(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Січень , 2016/№ 3

На межі, або ПДФО та ЄСВ з «перехідних» виплат

Зміна з 01.01.2016 р. ставок ПДФО і ЄСВ, а також зникнення утримань з ЄСВ закономірно призвели до появи запитань щодо оподаткування так званих «перехідних» зарплатних виплат. За якою ставкою ПДФО оподатковувати лікарняні, нараховані в січні 2016 року за дні хвороби у грудні минулого року? Як бути з відпускними, нарахованими у грудні 2015 року за дні відпустки в січні? Що робити, якщо у працівниці відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами почалася у грудні, а вона принесла листок непрацездатності по вагітності та пологах тільки в січні 2016 року? Про це й поговоримо.
податкова mini-реформа, ПДФО, ЄСВ з «перехідних» виплат

Зарплата

ПДФО. Ставки ПДФО, установлені у  ст. 167 ПКУ, застосовують до бази оподаткування доходів. При нарахуванні доходів у формі зарплати базу оподаткування визначають як нараховану зарплату, зменшену на суму ЄСВ (якщо йдеться про виплату 2015 року) і ПСП (за наявності права на неї). Від нарахованої (а не виплаченої) суми зарплати за місяць залежить право працівника на ПСП.

Проте якщо платник податків отримує доходи у вигляді зарплати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або хвороби, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на ПСП, і в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частину) відносять до відповідних податкових періодів їх нарахування. Це прямо зазначено в  п.п. 169.4.1 ПКУ.

Для визначення правильності оподаткування податковий агент може провести перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого ПДФО за будь-який період і в будь-яких випадках, незалежно від того, має платник податків право на застосування ПСП чи ні ( п.п. 169.4.3 ПКУ).

З наведеного вище робимо такі висновки.

За загальним правилом до зарплати, нарахованої у грудні 2015 року, слід застосовувати «старі» ставки ПДФО 15 % і 20 %, незалежно від того, коли вона фактично буде виплачена. Заробітна плата, нарахована починаючи з 1 січня 2016 року, має оподатковуватися за єдиною ставкою 18 %.

Увага! Виняток із цього правила — суми відпускних і лікарняних, для яких установлено особливий порядок уключення їх до місячного оподатковуваного доходу. Якщо ви в січні 2016 року нараховували лікарняні за місяці 2015 року або у грудні 2015 року нараховували відпускні за період відпустки, що припадає на січень 2016 року, то ваші дії такі:

Крок 1. Проводите перерахунок ПДФО за місяці, на які припадають і хвороба/відпустка, і факт нарахування лікарняних/відпускних за такий період. Суми:

лікарняних, нарахованих і виплачених у січні 2016 року за місяці 2015 року, уключаєте при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року. Визначаєте право працівника на ПСП (якщо працівник користується таким правом) і обкладаєте ПДФО за «старими» ставками 15 % і 20 %;

відпускних, нарахованих і виплачених у грудні 2015 року за січень 2016 року, уключаєте до загального оподатковуваного доходу січня 2016 року. Визначаєте право працівника на ПСП (якщо він ним користується) і обкладаєте ПДФО за «новою» ставкою 18 %.

Крок 2. Визначаєте результат перерахунку. Якщо виявлено недоплату з ПДФО, її утримуєте за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу працівника за відповідний місяць після його оподаткування. Якщо переплату — зменшуєте суму нарахованого податкового зобов’язання працівника за відповідний місяць.

Крок 3. Відображаєте результат перерахунку в бухобліку підприємства. Як це зробити, ми вам розповідали у статті «Як провести річний перерахунок ПДФО у 2015 році» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 50).

Крок 4. Результат перерахунку зазначаєте в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за 1 квартал 2016 року. «Уточненки» за 2015 рік подавати не потрібно!

Зауважимо, що наші висновки підтверджує ДФСУ в роз’ясненні в категорії 103.03.04 ЗІР. Крім того, такого самого підходу податківці дотримувалися й раніше (див. категорію 103.03 ЗІР) при переході у 2015 році зі ставок 15 % і 17 % на ставки 15 % і 20 % бази оподаткування доходів, перелічених у  п. 167.1 ПКУ.

ЄСВ. Тут усе чітко та просто. Незалежно від того, за який період нараховано дохід, що входить до бази нарахування ЄСВ, до нього застосовуються ставки, що діють на момент нарахування такого доходу. Цей висновок виходить з положень п.п. 4 п. 1 розд. IV Інструкції № 449*.

* Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

ВЗ. Оскільки ставка та порядок утримання ВЗ не змінилися, то й запитань немає. Закріпимо зазначене на прикладі.

Приклад 1. Згідно з наданим листком непрацездатності працівник хворів з 14 грудня 2015 року по 6 січня 2016 року. Загальна сума лікарняних — 1341,36 грн., з них за дні непрацездатності у грудні — 1006,02 грн., у січні — 335,34 грн. Сума зарплати, нарахована за фактично відпрацьовані дні у грудні 2015 року, — 665,22 грн., у січні 2016 року — 1360,00 грн. Із зарплати, нарахованої у грудні, були утримані ЄСВ — 23,95 грн., ВЗ — 9,98 грн., ПДФО — 96,19 грн. (цього місяця ПСП не застосовували, оскільки не був відомий загальний дохід грудня). Працівник користується правом на застосування до його зарплати ПСП у мінімальному розмірі згідно з  п.п. 169.1.1 ПКУ (заяву про застосування ПСП подано у 2014 році).

Проводимо перерахунок. «Розкидаємо» лікарняні та визначимо загальний оподатковуваний дохід грудня 2015 року: 665,22 + 1006,02 = 1671,24 (грн.).

Його сума не перевищує граничного розміру доходу, що дає право на ПСП у 2015 році, а саме 1710,00 грн. Отже, до доходу працівника за грудень можна застосовувати ПСП.

У 2015 році ПСП у мінімальному розмірі дорівнювала 609,00 грн.

Визначимо суму ПДФО, яку підприємство повинне буде утримати з грудневого доходу працівника: (1671,24 - 23,95 - 609,00) х 15 : 100 = 155,74 (грн.),

де 23,95 — сума ЄСВ у частині утримань із зарплати, нарахованої у грудні 2015 року. А ось із лікарняних, що нараховані у січні 2016 року і припадають на грудень 2015 року, ЄСВ не утримуємо!

З виплат, нарахованих працівникам у 2016 році, ЄСВ сплачують тільки роботодавці в частині нарахувань на базу справляння ЄСВ. Утримань немає!

Тепер визначимо загальний оподатковуваний дохід січня 2016 року:

1360,00 + 335,34 = 1695,34 (грн.).

У 2016 році граничний розмір доходу, що дає право на ПСП, дорівнює 1930,00 грн., а ПСП у мінімальному розмірі — 689,00 грн.** Загальний оподатковуваний дохід січня (1695,34 грн.) не перевищує граничний розмір доходу, що дає право на ПСП у 2016 році (1930,00 грн.). Отже, до зарплати працівника можна застосовувати пільгу.

** Вам буде цікавий матеріал «Важливі цифри 2016 року: оподаткування доходів фізосіб» з журналу «Бухгалтер 911», 2015, № 1-2.

Розрахуємо суму ПДФО, яку підприємство повинне буде утримати з січневого доходу працівника: (1695,34 - 689,00) х 18 : 100 = 181,14 (грн.).

Визначимо суму ПДФО, яку підприємство повинне буде утримати з доходу працівника і перерахувати до бюджету за результатами перерахунку: 155,74 - 96,19 + 181,14 = 240,69 (грн.),

де 96,19 — сума ПДФО, сплаченого із зарплати, нарахованої працівнику за фактично відпрацьовані дні у грудні 2015 року.

Винагороди та виплати за ЦПД

ПДФО. Незалежно від того, за який період нараховано доходи і коли відбувається їх виплата, з урахуванням вимог п. 164.6 ПКУ оподатковуйте суми винагороди за виконані роботи (надані послуги) ПДФО за ставкою, що діє на момент нарахування.

Крім того, якщо не встановлено окремих правил оподаткування, на нашу думку, слід обкладати ПДФО за ставкою, чинною на момент нарахування, інші виплати за ЦПД, наприклад, виплати за договорами оренди.

ЄСВ. Застосовуйте до доходу ставки ЄСВ і правила його нарахування, що діють на момент нарахування такого доходу. Обґрунтування — у попередньому розділі.

Приклад 2. Підприємство нарахувало фізичній особі у травні 2015 року винагороду за виконані роботи в сумі 100000,00 грн. З винагороди було утримано ПДФО за ставками 15 % і 20 % (19283,33 грн.) і ВЗ 1,5 % (1500,00 грн.). З частини винагороди, що увійшла до бази справляння ЄСВ (20706,00 грн.), було утримано ЄСВ за ставкою 2,6 % (538,36 грн.), на неї нараховано внесок за ставкою 34,7 % (7184,98 грн.). Податки/збори/внески сплачено своєчасно. Дохід виплачують у січні 2016 року.

Незважаючи на те що в місяці виплати доходу діють інші ставки ПДФО і ЄСВ, більше того, з 2016 року вже немає утримань ЄСВ, перерахунок утриманого податку та внеску проводити не потрібно! Виплачуємо працівнику ту суму, що йому належить після сплати ПДФО, ВЗ і ЄСВ у 2015 році, а саме: 100000,00 - 19283,33 - 1500,00 - 538,36 = 78678,31 (грн.).

Дивіденди, роялті, проценти, призи

Такі доходи остаточно оподатковуються податковим агентом при їх нарахуванні. Це прямо зазначено в  пп. 170.3.1, 170.4.1, 170.5.4 і 170.6.3 ПКУ. Тобто незалежно від того, за який період вони нараховані та коли будуть виплачені, для цілей оподаткування застосовуємо ставки ПДФО, чинні на момент нарахування (нараховуємо в січні 2016 року і пізніше, нехай навіть за підсумками 2015 року або більш ранніх періодів, — беремо «нові» ставки: 5 %, 18 %).

buhgalter911@mail.ua

ПДФО, ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.