Компенсація комунальних платежів і К⁰ при оренді: усе ж таки з ПДВ?

В обраному У обране
Друк
Сумцова Ольга, податковий експерт, о.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Липень, 2016/№ 31
Чи нараховувати ПДВ на «орендно-компенсаційні» виплати, що не включаються до орендної плати? Тривалий час податківці були за обкладення ПДВ таких виплат. Але цього року різко змінили свою позицію, за що піддалися критиці. Тепер, схоже, знову відступають назад.
ПДВ-облік, оренда

Нагадаємо, що вся ця плутанина почалася з появою на початку поточного року листів податківців про ненарахування ПДВ на компенсацію орендарем комунальних послуг, земельного податку, податку на нерухоме майно та інших витрат орендодавця на утримання переданої в оренду нерухомості (див. таблицю)*. Потім консультації з аналогічними висновками з’явилися і в ЗІР.

* Стаття «Орендні» компенсуючі платежі: податківці за безПДВшне нарахування» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 22.

Вид

компенсації

Позиція

податківців

Листи ДФСУ

Компенсація комунальних послуг

Не обкладати

ПДВ

Від 19.04.2016 р. № 8815/6/99-99-19-03-02-15,

від 19.04.2016 р. № 8813/6/99-99-19-03-02-15

Компенсація земельного податку

Від 11.04.2016 р. № 7968/6/99-99-19-03-02-15,

від 18.05.2016 р. № 10890/6/99-99-15-03-02-15,

від 29.02.2016 р. № 4454/6/99-99-19-03-02-15,

від 16.05.2016 р. № 10641/6/99-95-42-01-15

Зміну своєї позиції податківці нічим не аргументували. У результаті і орендарі, і орендодавці виявилися у досить складній ситуації: орендодавцю було небезпечно не нараховувати ПДВ (зважаючи на колишню позицію податківців і неоднозначність п. 188.1 ПКУ); орендарю, навпаки, було ризиковано показувати податковий кредит за такими сумами.

Зважаючи на «масштаби» питання, за справу взялася громадська рада при ДФСУ. Так, у листі від 02.06.2016 р. № 187 вона закликає відкликати вищезазначені листи ДФСУ, що порушують права орендарів. Чим це все закінчиться — наразі незрозуміло. Але схоже, що податківці повернуться до того, щоб обкладати ПДВ компенсаційні послуги. Принаймні перша ластівка цьому є — свіжий лист ДФСУ від 21.06.2016 р. № 1178/99-99-15-01-01-18 (ср. 025069200). У ньому вже зазначається: якщо комунальні платежі відшкодовуються окремо від орендної плати, то такі комунальні платежі не включаються до бази обкладення ПДВ послуг з оренди нерухомості, оскільки (!) є самостійними операціями. Кажучи про самостійні операції, ДФСУ, очевидно, натякає на обкладення ПДВ таких сум.

Платникам, які скористалися «лояльними» роз’ясненнями ДФСУ (не обкладали компенсацію ПДВ) і при цьому не отримали індивідуальних податкових консультацій (ми їх радили отримати), у разі претензій з боку податківців апелювати залишається до презумпції правомірності дій платника (п.п. 4.1.4, п. 56.21 ПКУ). А неоднозначність позиції продемонстрували самі податківці настільки суперечливими роз’ясненнями.

Ми ж, у свою чергу, обіцяємо тримати вас у курсі подальшого розвитку подій.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд