Розпочнемо з того, що застосовувати понижуючий коефіцієнт до ставки ЄСВ у частині нарахувань мають право платники ЄСВ, зазначені в абз. 2 — 4 і 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ. До їх лав потрапили в тому числі й філії, представництва, відділення, інші відокремлені підрозділи роботодавців-юросіб, якщо щодо них виконані дві умови: (1) відокремлений підрозділ має окремий баланс; (2) він самостійно провадить розрахунки із застрахованими особами. Це прямо прописано в абз. 2 і 5 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ.
Зверніть увагу: усі новостворені відокремлені підрозділи обліковуються податківцями як неплатники.
Щоб відокремленому підрозділу присвоїли статус платника ЄСВ, його головне підприємство зобов’язане:
по-перше, прийняти рішення про виділення його на окремий баланс і перехід до самостійного ведення таким відокремленим підрозділом розрахунків із застрахованими особами;
по-друге, повідомити про таке рішення податковий орган за місцем знаходження відокремленого підрозділу в десятиденний строк з дня його прийняття.
Отримавши таку «вільну», відокремлений підрозділ стає самостійним платником ЄСВ. Він обчислює, нараховує і справляє ЄСВ з доходів найманих працівників, не озираючись на головне підприємство, яке його «породило».
Ураховуючи наведене, відокремлений підрозділ, що став платником ЄСВ до 1 січня 2015 року, має повне право застосувати понижуючий коефіцієнт до ставки ЄСВ, якщо виконає вимоги п. 95 розд. VIII Закону про ЄСВ*.
* Про ці вимоги, а також про додаткову вимогу-«сюрприз» від податківців читайте в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 12 і № 31 відповідно.
До чого тут 1 січня 2015 року? Річ у тім, що при розрахунку понижуючого коефіцієнта до ставки ЄСВ використовуються показники звітності з ЄСВ за 2014 рік. Якщо відокремлений підрозділ не був платником ЄСВ у 2014 році, то коефіцієнт розрахувати не вдасться.
А тепер про сумне. Якщо відокремлений підрозділ — платник ЄСВ мав право на понижуючий коефіцієнт у попередніх звітних періодах 2015 року, але не скористався ним, то «пиши пропало».
На жаль, податківці категорично проти перерахунку ЄСВ за минулі звітні періоди з метою застосування понижуючого коефіцієнта (див. роз’яснення в підкатегорії 301.04.01 ЗІР).
Їх аргументи: «…оскільки обчислення ЄСВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, законодавством не передбачений перерахунок ЄСВ за минулий період для цілей застосування понижуючого коефіцієнта».
Дійсно, чого немає, того немає.