпустки, що припадають на квітень 2015 року, у сумі 320 грн. У квітні 2015 року нарахували допомогу по вагітності та пологах за 14 днів на підставі додаткового лікарняного в сумі 896 грн.*

Вимоги про ЄСВ з МЗП дотримуємося щодо сум декретних, що припадають на квітень 2015 року.

Сума декретних за додаткові дні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами припадає на квітень 2015 року, коли працюють вимоги щодо нарахування ЄСВ з «мінімалки».

Необхідно врахувати, що в місяці нарахування основної суми декретних, у тому числі з їх частини за період з 1 по 5 квітня 2015 року (320 грн.), уже було нараховано та оплачено ЄСВ.

Тому з метою нарахування ЄСВ у квітні 2015 року з МЗП порівнюємо загальну суму декретних, що припадають на квітень, — 1216 грн. (320 + 896). Оскільки загальна сума декретних за квітень 2015 року менше МЗП, ЄСВ у частині нарахувань визначаємо так:

(1218 - 320) х 33,2 % = 298,14 грн.

* Припустимо, що у квітні 2015 року працівниця одразу після закінчення декретної відпустки пішла у відпустку для догляду за дитиною до 3 років та інших нарахувань цього місяця в неї немає.

t.gul@buhgalter911.com

ЄСВ, декретні додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті