(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Квітень , 2016/№ 14

«Дешевий» експорт: ВАСУ проти «грабіжницької» ставки ПДВ 20 %

Що сталося? ВАСУ визнав незаконним застосування при експорті ставки 20 % до суми перевищення мінімальної бази ПДВ над договірною вартістю. Подробиці — далі.
мінімальна база ПДВ

Ви знаєте, що при визначенні бази обкладення ПДВ потрібно орієнтуватися на мінімальну межу ( абз. 2 п. 188.1 ПКУ). У разі експорту:

— якщо експортується «купований» товар — мінімальною межею є ціна придбання таких товарів;

— якщо експортуються самостійно виготовлені товари — мінімальною базою ПДВ є звичайна ціна (до 01.01.2016 р. — це була собівартість виготовленої продукції).

Якщо мінімальна база ПДВ перевищує договірну вартість, експортеру на дату оформлення митної декларації потрібно скласти дві податкові накладні (ПН):
— одну — на суму, розраховану виходячи з договірної вартості (з типом причини «07»);
— другу — на різницю між мінімальною базою ПДВ та договірною ціною (з типом причини «15» або «17»).

Податківці вже давно наполягають на тому, що при експорті сума перевищення мінімальної бази над договірною вартістю повинна обкладатися за ставкою 20 %, а не 0 % (листи від 10.08.2015 р. № 16878/6/99-99-19-03-02-15, від 07.09.2015 р. № 19090/6/99-99-19-03-02-15, від 27.11.2015 р. № 26089/10/28-10-06-11, від 26.01.2016 р. № 1389/6/99-99-19-03-02-15). Інакше кажучи, у другій ПН із типом причини «15» або «17» податкові зобов’язання мають бути нараховані за ставкою 20 %. Ми вже зазначали, що така позиція податківців необґрунтована*.

* Стаття «Експорт за ціною нижче собівартості: договірна ціна — 0 %, перевищення — 20 %» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 42.

І ось маємо думку ВАСУ із цього приводу (постанова від 16.02.2016 р. у справі № До/800/47756/15). ВАСУ підтверджує незаконність вимог податківців і вважає, що до суми перевищення мінімальної бази над договірною вартістю має застосовуватися та сама ставка, що й до основної операції, тобто у разі експорту — це 0 %.

Суд аргументує свою позицію тим, що для однієї операції не може бути встановлено кілька баз обкладення ПДВ. До того ж п. 188.1 ПКУ не встановлює такої окремої складової бази ПДВ, як сума перевищення договірної ціни над мінімальною базою. Тому до всієї бази обкладення застосовується єдина ставка ПДВ — 0 %.

Хоча Порядком заповнення ПН** визначено, що на суму перевищення складається окрема ПН, це не змінює порядок визначення бази ПДВ і не свідчить про те, що повинні застосовуватися різні ставки ПДВ.

** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Сподіваємося, що, зважаючи на думку ВАСУ, податківці змінять свою фіскальну позицію.

Якщо ж вони наполягатимуть на своєму, як аргумент можна навести рішення ВАСУ. А якщо це не допоможе — за захистом своїх прав слід звертатися до суду.

експорт, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті