Понижуючий коефіцієнт для відокремленого підрозділу

В обраному У обране
Друк
Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, l.ushakova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Вересень, 2015/№ 36
Чи має право відокремлений підрозділ підприємства застосовувати понижуючий коефіцієнт до ставки ЄСВ, якщо головне підприємство такий коефіцієнт не застосовує? Якщо так, то чи можна розрахувати коефіцієнти за попередні звітні періоди та зробити перерахунок ЄСВ?
ЄСВ, філія, понижуючий коефіцієнт, перерахунок ЄСВ

Розпочнемо з того, що застосовувати понижуючий коефіцієнт до ставки ЄСВ у частині нарахувань мають право платники ЄСВ, зазначені в  абз. 2 — 4 і 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ. До їх лав потрапили в тому числі й філії, представництва, відділення, інші відокремлені підрозділи роботодавців-юросіб, якщо щодо них виконані дві умови: (1) відокремлений підрозділ має окремий баланс; (2) він самостійно провадить розрахунки із застрахованими особами. Це прямо прописано в  абз. 2 і 5 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ.

Зверніть увагу: усі новостворені відокремлені підрозділи обліковуються податківцями як неплатники.

Щоб відокремленому підрозділу присвоїли статус платника ЄСВ, його головне підприємство зобов’язане:

по-перше, прийняти рішення про виділення його на окремий баланс і перехід до самостійного ведення таким відокремленим підрозділом розрахунків із застрахованими особами;

по-друге, повідомити про таке рішення податковий орган за місцем знаходження відокремленого підрозділу в десятиденний строк з дня його прийняття.

Отримавши таку «вільну», відокремлений підрозділ стає самостійним платником ЄСВ. Він обчислює, нараховує і справляє ЄСВ з доходів найманих працівників, не озираючись на головне підприємство, яке його «породило».

Ураховуючи наведене, відокремлений підрозділ, що став платником ЄСВ до 1 січня 2015 року, має повне право застосувати понижуючий коефіцієнт до ставки ЄСВ, якщо виконає вимоги п. 95 розд. VIII Закону про ЄСВ*.

* Про ці вимоги, а також про додаткову вимогу-«сюрприз» від податківців читайте в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 12 і № 31 відповідно.

До чого тут 1 січня 2015 року? Річ у тім, що при розрахунку понижуючого коефіцієнта до ставки ЄСВ використовуються показники звітності з ЄСВ за 2014 рік. Якщо відокремлений підрозділ не був платником ЄСВ у 2014 році, то коефіцієнт розрахувати не вдасться.

А тепер про сумне. Якщо відокремлений підрозділ — платник ЄСВ мав право на понижуючий коефіцієнт у попередніх звітних періодах 2015 року, але не скористався ним, то «пиши пропало».

На жаль, податківці категорично проти перерахунку ЄСВ за минулі звітні періоди з метою застосування понижуючого коефіцієнта (див. роз’яснення в підкатегорії 301.04.01 ЗІР).

Їх аргументи: «…оскільки обчислення ЄСВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, законодавством не передбачений перерахунок ЄСВ за минулий період для цілей застосування понижуючого коефіцієнта».

Дійсно, чого немає, того немає.

buhgalter911@mail.ua

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити