«Пояснилися» податківці в листі № 14178*. Тільки стосувалися їх рекомендації тоді виключно «декларування податкових зобов’язань з акцизного податку за березень 2016 року» (про що свідчить назва листа).
* Лист ДФСУ від 20.04.2016 р. № 14178/7/99-99-19-03-03-17.
Потім податківці «кивали» на цей лист — мовляв, усе те саме є актуальним і для звітності за квітень.
Може, щось змінилося сьогодні? Та нічого: ані змін до форми декларації, ані додаткових пояснень. Тому «все те саме» є актуальним і для звітності за травень.
У листі № 14178 податківці говорили і про існування проекту Мінфіну «Про внесення змін до форми декларації акцизного податку та Порядку заповнення і подання декларації акцизного податку», тільки «віз і нині там» і жодних змін до акцизної декларації так і не було внесено.Нагадаємо: чинна форма декларації з акцизного податку затверджена наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 14**. Саме її податківці рекомендували подавати платникам паливного акцизу «до набуття чинності новою формою декларації». Причому робити це необхідно незалежно від того, провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (читай — травні) чи ні.
** Про те, що ця форма не враховує багатьох нюансів, пов’язаних з поданням звітності з паливного акцизу, ви могли прочитати у статті «Паливно-акцизні» проблеми: чи є світло наприкінці тунелю?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 16, с. 23).
Як же слід заповнювати декларацію платникам паливного акцизу? Усе залежить від того, чи виник у звітному місяці об’єкт обкладення акцизним податком (визначений п.п. 213.1.12 ПКУ, див. далі).
Якщо ні, то декларацію подають із заповненим титульним аркушем (без заповнення рядка 05 «Вид платника акцизного податку») і рядками 15 і 16 додатка 1 до декларації з нулями. Їх же слід перенести до розділу В самої декларації (графи В1 «Операції з реалізації вироблених(ої) в Україні підакцизних товарів (продукції)»).
Якщо ж об’єкт обкладення паливним акцизом виник, то знову ж таки сідаємо за заповнення додатка 1 до декларації і переносимо суми податкового зобов’язання до розділу В самої декларації (графа В1). Виникнути ці об’єкт/зобов’язання можуть, нагадаємо, лише у тому разі, якщо упродовж травня мали місце операції з реалізації будь-яких обсягів палива понад ті, що визначені п.п. 213.1.12 ПКУ.
Тобто понад обсяги: (1) отримані від інших платників акцизного податку***; (2) що ввозяться (імпортуються) на митну територію України, посвідчені належним чином оформленою митною декларацією; (3) вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування згідно з п.п. 213.1.1 ПКУ***.
*** Які підтверджені акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Покарання за неподання декларації прописане в п. 120.1 ПКУ і «важить» 170 грн. при першому неподанні і 1020 грн. — при повторному неподанні платником, на якого протягом року вже був накладений штраф за аналогічний проступок.