Чи можна зареєструвати ПН після анулювання ПДВ-реєстрації?

В обраному У обране
Друк
Ольга Сумцова, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Листопад, 2015/№ 48
Підприємство позбавили статусу платника ПДВ. На цей момент залишилися незареєстрованими ПН, складені до дати ПДВ-анулювання. Чи можна сьогодні зареєструвати такі ПН? Чула, що така можливість надається протягом 15 календарних днів з моменту анулювання реєстрації.
реєстрація ПН, втрата ПДВ-статусу

Розпочнемо відразу з позиції податківців. Вони вважають, що після того, як платнику анулювали ПДВ-статус, право на реєстрацію ПН в ЄРПН ним втрачається.

Особа, реєстрація платником ПДВ якої анульована, не має права зареєструвати ПН та/або РК в ЄРПН незважаючи на те, що з дати їх складання ще не минуло 15 календарних днів ( листи № 23111* і  № 24136**, роз’яснення в категорії 101.20 ЗІР).

* Лист ДФСУ від 30.10.2015 р. № 23111/6/99-99-19-03-02-15.

** Лист ДФСУ від 12.11.2015 р. № 24136/6/99-99.

У роз’ясненнях податківці посилаються на ст. 184 і  п. 201.1 ПКУ. Однак вони містять заборону тільки на складання ПН після анулювання ПДВ-реєстрації. У  п. 184.5 ПКУ зазначено, що з моменту втрати ПДВ-статусу особа втрачає право на виписку ПН. Про неможливість реєстрації складених ПН не йдеться. Не містить таких застережень і  п. 201.1 ПКУ.

Також звернемося до Порядку № 1246***. Серед причин відмови в реєстрації ПН там, зокрема, зазначено «порушення вимог п. 201.1 ПКУ». Таким порушенням може вважатися складання ПН особою, яка не мала права на її складання. У нашому ж випадку ПН складена до анулювання ПДВ-реєстрації. Тому якщо із самою ПН усе гаразд, відмови в її реєстрації не повинно бути.

*** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

До речі, раніше податківці й самі визнавали можливість реєстрації ПН після втрати ПДВ-статусу. Так, у ЗІР була розміщена консультація про те, що особа, ПДВ-статус якої анульований, має право зареєструвати ПН і РК до них за умови, що з дати їх складання не минуло більше 15 календарних днів. Ця консультація скасована у зв’язку з «доопрацюванням ЄРПН» і не пов’язана зі змінами в законодавстві.

Може здатися, що причину, за якою не можна зареєструвати ПН, податківці пов’язують із тим, що платнику після ПДВ-розреєстрації анулюють ПДВ-рахунок. Але тут теж ніби жодних перешкод немає. Незважаючи на те що в Порядку № 569**** не зазначено, на яку саме дату анулюється ПДВ-рахунок, судячи з його п. 7, це відбувається після того, як платник «розрахується» з бюджетом за підсумками останнього звітного періоду, тобто «запас» часу платник має.

**** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Однак залишається факт: програму податківці налаштували так, що після анулювання ПДВ-статусу зареєструвати ПН/РК в ЄРПН не вдасться.

Але це ще не все. Податківці також погрожують застосувати штраф за ст. 1201 ПКУ за нереєстрацію ПН ( лист № 24136).

Штрафи не застосовуватимуть до тих ПН, з дати складання яких на момент ПДВ-анулювання не минуло 15 календарних днів.

o.sumcova@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити