(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/10
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Травень , 2015/№ 21

Зустрічайте новації: податкові декларації!

Отримати новорічний подарунок у травні не надто приємно, та краще вже так, ніж чекати його до наступного Нового року. Так от те, чого чекали відразу після впровадження податкової реформи, відбулося… зовсім недавно. Принаймні з’явилися дві нові деки: з податку на нерухомість та з транспортного податку. Спільне для цих двох декларацій те, що подати їх треба було в крайньому разі 19 лютого. Виходить, спізнився Мінфін місяців приблизно на три...
податок на нерухомість, транспортний податок, звітність

Просто сакральний строк якийсь виходить — три місяці. Саме стільки автори Закону № 71* надали КМУ, міністерствам і відомствам на те, щоб ті привели свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону. Але, як бачите, навіть нині ця робота триває.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VІІІ.

Дека з транспортного податку для юросіб

Це — цілком нове явище, як новий і сам податок**.

** Основні положення стосовно цього податку можете прочитати у статті «Авто на ГБО: чи сплачувати транспортний податок?» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 6.

Кому вже зараз може знадобитися «новоприбула» декларація, форму якої затверджено наказом № 415*** (маються на увазі тільки юрособи, адже для фізосіб, у тому числі ФОП, подача цієї деки не передбачена)?

*** Наказ Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку» від 10.04.2015 р. № 415.

Звітувати з транспортного податку за 2015 рік юрособам податківці веліли за формою… розрахунку збору за першу реєстрацію транспортних засобів (лист від 28.01.2015 р. № 2444/7/99-99-17-04-01-17). Зробити це треба було не пізніше 19 лютого; сплатити перший квартальний авансовий внесок — не пізніше 29 квітня.

1. Тим юрособам, які протягом року придбавають легкове авто, що підпадає під об’єкт оподаткування. Деку в такому разі необхідно подати (звітну або уточнюючу, якщо це вже не перший «об’єктний» автомобіль) протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт (згідно з  п.п. 267.6.4 ПКУ). При цьому розраховують суму податку пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця (включно), в якому проведена реєстрація (як того вимагає п.п. 267.6.6 ПКУ). Місячна сума податку в такому разі становить 2083,33 грн. (25000 грн. : 12 міс.) на один автомобіль. Сплата податку, нагадаємо, здійснюється авансовими внесками (розрахованими в декларації) щокварталу до 30-го числа місяця, наступного за звітним кварталом.

2. Тим юрособам, які «підоб’єктне» авто продають (чи іншим способом втрачають право власності на нього). У такому разі у виконання вимог п.п. 267.6.5 ПКУ податок обчислюють за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому право власності на авто було втрачене. Тобто вже поданий на початку року розрахунок треба уточнити.

3. Платникам, які припустилися помилок у поданому розрахунку і виявили їх уже після оприлюднення форми «справжньої» деки.

У всіх трьох випадках використовується саме форма декларації з транспортного податку (а не «старого» розрахунку збору за першу реєстрацію ТЗ).

Дека з нерухомості**** для юросіб

**** Про основні зміни, які додала до порядку обкладення цим податком новорічна реформа, ви могли дізнатися зі статті «Податок на нерухомість: розпаковуємо «подарунки під ялинку» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 3. З консультаціями податківців щодо деяких нюансів оподаткування ми знайомили вас у статті «Податок на нерухомість: ДФСУ «розродилася» роз’ясненнями» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 14.

Нову форму такої декларації затверджено наказом № 408*****, у зв’язку з чим з її попередницею попрощаємося.

***** Наказ Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» від 10.04.2015 р. № 408.

З цим податком ситуація дещо простіша: за 2015 рік податківці просили юросіб звітувати за «простроченою» формою декларації****** (лист від 28.01.2015 р. № 2444/7/99-99-17-04-01-17, категорія 106.07 ЗІР). «Відстрілятися» треба було не пізніше 19 лютого. Сплатити ж перший авансовий внесок за нею — не пізніше 29 квітня.

****** Як це зробити, ви могли прочитати у статті «Податок на нерухомість: «стара» декларація за новими правилами» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 7.

Зараз розберемося, кому з юросіб (для фізосіб, у тому числі ФОП, подання декларації не передбачене) нова форма знадобиться вже цього року.

1. Власникам новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості. Деку такі платники зобов’язані подати (звітну або уточнюючу, якщо це вже не перший об’єкт) протягом 30 календарних днів із дня виникнення права власності на такий об’єкт. Податок при цьому слід розраховувати починаючи з місяця, в якому виникло право власності на об’єкт (згідно з  п.п266.7.5 ПКУ). Те саме стосується юросіб, які придбали об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості.

2. Тим, хто протягом року позбувся об’єкта оподаткування. Щоб не переплачувати до бюджету зайвого, таким платникам необхідно подати деку (уточнюючу).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюють так:

попередній власник — за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на такий об’єкт;

новий власник — починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

3. Платникам, які припустилися помилок у раніше поданих деклараціях.

Використання нової форми деки потрібне в усіх трьох перелічених випадках.

Підтверджує наші висновки і  п. 50.1 ПКУ, що регулює ситуацію з виправленням даних у раніше поданій податковій звітності. Заради справедливості зауважимо — у ньому йдеться про помилки, що містяться в деках/розрахунках. Але вважаємо, що аналогічний порядок повинен поширюватися і на перші дві ситуації. Так от, у разі самостійного виявлення платником у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст102 ПКУ) помилок, він зобов’язаний направити уточнюючий розрахунок до такої податкової деки за формою діючого на час подання уточнюючого розрахунку.

Тому всім, для кого це актуально, — приємного знайомства з новими звітними формами!

m.shevchuk@buhgalter 911.com

податкова декларація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті