(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Листопад , 2015/№ 46

Зведена «ритмічна» ПН: якщо покупець проти

Постачальник зайняв позицію складати раз на місяць зведену ПН. При цьому у графі дати настання ПЗ ставить останній день місяця, а не дати відвантаження. Чи є правильною позиція постачальника? Як правильно заповнюється зведена ПН? Чи можу я як покупець вимагати від постачальника складати «звичайну» ПН замість зведеної?
податкова накладна

Детально про те, в яких випадках і за яких умов може складатися зведена ПН, ми розповідали нещодавно*. Тому не повторюватимемося, а відразу перейдемо до поставлених запитань.

* Стаття «Зведені «ритмічні» ПН у запитаннях і відповідях» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 44.

Складання зведеної ПН (коли є підстави для її складання) дійсно є дуже зручним для постачальника. Не потрібно морочитися з «купою» ПН та їх реєстрацією. А найголовніше — це «відкладена» реєстрація ПН в ЄРПН: перше постачання у нас може пройти хоч першого числа місяця, а зведену ПН ми складатимемо останнім числом. І відповідно, від останнього дня відлічуватимуться 15 днів, відведених на її реєстрацію.

А ось покупець тут опиняється в не зовсім веселій ситуації. Адже його показник ∑НаклОтр протягом цих 1,5 місяця не поповнюється, тобто доводиться додатково відволікати обігові кошти для реєстрації ПН уже своїм покупцям.

«Вимагайте доливу…».

У зв’язку з цим резонним є запитання: чи можна постачальника зобов’язати складати замість зведеної ПН «звичайні»?

Правила складання зведеної ПН сьогодні закріплені в  п. 201.4 ПКУ. Складається вона виключно за бажанням постачальника (тобто не є обов’язковою). Причому законодавство не встановлює порядку прийняття рішення щодо складання зведеної ПН постачальником.

Якщо покупець зі складанням зведеної ПН не погоджується, вважаємо, що питання з тим, яка ПН складатиметься — «звичайна» чи зведена, має бути врегульоване договором.

Так, у договорі (чи додатковій угоді до нього) можна застерегти, що постачальник повинен складати ПН на кожне постачання згідно з датою виникнення ПЗ, встановленою п. 187.1 ПКУ. Крім того, можна зробити застереження щодо відповідальності за порушення строків складання та реєстрації ПН. Це стимулюватиме постачальника дотримуватися умов договору.

За загальним правилом у договорі можна прописати будь-які умови, що не суперечать законодавству ( ч. 4 ст. 179 ГКУ). Суб’єкти господарювання можуть захистити свої інтереси за допомогою штрафних санкцій, відшкодування збитків.

Звичайно ж, коли йдеться про щоденні відвантаження, складання ПН на кожне постачання може бути дійсно дуже проблематичним, у тому числі й для самого покупця (адже йому також складно вести облік таких ПН). У цьому випадку слід урахувати думку податківців, викладену в листах № 20377** і № 21159***. Вони не проти того, щоб зведена ПН складалася більше одного разу на місяць, якщо це передбачено умовами договору (!). Наприклад, можна складати/реєструвати їх хоч щотижня.

** Лист ДФСУ від 25.09.2015 р. № 20377/6/99-99-19-03-02-15.

*** Лист ДФСУ від 06.10.2015 р. № 21159/6/99-99-19-03-02-15.

Як правильно скласти зведену ПН?

Порядок складання зведеної ПН підпорядкований загальним правилам. Зокрема, вона повинна містити обов’язкові реквізити, передбачені п. 201.1 ПКУ. Так, як дата виписки ПН вказується дата її фактичного складання (вона має бути не пізнішою за останній день місяця). У графі 3 узагальнено наводиться повна номенклатура поставлених товарів/послуг (із зазначенням у графі 4 навпроти імпортних та/або підакцизних товарів коду УКТ ЗЕД).

При цьому у графі 2 зведеної ПН, як і раніше, наводиться дата складання накладної (а не дати відвантаження), що підтверджується свіжим листом ДФСУ від 08.10.2015 р. № 21400/6/99-99-19-03-02-15.

У частині заповнення інших реквізитів табличної частини зведеної ПН особливостей немає. Зауважимо, що сьогодні зведені ПН постачальник має право складати і на неплатників (якщо постачання їм мають ритмічний/безперервний характер). Причому можна скласти одну зведену ПН на всіх таких неплатників. У цьому випадку не забудьте вказати у ПН тип причини «02». У реквізиті «Особа (платник податку) — покупець» потрібно написати «Неплатник», а в полі «Індивідуальний податковий номер покупця» проставити умовний ІПН «100000000000». Обсяги поставок у табличній частині ПН наводимо щодо всіх платників узагальнено.

Тепер приклад. Припустимо, що протягом місяця постачальником були здійснені такі відвантаження покупцю — платнику ПДВ:

Дата постачання

Найменування товару

Од. виміру

Кількість

Ціна товару без ПДВ, грн.

Вартість товару з ПДВ, грн.

03.11.2015 р.

Олівці

шт.

2000

6,00

14400,00

11.11.2015 р.

Ручки

шт.

500

7,50

4500,00

25.11.2015 р.

Олівці

шт.

1000

6,00

7200,00

Усього

3500

Х

26100

Протягом листопада покупцем була перерахована оплата в розмірі 27000 грн.

У цьому випадку постачальнику потрібно скласти:

1) зведену ПН (приклад див. далі);

2) ПН на передоплату, що перевищує обсяг постачання за місяць, тобто на суму 900 грн. (складається така ПН останнім числом місяця).

Зведена ПН

1

2

3

4

5.1

5.2

6

7

8

9

10

11

12

13

I

30112015

Олівці

шт

2009

3000

6,00

18000,00

21750,00

30112015

Ручки

шт

2009

500

7,50

3750,00

Усього за розділом I

Х

Х

Х

Х

Х

21750,00

II

Зворотна (заставна) тара

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

III

Податок на додану вартість

X

X

X

X

X

4350,00

0

0

4350,00

IV

Загальна сума з ПДВ

Х

Х

Х

Х

Х

26100,00

26100,00

m.kazanova@buhgalter911.com

зведена податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті