(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/10
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Березень , 2016/№ 10

«Згадуємо» забуті податкові накладні — нюанси щодо строків

Чи можна через уточнюючий розрахунок провести податкові накладні старші за 365 к. дн.? Тривалий час податківці стверджували, що не можна. Але нарешті «розтанули»... Нещодавно з’явився свіжий лист № 2628, в якому фіскали озвучили ліберальнішу думку з цього приводу. Подробиці — у нашій консультації.
ПДВ-облік, податкові накладні, правило 365 к. дн.

«Залізне» правило

«Залізне» правило п. 198.5 ПКУ свідчить: якщо отримані та зареєстровані податкові накладні (ПН) платник не включив до податкового кредиту (ПК) у відповідному періоді, таке право зберігається за ним протягом 365 к. дн. з дати складання ПН.

Водночас заниження ПК унаслідок невідображення ПН можна розцінювати як помилку. А для виправлення помилок у декларації, як відомо, діє свій строк у 1095 днів ( ст. 50 ПКУ). Чи можна цей строк у 1095 днів застосувати до непроведених ПН?

Тривалий час податківці наполягали, що строк у 365 к. дн. — це межа для відображення ПН як у поточній декларації, так і через уточнюючий розрахунок (УР).

І навіть нещодавні листи були тому підтвердженням.

Так, наприклад, у листі № 273761 податківці чітко стверджували, що показати не включені до ПК ПН через УР можна не пізніше 365 к. дн. з дати складання ПН.

1 Лист Міжрегіонального ГУ ДФС від 18.12.2015 р. № 27376/10/28-10-06-11.

А в листі № 14652 фіскали дозволяли подати УР протягом 1095 днів у разі помилкового часткового відображення ПК з ПН (тобто якщо ПН була відображена в декларації до закінчення 365 к. дн. з дати її складання, але не в повній сумі).

2 Лист ДФСУ від 26.01.2016 р. № 1465/6/99-95-42-01-15.

«Гнів на ласку»?

Але ось свіжіший лист податківців — № 26283 недвозначно дає зрозуміти, що не проведені в повному обсязі ПН усе ж таки можна показувати через УР протягом 1095 днів (див. врізку).

Якщо своєчасно зареєстрована ПН не була включена до складу податкового кредиту протягом 365 к. дн. з дати її складання, платник має право скласти УР до декларації (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) і виправити неправильно відображені показники (лист № 2628).

3 Лист ДФСУ від 09.02.2016 р. № 2628/6/99-99-19-03-02-15.

Що це: прозріння від податківців чи просто хороша консультація конкретному платнику?

Сподіваємося, що все ж таки прозріння і надалі податківці дотримуватимуться такої позиції.

Однак попередимо: консультація адресована конкретному платнику, тому усім іншим потрібно ставитися до неї обережно.

Річ у тім, що норми ПКУ в цьому питанні прописані досить неоднозначно. Навіть суди не можуть дійти спільної думки стосовно можливості відображення ПН протягом 1095 днів.

Так, є судові рішення, в яких суди визнають право платника показати ПН протягом 1095 днів шляхом подання УР, вважаючи, що правило 365 к. дн. поширюється тільки на формування ПК звітного періоду (ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2016 р. у справі № 808/6035/154). Інакше кажучи, тільки у звітному періоді (через ряд. 10) не можна показати ПН старші за 365 днів, а через УР — їх можна відображати протягом 1095 днів.

4 З текстом судових рішень можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Але є й судові рішення з протилежними висновками. Так, наприклад, той же Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у постанові від 05.02.2015 р. у справі № 0870/11700/12 вказував, що через УР (у строк 1095 днів) платник може тільки змінювати показники звітності, які попередньо вже були задекларовані. Однак первісне формування ПК не має перевищувати 365 к. дн. з моменту складання таких ПН. Аналогічні висновки містяться в постанові ВАСУ від 15.07.2014 р. № К/800/43180/13.

ВАСУ в ухвалі від 03.11.2015 р. № К/800/54827/14 також зазначав, що, відображаючи ПН старше 365 к. дн. шляхом подання УР, платник фактично переносить в часі реалізацію права на ПК, і визнав це порушенням.

Однак сподіватимемося, що позиція, озвучена в листі № 2628, закріпиться, податківці не передумають і платники отримають право відображати забуті ПН шляхом подання УР протягом 1095 днів.

Що ж робити сьогодні із забутими ПН?

Найоптимальніший варіант — отримати індивідуальну податкову консультацію, в якій би дублювалися висновки листа № 26285.

Працівники місцевої податкової можуть вас проконсультувати тільки усно. Письмові та електронні індивідуальні податкові консультації уповноважені давати контролюючі органи в Києві, областях, міжрегіональні територіальні органи та ДФСУ. До кого конкретно звернутися — платник вибирає сам ( п. 52.4 ПКУ).

5 Вам буде корисною стаття «Індивідуальна податкова консультація: «слали та слатимуть?» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 37).

Без отримання індивідуальної консультації поспішати застосовувати норми цього листа ми б не радили (принаймні до появи хоча б ще одного листа з подібними висновками або консультації в ЗІР).

На закінчення нагадаємо, що несвоєчасно відображений «імпортний» ПК може бути відновлений шляхом подання УР у межах 1095-денного терміну давності. Підтверджують цю позицію і податківці (листи № 210586 і № 227187).

6 Лист ДФСУ від 05.10.2015 р. № 21058/6/99-99-19-03-02-15.

7 Лист ДФСУ від 28.10.2015 р. № 22718/6/99-99-19-03-02-15.

податкові накладні додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті