(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/10
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Жовтень , 2015/№ 44

Уникнення штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН

http://tinyurl.com/y5eo56k7
Потрібно зареєструвати ПН з ПДВ на суму 100000 грн. Сьогодні спливає останній день реєстрації, а на ПДВ-рахунку є тільки 90000 грн. Чи можу я зареєструвати ПН тільки на суму 90000 грн., а потім на суму, якої бракує, скласти «збільшуючий» РК?
реєстрація ПН в ЄРПН, штрафи

Дійсно, до всіх ПН, складених після 1 жовтня, починають застосовуватися штрафи за несвоєчасну реєстрацію. При цьому строк реєстрації повернувся до звичних 15 календарних днів, наступних за датою складання ПН ( абз. 11 п. 201.10, п. 39 підрозд. 2 розд. XX ПКУ). Але одного бажання для реєстрації ПН сьогодні замало — «кермує» ліміт в СЕА. Чи можна діяти так, як описано в ситуації?

У принципі, чинне законодавство не перешкоджає тому, щоб провернути таку операцію. Адже в цьому випадку можна наполягати, що платник припустився помилки в сумових показниках ПН.

Нагадаємо, що  п. 21 Порядку заповнення ПН* дещо неоднозначно тлумачить можливість виправлення сумових помилок у ПН. Але з  п. 192.1 ПКУ випливає, що виправляти такі помилки можна.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957.

Як свідчать роз’яснення податківців (наприклад, у тому ж ЗІР), вони також дозволяють виправляти сумові помилки у ПН.

РК до ПН у цьому випадку складається датою виявлення помилки. У категорії 101.19 ЗІР можна знайти рекомендації щодо складання РК у разі виправлення кількісних і сумових показників ПН.

Тут виникає запитання: чи не вважатимуть податківці зареєстровану не на повну сум ПН «лівою»? Чи не будуть вони наполягати, що ПН на операцію продавцем взагалі не зареєстрована? На нашу думку, підстав для цього вони не мають. Адже якщо дійсно на дату складання ПН відбулася перша подія, у ПН зазначена правильна номенклатура товарів/послуг (а значить, були підстави для її складання), то немає причин вважати таку ПН виписаною помилково. У ній просто припустилися сумової помилки, яку ПКУ дозволяє виправляти.

Для продавця в цьому випадку головним є те, щоб ПЗ у повній сумі були показані в декларації з ПДВ.

Але ситуація, відверто кажучи, слизька, і зловживати нею точно не слід. До того ж не кожний покупець погодиться піти на такий «правочин», знаючи, якою мірою прискіпливими є податківці. Крім того, є ще один нюанс. Виходячи з позиції податківців, показати ПК за такою ПН покупець зможе тільки в періоді реєстрації РК продавцем (листи № 20363** і № 20538***, роз’яснення в категорії 101.23 ЗІР). Наприклад, якщо ПН від 26.10.2015 р. зареєстрована 02.11.2015 р., а РК до неї — 14.11.2015 р., то покупець зможе показати ПК тільки в декларації за листопад.

** Лист ДФСУ від 25.09.2015 р. № 20363/6/99-99-19-03-02-15.

*** Лист ДФСУ від 28.09.2015 р. № 20538/6/99-99-19-03-02-14.

Порада: прийнятніше в цій ситуації вимагати 20 % передоплати від покупця, щоб ця сума покривала реєстрацію ПН в ЄРПН. Як варіант, можна поділяти постачання, щоб хоча б одну ПН зареєструвати та тим самим зменшити суму штрафів. Але для дроблення також має бути «підлаштована» первинка, тобто якщо перша подія — постачання, то мають бути дві витратні накладні.

У випадку з передоплатою складання двох ПН є можливим, тільки якщо будуть два окремі платежі (оформлені окремими платіжними дорученнями).

o.sumcova@buhgalter911.com

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
штрафи, реєстрація, податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті