(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 22
  • № 21
  • № 20
  • № 18-19
  • № 17
  • № 16/1
  • № 16
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Червень , 2016/№ 23

Розрахунок коригування до податкової накладної: останні новини

У сьогоднішній статті пропонуємо розглянути свіжі роз’яснення податківців, які стосуються двох важливих для кожного платника ПДВ питань:
— на яку усе ж таки дату потрібно складати РК у разі зміни ціни;
— як заповнювати графу 1 «№ з/п» у РК до «старих» ПН?
ПДВ-облік, коригування ПЗ, ПК

Момент складання РК у разі зміни ціни

Податківцям поставили таке питання: на яку дату складати РК у разі, коли здійснюється наступний за постачанням перегляд цін, — на дату здійснення перегляду ціни, на дату доплати чи повернення оплати?

Запитання це є одвічним і виникає через неоднозначність самої ст. 192 ПКУ. Адже в ній зазначено, що будь-яка зміна компенсації вартості товарів/послуг, уключаючи наступний за постачанням перегляд цін, є підставою для коригування податкових зобов’язань (ПЗ) продавця та податкового кредиту (ПК) покупця. Причому згідно з  пп. 192.1.1 і 192.1.2 ПКУ коригування ПЗ/ПК продавець і покупець проводять у періоді проведення перерахунку.

Але який це період: період, коли сторони підписали додаткову угоду про зміну ціни, чи період, коли відбулася одна з подій, що впливають на нарахування ПЗ/ПК і відповідно на їх перерахунок?

Податківці відповіли на це запитання так:

«У разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг розрахунок коригування складається на дату доплати/повернення коштів» (роз’яснення в категорії 101.07 ЗІР).

Інакше кажучи, фіскали схиляються до варіанта, що РК повинен складатися у момент зміни ПЗ, тобто коли відбулася «подія», що впливає на ПЗ, а не просто підписання додаткової угоди.

Для того щоб визначити, наскільки обґрунтованими є ці висновки, розглянемо декілька ситуацій.

Ситуація 1. Зменшення ціни після отримання 100 % оплати за товар. Не факт, що податківці говорили саме про цю ситуацію. Але в будь-якому разі висновок з відповіді (складання РК на дату повернення покупцю надмірну сплачених коштів) до цієї ситуації підходить. Адже у разі отримання передоплати ПЗ нараховуються виходячи із суми отриманої передоплати. Сама собою зміна ціни не змінює цю суму (передоплата залишається колишньою). Отже, перша подія зберігається і залишаються підстави для ПЗ.

Тільки повернення надміру сплаченої суми покупцю (або її залік у рахунок іншого постачання) остаточно підтверджуватиме факт відсутності об’єкта обкладення ПДВ на «надлишок» оплати і право на зменшення ПЗ.

Але хочемо звернути увагу покупців. Не виключено, що податківці «на місцях» можуть «чіплятися» до ПК, якщо на руках будуть документи, що підтверджують зміну ціни, а ПК не буде зменшений. Тому, за можливості, краще, щоб і первинка, що підтверджує зміну ціни, і «коригуюча» подія (повернення оплати або залік її в рахунок інших постачань) датувалися одним і тим самим звітним періодом.

Первинним документом, що підтверджує зміну ціни, може бути акт про встановлення нової ціни, який на підставі змін до договору (додаткової угоди) складає комісія підприємства та затверджує його керівник (лист № 31-11410-08-10/6991). Іншими підтвердними документами можуть бути бухгалтерська довідка або коригування до витратної накладної, яку оформляє постачальник.

1 Лист Мінфіну від 13.01.2015 р. № 31-11410-08-10/699.

Ситуація 2. Збільшення ціни після отримання 100 % оплати за товар. Її розглянемо на прикладі.

Приклад. Підприємство 20.05.2016 р. отримало повну передоплату за 100 одиниць товару за ціною 360 грн./од. (у тому числі ПДВ — 60 грн.) на загальну суму 36000 грн. (у тому числі ПДВ — 6000 грн.) і склало ПН, зареєструвавши її в ЄРПН.

30.05.2016 р. сторони уклали додаткову угоду, згідно з якою ціна (без ПДВ) зросла до 450 грн. (у тому числі ПДВ — 75 грн.).

Рекомендації податківців — відкоригувати ПЗ на дату доплати.

Слід зазначити, що така позиція озвучувалася податківцями і раніше. Так, у  листі № 249882 фіскали в аналогічній ситуації також пропонували коригувати ПЗ на дату доплати. Такий РК фіскали рекомендували заповнювати так:

2 Лист ДФСУ від 24.11.2015 р. № 24988/6/99-99-19-03-02-15. Стаття «Коригування ПДВ при зміні ціни: суперечлива позиція податківців» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 50.

— у першому рядку зі знаком «-» показати увесь обсяг постачання за старою ціною;

— у другому — зі знаком «+» показати аналогічний обсяг постачання вже за новою ціною.

Фрагмент РК — збільшення ціни після отримання передоплати (версія податківців)

Водночас запропонований податківцями підхід не відповідає вимогам ПКУ. Адже за передоплатою ПЗ виникають виходячи із суми отриманої передоплати. Якщо в подальшому ціна на товар/послугу збільшується, то вони виявляються оплаченими не на 100 %. Отже, перша подія повністю не відбулася. Тому за тим самим правилом першої події з  п. 187.1 ПКУ на суму доплати має бути складена «нова» ПН. Донараховувати ПЗ у цій ситуацію через РК не коректно. У цьому випадку слід було б діяти так:

— скласти «нульовий» РК до передоплатної ПН, в якому в першому рядку відкоригувати кількість поставленого товару (- 20 шт. х 375 грн.), а у другому — відкоригувати ціну (100 шт. х 75 грн. (дельта збільшення ціни));

— на суму доплати (9000 грн.) на дату її отримання скласти «нову» ПН.

Розглянемо також ситуацію, коли зміна ціни відбувається після відвантаження товарів.

Дату складання РК, як правило, визначає момент події, що стала причиною для перерахунку ПЗ/ПК. Однак єдиного «шаблонного» рецепту з датою складання РК немає. Усе залежить від конкретного випадку проведення коригування.

Ситуація 3. Збільшення ціни після 100 % відвантаження товару. Тут перша подія повністю відбулася (товар відвантажений у 100 % обсязі). Далі коригуються вже умови постачання, що відбулося. Оплата/доплата такого товару є вже другою подією. Тому РК слід складати на дату підписання додаткової угоди.

Ситуація 4. Зменшення ціни після 100 % відвантаження товару (оплата ще не відбулася). Тут ситуація є аналогічною. Підписуючи додаткову угоду, сторони, по суті, коригують умови постачання, що вже відбулося (першої події). Адже далі покупцю залишиться лише оплатити товар (друга з подій), тоді як жодних рухів власне з товаром (повернень/допостачань) більше не відбудеться. У такому разі коригування ПДВ слід провести вже на дату підписання додаткової угоди.

Ситуація 5. Зменшення ціни після 100 % відвантаження товару (оплата відбулася). Можливо, що саме на цю ситуацію хотіли «кинути світло» податківці (але знову ж таки не факт). Тоді висновок їх консультації (РК складається на дату повернення коштів) є цілком справедливим.

Водночас ситуації ці є поодинокими (недоліки товару тощо). Адже в загальному випадку після виконання договору (тобто коли обидві сторони — і продавець, і покупець — виконали свої зобов’язання) зміна ціни не допускається ( ч. 3 ст. 632 ЦКУ).

Як заповнювати графу 1 «№ з/п» у РК до «старих» ПН

У новій формі РК, затвердженій наказом № 13073, передбачена графа «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується». У ній потрібно вказати номер рядка з ПН, яка коригується. Якщо коригується ПН, зареєстрована в ЄРПН після 01.04.2016 р. (тобто складена за новою формою), то в такій ПН є порядковий номер рядків. А ось у «старих» ПН порядкові номери рядків не проставлялися. Тому закономірно виникло запитання: як тоді заповнювати графу 1 у РК, складених до таких «старих» ПН, — підбирати «вручну» відповідний номер чи взагалі цю графу не заповнювати?

3 Наказ Мінфіну «Про затвердження форми податкової накладної і Порядку її заповнення» від 31.12.2015 р. № 1307.

Податківці в категорії 101.07 ЗІР дали наступну відповідь. У РК до ПН, виписаних за старою формою, графа 1 «№ з/п» не заповнюється.

У випадку складання РК до ПН, складеної за формою, затвердженою наказом № 9574, графа 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» розділу Б РК не заповнюється (роз’яснення в категорії 101.07 ЗІР).

4 Наказ Мінфіну «Про затвердження форми податкової накладної і Порядку її заповнення» від 22.09.2014 р. № 957 (втратив чинність).

Принагідно звернемо увагу ще на одне «гаряче» запитання, пов’язане з новою графою 1: як її заповнювати у разі зміни номенклатури товарів, якщо додається новий товар? Із цього приводу податківці ще «не відписалися». Однак від себе додамо: у цьому випадку потрібно продублювати номер рядка ПН, в якому наводилися дані про товар, який замінюється5. Головне — не ставити у графі 1 номери рядків, яких не було у ПН, що коригується. Інакше програма не пропустить такий РК на реєстрацію.

5 Приклад ви можете знайти у статті «Заповнюємо «оновлений» розрахунок коригування до ПН» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 13.

розрахунок коригування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.