Не новина, що податківцям закон не писаний… Подумаєш: п. 95 розд. VIII Закону про ЄСВ передбачені лише три обов’язкові умови для застосування понижуючого коефіцієнта (див. журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 16, с. 16)! Податківці вирішили «винайти» ще парочку. Платникам відповідно доведеться танцювати під їх дудку або звертатися до суду.
Додаткова база з ЄСВ «топить» коефіцієнт
Суть роз’яснення : якщо кому-небудь з основних працівників базу нарахування ЄСВ у звітному місяці дотягували до мінзарплати, то право на коефіцієнт втрачається. Винятком є лікарняні, відпускні та допомога по вагітності та пологах. Інакше кажучи, якщо дотягувати базу нарахування ЄСВ до МЗП довелося в місяці, коли були нараховані зазначені виплати, то право на коефіцієнт не втрачається.
Зауважимо, що консультація з таким несподіваним і дивним висновком уже давно розміщена в підкатегорії 301.04.01 ЗІР. На жаль, але поки що податківці в цьому питанні залишаються непохитними, про що свідчить поява листа, який коментується. Причому, як і в згаданій вище консультації, висновок приходить з нізвідкіля.
Наша думка із цього питання також не змінюється: додаткова вимога ДФСУ суперечить Закону про ЄСВ, а значить, за правду можна поборотися в суді (про це див. журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 24, с. 15).
Практика свідчить, що бухгалтери часто обирають обережний варіант і дотримуються думки податківців. Окремим працівникам, яким доводиться дотягувати базу, нараховують премії, якщо це можливо.
Проґавили? Не перераховуєте
А ось і «невеселий висновок № 2»: якщо в попередньому звітному періоді роботодавець виконав обов’язкові умови для застосування понижуючого коефіцієнта, але з якихось причин не застосував його, то пиши пропало! Він не має права здійснити перерахунок ЄСВ за такий період, застосовуючи понижуючий коефіцієнт. Зокрема, у листі нас прямо відсилають до консультації в підкатегорії 301.04.01 ЗІР з аналогічним висновком.
Аргумент скрізь один: ЄСВ обчислюють щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, тому його перерахунок за минулий період з метою застосування коефіцієнта не передбачений.
Ми ж не бачимо технічних перешкод для виправлення. У такій ситуації цілком можна скористатися рекомендаціями, запропонованими в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 34, с. 11 (у разі, якщо понижуючий коефіцієнт був помилково занижений і потрібно відсторнувати ЄСВ). Але схоже, з податківцями буде простіше погодитися, ніж пояснити, чому вони неправі.