(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 36
  • № 35
  • № 34
  • № 33
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Вересень , 2015/№ 40

Готуємося святкувати День захисника

Цього року свят в Україні побільшало. 14 жовтня ми уперше святкуватимемо День захисника України. «Свята ми любимо!» — скажете ви. Але кадровик і бухгалтер із заробітної плати відразу замисляться над нюансами, які потрібно врахувати у зв’язку з появою нового святкового дня. А ми про них зараз і розповімо.
новий святковий день

Усі святкові та неробочі дні наведені у  ст. 73 КЗпП. До 25.03.2015 р. їх було 10, а після зазначеної дати стало 11. Нове свято, присвячене вшановуванню захисників нашої Батьківщини, уже скоро — 14 жовтня.

Введення нового святкового дня, безумовно, вплинуло на норму робочого часу на 2015 рік, яка використовується для розрахунку зарплати, відпускних, лікарняних, декретних. Але сьогодні розберемося з передсвятковими та святковими турботами.

Скорочуємо передсвятковий день

За загальним правилом напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи скорочується на 1 годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні ( ст. 53 КЗпП). При цьому оплата праці працівників, яким установлені посадові оклади (місячні тарифні ставки), за скорочений на 1 годину день не зменшується.

Однак «поблажка» у вигляді короткого робочого дня діє тільки для працівників, які працюють на умовах повної зайнятості.

Працівникам, яким встановлений неповний робочий час, пощастило менше. У передсвятковий день їм доведеться працювати як завжди. Тобто тривалість їх робочого часу в такий день не скорочується (див. лист Мінсоцполітики від 28.08.2014 р. № 397/13/116-14). Працю таких працівників оплачують пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

14 жовтня роботу відміняємо… чи?

За загальним правилом у святкові та неробочі дні, до числа яких потрапило і 14 жовтня, робота не провадиться. Але, як завжди, є винятки.

Залучити працівників до праці 14 жовтня можна тільки в разі потреби виконувати роботи:

— припинення яких неможливе у зв’язку з виробничо-технічними умовами (на безперервно діючих підприємствах);

— викликані необхідністю обслуговування населення.

Крім того, у  ч. 2 ст. 71 КЗпП наведений перелік виняткових випадків, коли працівника можуть залучити до роботи у святковий день. До них належать попередження або ліквідація наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій та негайне усунення їх наслідків тощо.

Чи переносимо вихідний день?

Таке запитання може виникнути, якщо 14 жовтня, яке у 2015 році припадає на середу, є дійсно вихідним на вашому підприємстві. І ще воно може виникнути у роботодавців, у яких працюють працівники на умовах неповного робочого тижня.

Розпочнемо з вихідного. Відразу зауважимо, що вихідний у середу — поодинокий випадок. Річ у тім, що загальним вихідним днем є неділя. При 5-денному робочому тижні з двома вихідними другий вихідний день встановлюють, як правило, підряд із загальним вихідним днем. Найчастіше це субота або понеділок. Хоча другим вихідним може бути будь-який інший день тижня (наприклад, середа).

У разі якщо святковий день збігся з вихідним днем, установленим графіком роботи, то такий вихідний день переносять на наступний день після святкового. Зверніть увагу, що в цьому випадку змінюється статус днів, тобто звичайний вихідний стає святковим днем, а наступний день, який мав бути робочим, стає вихідним.

Отже, якщо середа (14 жовтня) є законним вихідним днем для ваших працівників, то він переноситься на четвер (15 жовтня), оскільки святковий день збігся з вихідним ( ч. 3 ст. 67 КЗпП).

Тепер про ситуацію з неповним робочим часом. У разі коли працівнику встановлюють неповний робочий тиждень, крім установлених вихідних днів (субота та неділя для 5-денного робочого тижня), у нього з’являється ще один вільний від роботи день (чи декілька таких днів). Однак вихідний і вільний від роботи дні — це, як говорять в Одесі, дві великі різниці. А тому якщо середа (14 жовтня) — це вільний від роботи день (а не вихідний), то переносити його на четвер (15 жовтня) не потрібно.

Розбираємося з відпускниками

Нове свято припадає на період перебування працівника в щорічній відпустці або додатковій відпустці «на дітей»? У такому разі його відпустку потрібно продовжити на один день (ч. 2 ст. 5 Закону про відпустки). Наприклад, якщо працівнику надана щорічна відпустка з 1 жовтня на 14 календарних днів, то він повинен стати до роботи 16 жовтня.

При цьому святковий день оплаті не підлягає. Тобто в нашому прикладі працівник фактично відпочиватиме 15 днів, а відпускні отримає за 14 днів.

А що коли хтось тільки збирається у відпустку та хоче розпочати її саме з 14 жовтня? Нічого страшного. Святковий день також може бути першим днем відпустки. Порушенням трудового законодавства це не вважається.

Однак для працівника недоцільно йти у відпустку зі святкового дня, якщо цей день не є для нього робочим. Адже працювати цього дня і так не доведеться, а оплаті як день відпустки він не підлягає.

А ось якщо працівник працює за змінним графіком роботи і його робочий день збігається зі святковим, то є сенс у початку відпустки з такого дня є. У такому разі цей день додадуть до тієї тривалості відпустки, яку він вкаже в заяві, але не оплатять.

Хороших і веселих свят!

buhgalter911@mail.ua

свято додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті