Теми статей
Обрати теми

Лікарняні: призначаємо та обліковуємо

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, l.ushakova@buhgalter911.com
Нещодавно багато хто з роботодавців, не бажаючи зв’язуватися з ФСС*, вважали за краще оплачувати дні тимчасової непрацездатності працівника з власної кишені. Однак фінансова криза — не тітка, залишить без пиріжка! Ось і доводиться їм сьогодні вивчати порядок нарахування та отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності. Допомогти в цій добрій справі зможе наша стаття.
лікарняні, бухоблік, ПДФО, ВЗ, ЄСВ, понижуючий коефіцієнт, ЄСВ з МЗП

* Фонд соціального страхування.

Призначаємо допомогу

Рішення про призначення лікарняних приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування (далі — соцкомісія) на підставі:

— виданого в установленому порядку листка непрацездатності — якщо хворів основний працівник;

— копії листка непрацездатності, посвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, і довідок про середню заробітну плату з основного місця роботи та інших місць роботи за сумісництвом (якщо їх декілька) — якщо хворів сумісник.

Якщо ваш працівник має право на оплату лікарняного у розмірі 100 % незалежно від страхового стажу**, він додатково подає копії відповідних документів, які підтверджують таке право.

** Див. статтю «Виплата лікарняних: нова процентівка та не лише» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 4.

img 1

Право на оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності і допомогу по тимчасовій непрацездатності мають працівники як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Для прийняття рішення про призначення (відмову від призначення) допомоги соцкомісії надано 10 днів з дня отримання перерахованих вище документів. Рішення оформляють протоколом у день його прийняття.

Важливо! З 1 січня 2015 року соцкомісія має право відмовити у призначенні допомоги, якщо лікарняний листок був наданий після закінчення року з дня відновлення працездатності.

Про розрахунок середньої зарплати читайте в одному з наступних номерів «Бухгалтер 911», а сьогодні поговоримо про обліково-податкові моменти.

Обліковуємо та оподатковуємо правильно

У бухгалтерському обліку суму:

— оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності відображайте записом: Дт 949 — Кт 663;

img 2

На використанні рахунка 949 наполягає Мінфін у листі від 27.09.2013 р. № 31-08410-07-27/28296. Однак ми вважаємо, що можна використовувати й інші рахунки витрат, у складі яких відображається зарплата відповідного працівника (91, 92, 93).

— допомоги з ФСС — записом: Дт 378 — Кт 663.

ЄСВ. Лікарняні включайте до бази справляння ЄСВ. До суми виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю застосовуйте ставку ЄСВ у частині:

— утримань — у розмірі 2 %;

— нарахувань на лікарняні звичайних працівників — у розмірі 33,2 %***, працівників-інвалідів, працевлаштованих у юросіб, — 8,41 %. При цьому ви вже знаєте, що до лікарняної ставки ЄСВ 33,2 % може бути застосований понижуючий коефіцієнт****.

*** На період до 1 січня 2023 року підприємства суднобудівельної промисловості (клас 30.11 група 30.1 розділ 30, клас 33.15 група 33.1 розділ 33 КВЕД ДК 009:2010) звільнені від сплати ЄСВ у частині нарахувань на суми лікарняних.

**** Про що ви могли прочитати у статті «ЄСВ-урізання: уточнюємо правила гри» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 16.

img 3

З метою порівняння з МЗП***** і максимальною величиною бази нарахування ЄСВ лікарняні розподіляйте за місяцями, на які припадає період непрацездатності. При порівнянні з максимальною величиною лікарняні враховуйте після зарплати та винагороди за ЦПД******.

***** Мінімальна заробітною плата, установлена законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

****** Цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг).

Причому якщо база справляння ЄСВ (крім винагороди за ЦПД) щодо працівника, що хворіє, який працевлаштований за основним місцем роботи у юрособи та не є інвалідом, не перевищує МЗП, то ЄСВ у частині нарахувань необхідно буде сплатити з МЗП*******. На різницю між МЗП і фактичною базою справляння ЄСВ нараховуйте внесок за ставкою:

******* Різні практичні ситуації ви знайдете у статті «Варіації на тему ЄСВ з МЗП» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 15.

— установленою підприємству згідно з класом профризику, якщо до бази справляння ЄСВ разом з лікарняними входить зарплата;

— 33,2 %, якщо працівнику у звітному місяці були нараховані лише лікарняні або лікарняні і допомога по вагітності та пологах.

Якщо початок і закінчення тимчасової непрацездатності працівника припадають на різні місяці, то:

1) у місяці відкриття лікарняного нараховуйте ЄСВ на фактичну суму зарплати без урахування вимоги щодо ЄСВ з МЗП;

2) після надання листка непрацездатності для цілей порівняння з МЗП лікарняні відносьте до місяців, за які вони нараховані;

3) у разі якщо після розподілу лікарняних в місяці, за який вони нараховані, загальний дохід менше МЗП, застосовуйте вимогу щодо ЄСВ з МЗП.

Лікарняні відображайте в таблицях 1 і 6 Звіту з ЄСВ. Причому в таблиці 6 на лікарняні формуйте стільки рядків, на скільки місяців припадає період тимчасової непрацездатності.

ПДФО та ВЗ. Лікарняні обкладайте ПДФО і ВЗ у складі заробітної плати за ставками 15 % і 20 % залежно від загальної бази оподаткування. Перехідні лікарняні для цілей оподаткування відносьте до місяців, за які вони нараховані.

У розділі І Податкового розрахунку за формою № 1ДФ лікарняні відображайте з ознакою доходу «101» у складі заробітної плати. Також їх суми та суми ВЗ мають потрапити до рядка «Військовій збір» розділу II форми № 1ДФ.

Отримуємо допомогу від ФСС

Суми допомог ФСС перераховує на окремий рахунок, який підприємству необхідно буде відкрити для цих цілей. Щоб отримати фінансування від ФСС, заповнюйте заяву-розрахунок за формою, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. № 26.

У заяві-розрахунку на лицьовому боці вказуйте інформацію про нараховані суми допомог, що виплачуються за рахунок коштів ФСС, за їх видами без вирахування обов’язкових платежів. На її зворотному боці наводьте розшифровку щодо кожної застрахованої особи.

img 4

Не потрібно відображати в заяві-розрахунку інформацію про лікарняні, що оплачуються лише за рахунок коштів підприємства (наприклад, якщо непрацездатність працівника тривала п’ять або менше днів).

Після опрацювання заяви-розрахунку робочий орган ФСС перераховує страхувальнику суми допомог. У який строк? Має укластися в 10 робочих днів з дня надходження від роботодавця заяви-розрахунку, однак, на жаль, іноді цього терміну не дотримуються.

Важливо! Отримані від ФСС суми допомог, зараховані на окремий спеціальний рахунок у банку, можуть бути використані виключно на:

— виплату допомог;

— сплату обов’язкових платежів (ПДФО, ЄСВ, ВЗ, аліментів), утримання яких здійснюється з таких сум.

Виплачуємо лікарняні, сплачуємо обов’язкові платежі

Суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності виплачуйте в найближчий після призначення день, установлений для виплати заробітної плати. Чекати на надходження коштів ФСС на виплату допомог не потрібно! Цього ж дня сплачуйте ЄСВ у частині нарахувань на всю суму лікарняних (оскільки це витрати роботодавця), ПДФО та ВЗ. Суму ЄСВ у частині утримань можете перерахувати до 20-го числа місяця, наступного за місяцем нарахування лікарняних.

Допомогу по тимчасовій непрацездатності, на нашу думку, слід виплачувати в найближчий після дня отримання допомоги від органу ФСС строк, установлений для виплати заробітної плати.

img 5

Якщо працівник хворів та/або не зміг отримати допомогу, суму допомоги депонуйте.

У день виплати допомоги сплатіть обов’язкові платежі.

А що робити, якщо до кінця граничного строку сплати ПДФО, ВЗ і ЄСВ з нарахованих допомог кошти з ФСС не надійшли?

На нашу думку, у такій ситуації обов’язкові платежі, що справляються із сум допомог, підприємство має сплатити самостійно зі свого основного поточного рахунка за рахунок власних коштів.

Після надходження допомоги від ФСС на окремий рахунок слід перерахувати такі платежі повторно. Переплату, що виникла, можна зарахувати в рахунок сплати майбутніх платежів з ЄСВ/ВЗ/ПДФО або повернути.

Суми допомог по тимчасовій непрацездатності, що виплачуються застрахованим особам ФСС, відображайте у звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП. Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності до цього звіту не потрапить.

l.ushakova@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі