«Тим, хто дивом вижив» і не тільки: зміни-2016 для платників ЄП і ФОП-ЗС

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Друк
На щастя, «ворожіння на кавовій гущі» закінчилося. Можемо проаналізувати зміни для платників ЄП (ППЄПів і ЮРЄПів) і ФОП на ЗС, тримаючи в руках Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі — Закон № 909). Змін небагато, але поговорити є про що.
ППЄП, ЮРЄП, ФОП-ЗС, податкова реформа

Для ЮРЄПів

ЮО-НЕсільгоспники залишилися на спрощенці! Цього разу пронесло. Але не факт, що Мінфін узагалі відмовиться від своїх «претензій» до ЮРЄПів. Хоча це вже, напевно, будуть справи 2017 року.

ЮРЄПи групи 3. «По дрібниці» їм усе одно насолили. Максимальний річний обсяг доходу знижено з 20 млн грн. до 5 млн грн. А ставки ЄП підвищено на 1 %: до 3 % (з ПДВ) або 5 % (без ПДВ). На цьому начебто все. А далі запитання, запитання, запитання, на які спробуємо відповісти.

1. Зобов’язи з ЄП за 2015 рік сплачуємо за старими ставками! Неначе змін і не було. Увага! У будь-якому разі при декларуванні доходу за 2015 рік за подвійною ставкою ЄП оподатковуватися у вас буде сума доходу саме понад 20 млн грн. (якщо така є), а не понад 5 млн грн. Дохід понад 5 млн грн. у деці показуємо як звичайний, а не як наднормативний.

2. Ваш дохід за 2015 рік не перевищив 5 млн грн. і ви хочете залишитися на ЄП? Чудово! Жодних додаткових дій робити не потрібно. Якщо хочете у 2016 році бути квартальником (а не місячником) з ПДВ, то не забудьте разом з ПДВ-декларацією за останній звітний період 2015 року подати відповідну заяву ( п. 202.2 ПКУ).

А якщо вам нові ставки не підходять і ви хочете піти з ЄП, для подання «відмовної» заяви доведеться чекати закінчення I кварталу 2016 року (I квартал вам усе одно доведеться пропрацювати на ЄП і сплатити такий податок за новими ставками).

3. Ваш дохід за 2015 рік перевищив 5 млн грн. Тоді запитання: чи включаються в такому разі в роботу п. 292.16 і  п.п. 3 п. 293.8 ПКУ / чи є ви з 1 січня 2016 року загальносистемником?

img 1

Якщо ваш дохід за 2015 рік перевищив 5 млн грн., але не перевищив 20 млн грн., з 01.01.2016 р. ви, як і раніше, єдиноподатник.

Вважаємо, що ні! Тобто для вас актуально все, що сказано нами вище в пункті 2. Основний аргумент тут — Закон № 909 знизив граничний обсяг з 20 млн грн. до 5 млн грн. з 01.01.2016 р. Відповідно, п. 292.16 і  п.п. 3 п. 293.8 ПКУ на новий обсяг 5 млн грн. будуть націлені тільки в 2016 році.

Знову ж таки, сподіваємося, що податківці підтримають саме цей підхід. Але гарантувати це на 100 % не можна. При цьому бажано, щоб податківці відреагували оперативно. Адже якщо раптом справа набуде фіскального напряму, то перше запитання, що виникне в «новоявлених» загальносистемників — НЕплатників ПДВ, це запитання з ПДВ-реєстрацією.

Пояснимо. Якщо в 2015 році на ЄП ви були неплатником ПДВ, а з 01.01.2016 р. виявилися на загальній системі оподаткування, при цьому за 2015 рік обсяг постачань перевищує 1 млн грн. (до 2 млн грн. його за фактом не збільшили), тоді подати заяву на ПДВ-реєстрацію потрібно не пізніше 11 січня 2016 року (з урахуванням вихідного перенесення, пп. 183.4 і 183.6 ПКУ). При цьому повноцінним платником ПДВ ви станете (якщо подасте заяву на ПДВ-реєстрацію вже у 2016 році) з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ, а не з 01.01.2016 р. Податківцям, нагадаємо, відпущено на реєстрацію 3 робочі дні з дня надходження вашої заяви. Регліміт для реєстрації ПН/РК у вас при цьому буде нульовим. А так званий овердрафт «крапне» вам аж протягом перших 6 робочих днів кварталу, що настають за кварталом, в якому ваш «стаж» у ролі платника ПДВ досягне 12 звітних місяців. Звітний період у вас дорівнюватиме місяцю (якщо реєструєтеся не з першого дня місяця, то перший звітний період у вас буде «шматочок» місяця реєстрації + цілий наступний календарний місяць).

ЮРЄПи групи 4. ЮО з групи 4 (сільгосптоваровиробників) реформа також «укусила». Так, ставки ЄП для них виросли в 1,8 раза. Крім того, парламентарі «пройшлися» по ПДВ-спецрежиму.

Водночас з  п. 2921.1 ПКУ виключили норму про те, що права власності/користування земельними ділянками в ЮРЄПів групи 4 мають бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства. Граничний річний обсяг доходу для ППЄПів групи 4 не встановили (Мінфін пропонував 2 млн грн.). У 2016 році база оподаткування визначається як НГО з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня 2015 (!) року.

Нова-стара спрощенка для ППЄПів

Цього разу можна сказати, ППЄПів пронесло. Мінфінівські ініціативи відкладаються, мабуть, до 2017 року. Відповідно, про ідею «А»-«В»-«С» та інші «радощі» поки що можна забути*.

* Про «страшилки від Мінфіну» ви могли дізнатися зі статті «Мінфін розсекретив плани з реформи спрощенки» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 50.

Серед «найгучніших» реформ:

1) ППЄПам групи 3 граничний обсяг річного доходу скоротили з 20 млн грн. до 5 млн грн., при цьому залишивши необмежену кількість найманих працівників і можливість бути платниками ПДВ (за бажання). Якщо ви за підсумками 2015 року перевищили планку у 5 млн грн. (але не перевищили 20 млн грн.), вважаємо, що з 01.01.2016 р. ви, як і раніше, є платниками ЄП. Аргументи, наведені вище для юросіб, справедливі і для вас;

img 2

ППЄПам групи 3 граничний обсяг річного доходу також скоротили з 20 млн грн. до 5 млн грн. Якщо ваш дохід за 2015 рік більше 5 млн грн., але менше 20 млн грн., вважаємо, що ви з 01.01.2016 р. залишаєтеся серед лав платників ЄП.

2) ставку ЄП для ППЄПів групи 3 підвищили: 3 % (з ПДВ) або 5 % (без ПДВ). Однак істотно знизили ЄСВ (22 % від мінзарплати замість 34,7 %), про що детальніше далі. Увага! ЄП-зобов’язання за 2015 рік (по ЄП-декларації за 2015 рік) погашаємо за старими ставками єдиного податку;

3) види діяльності, заборони та обмеження за ними залишилися колишніми;

4) облік той самий;

5) РРО-імунітет залишається для тих, у кого річний дохід менше 1 млн грн. Тобто обійшлося без змін.

Новини для ФОП на ЗС

Новин небагато:

1) ставка ПДФО = 18 % від суми чистого доходу (ЧД). Знову ж таки стосується доходів 2016 року. ПДФО за 2015 рік сплачуємо за старими ставками;

img 3

Як бачимо, ставка ПДФО дещо зросла, але це компенсується зниженням ставки ЄСВ (22 % замість 34,7 %, як зараз). Детальніше нижче.

2) змінилися правила сплати внутрішньорічних ПДФО-авансів. Раніше аванси розраховувалися виходячи з ЧД за минулий рік. А тепер вони визначаються за поточними даними: виходячи з ЧД, відображеного у Книзі ОДВ за минулий квартал. Тобто ФОП зможе швидше реагувати на зміни умов роботи: зменшився дохід — миттєво зменшує ПДФО-аванси, збільшився — збільшує. До речі, за збиткові квартали ПДФО-аванси дорівнюють нулю.

ПДФО-аванси по-новому потрібно сплачувати після закінчення кварталу у строк до 20.04, 20.07, 20.10 (за I, II і III квартали відповідно). За IV квартал вони не сплачуються, оскільки після закінчення року відбувається остаточний розрахунок ФОП з ПДФО.

В усьому іншому ФОП-ЗС працюють у звичайному режимі: звітність у них залишається річна, правила обліку доходів і витрат — колишні.

Підприємницький ЄСВ

Тут уже бачимо прогресивні зміни. Загальна ставка ЄСВ для ФОП для доходів 2016 року (доходи за 2015 рік оподатковуємо за старими ставками) — 22 %. «Підвищеної» ставки ЄСВ (для тих, хто бажає брати участь у додаткових видах соцстрахування) для доходів 2016 року вже немає.

Зверніть увагу: база нарахування ЄСВ у ФОП залишилася колишньою. Тобто ФОП на загальній системі нараховуватимуть 22 % від ЧД, але не менше ніж 22 % від мінзарплати. При цьому, якщо в якомусь місяці взагалі не буде ЧД, як і раніше, нічого не потрібно буде сплачувати. Місячна максимальна база обкладення ЄСВ (сума перевищення ЄСВ не оподатковується) уже не 17 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а 25.

ППЄПи повинні сплачувати ЄСВ за ставкою 22 %, як і раніше, від мінзарплати (а не від обороту, як планувалося раніше)! Норми про те, що ЄСВ за себе можуть не сплачувати ППЄПи — пенсіонери за віком і інваліди, не чіпали!

Строки сплати ЄСВ і подання звітності з ЄСВ залишилися колишніми!

Строк сплати недоїмки з ЄСВ скорочено до 10 календарних днів (раніше давалося 10 робочих днів). Ну і штрафи за несплату ЄСВ не застосовуються до мобілізованих на весь строк їх військової служби.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі