Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Перехідний» лікарняний: а що з додатковою базою з ЄСВ?

Боярчук Інесса, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Бухгалтер 911 Грудень, 2016/№ 51
Друк
Працівник захворів. На кінець звітного місяця листок непрацездатності не закрито (працівник продовжує хворіти). Чи потрібно у звітному місяці проводити донарахування ЄСВ до мінзарплати?
мінбаза ЄСВ, Д4, таблиця 6

Ні, не потрібно img 1. Пояснимо чому.

У загальному випадку вимогу щодо сплати ЄСВ з мінзарплати застосовують, якщо виконуються такі дві умови:

1) працівник, щодо якого визначено базу нарахування ЄСВ, прийнятий до цього роботодавця за основним місцем роботи і перебував у трудових відносинах з роботодавцем повний календарний місяць або відпрацював усі робочі дні звітного місяця;

2) до бази нарахування ЄСВ такого працівника застосовують ставку внеску 22 %.

При цьому з мінзарплатою порівнюють загальну суму доходу працівника, що нарахований йому за звітний місяць та увійшов до бази нарахування ЄСВ.

У період хвороби працівник перебуває з роботодавцем у трудових відносинах. А отже, підстав не проводити порівняльні розрахунки щодо місяця, на який припадає період непрацездатності, немає. Проте лікарняний лист може відкласти проведення таких розрахунків. Чому?

Нарахування за лікарняним листом проводять у тому місяці, в якому його надано роботодавцю.

А для виконання вимоги про ЄСВ з мінзарплати у звітному місяці роботодавцю необхідно знати загальний дохід працівника за такий місяць.

img 2Адже, погодьтеся, порівнювати місячну суму мінзарплати з доходом за частину місяця некоректно.

Розуміють це й податківці img 3. Тож пропонують такий алгоритм дій (див. роз’яснення в підкатегорії 301.04.01 ЗІР).

Якщо загальний дохід за звітний місяць не відомий у зв’язку з тим, що працівник хворів, а листок непрацездатності не наданий (не закритий лікувальною установою), ЄСВ нараховуйте на фактичну базу нарахування.

Причому якщо програма пропонує в таблиці 6 Звіту з ЄСВ «дотягти» базу до мінзарплати, ігноруйте її пропозицію!

Після надання листка непрацездатності та нарахування лікарняних їх суми для цілей порівняння з мінзарплатою «розкидайте» по місяцях, за які вони нараховані.

Якщо після розподілу лікарняного база нарахування ЄСВ за минулий місяць (місяці) буде нижче мінзарплати, встановленої законом на такий місяць (місяці), визначайте різницю між цими величинами та нараховуйте на неї ЄСВ.

У таблиці 6 Звіту з ЄСВ таку різницю відображайте окремим рядком, проставляючи, зокрема:

— у графі 10 — код типу нарахувань «13», а не «2», навіть якщо різницю між розміром мінзарплати та фактичною базою ви визначали за минулий звітний місяць.

img 4У графі 10 таблиці 6 — код типу нарахувань «13», а не «2», навіть якщо різницю між розміром мінзарплати та фактичною базою ви визначали за минулий звітний місяць.

Адже обов’язок щодо проведення порівняльних розрахунків і доплати до «мінімалки» у вас виник у поточному місяці, після нарахування та «розкидки» лікарняних!

Код типу нарахувань «2» за різницею може бути тільки у тому разі, якщо ви в минулих звітних місяцях зобов’язані були її розрахувати та нарахувати на неї ЄСВ, але не зробили цього, наприклад, тому що забули. Внаслідок чого було занижено суму ЄСВ до сплати;

— у графі 11 — місяць і рік, за яким її розрахували;

— у графах 19 і 21 — суму різниці та суму нарахованого на неї ЄСВ відповідно.

Також не забувайте заповнювати графи 22 — 25.

Тепер пропонуємо подивитися, як усе це виглядатиме в цифрах.

Приклад. Муренко Ольга Вікторівна (податковий номер — 3026879812) надала 8 листопада належним чином оформлений листок непрацездатності, що підтверджує її хворобу з 24.10.2016 р. по 04.11.2016 р. Для неї це місце роботи є основним.

За фактично відпрацьовані дні жовтня 2016 року їй було нараховано зарплату в сумі 1040,00 грн. (ЄСВ — 228,80 грн.). У листопаді нараховано заробітну плату в сумі 1337,22 грн. (ЄСВ — 294,19 грн.) та лікарняні в загальній сумі 445,68 грн., у тому числі за дні хвороби в жовтні — 297,12 грн. (ЄСВ — 65,37 грн.), у листопаді — 148,56 грн. (ЄСВ — 32,68 грн.).

Що бачимо?

Після розподілу сум лікарняних загальний дохід за жовтень — 1337,12 грн. (1040,00 + 297,12) виявився нижче мінзарплати, встановленої на цей місяць (1450,00 грн.). Тому визначаємо різницю між цими двома величинами:

1450,00 - 1337,12 = 112,88 (грн.).

Сума ЄСВ, нарахована на різницю за жовтень, дорівнює:

112,88 х 22 : 100 = 24,83 (грн.).

База нарахування в листопаді становила 1485,78 грн. (1337,22 + 148,56), що перевищує мінзарплату, встановлену на цей місяць (1450,00 грн.). Вимогу щодо сплати ЄСВ з мінзарплати виконано.

Як у таблицях 6 звітів за формою № Д4 за жовтень і листопад 2016 року відобразити дані щодо робітниці, яка хворіє, зараз покажемо на рисунку:

img 5

Фрагменти таблиць 6 звітів за формою № Д4 за жовтень і листопад 2016 року

Пояснимо. У таблиці 6 за жовтень на робітницю заповнюємо тільки один рядок із зарплатою. Зверніть увагу: в графі 15 «Кількість днів у трудових відносинах» проставляємо всі календарні дні жовтня.

Однак в листопаді 2016 року в таблиці 6 на робітницю будуть заповнені аж 4 рядки: один — з нарахованою за листопад зарплатою, два — з розподіленими сумами лікарняних і ще один — з різницею, розрахованою за жовтнем для виконання вимоги щодо ЄСВ з мінзарплати.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць