Теми статей
Обрати теми

Животрепетні запитання щодо СЕАРП: шукаємо відповіді!

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Березень, 2016/№ 10
Друк
Разом з настанням весни продавці палива отримали додатковий клопіт, пов’язаний із запровадженням системи електронного адміністрування реалізації палива (далі — СЕАРП). Спасибі хоча б за те, що тільки в тестовому режимі. На що звернути увагу в цей складний час, пропонуємо розібратися за допомогою цієї статті.
акцизний податок, СЕА реалізації палива

Операція «Реєстрація»

Якщо ви займаєтеся реалізацією палива, то, сподіваємося, що з реєстраційним обов’язком вже впоралися. Як це зробити, ДФСУ повідомляла на своєму порталі1.

1 Див. такі посилання: http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/238684.html (пояснення щодо заповнення заяви та її подання); http://sfs.gov.ua/data/material/000/173/238684/Zrazok.pdf (приклад заповнення заяви).

Офіційної форми заяви від Мінфіну донині немає. Податківці «викрутилися» — для реєстрації «порадили» використовувати проектну форму заяви про реєстрацію платника акцизного податку J (F) 1310301 (подається в електронному вигляді).

img 1Форму заяви на веб-порталі ДФСУ (http://www.sfs.gov.ua/) можна знайти, пройшовши таким ланцюжком: Електронна звітність → Платникам податків про електронну звітність → Інформаційно-аналітичне забезпечення → Реєстр електронних форм податкових документів.

Нагадаємо, чого ж хоче ДФСУ від тих, хто подає заяву (ця інформація згодиться при заповненні акта інвентаризації).

По-перше, щоб усі поля заяви були заповнені.

По-друге, при заповненні пункту 5 заяви орієнтуватися необхідно на:

Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою2 — при зазначенні коду адміністративної одиниці (колонка 5), на території якої знаходиться пункт реалізації палива;

2 Шукайте тут: http://buhgalter911.com/res/spravochniki/koatuu.aspx.

Довідник типів об’єктів оподаткування3 — при заповненні коду такого типу (колонка 8);

3 Знайдете за посиланням: http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html.

Правила заповнення ознаки подання інформації4 — при зазначенні коду такої ознаки (колонка 10).

4 Відповідний Довідник наведений у примітці 6 самої заяви.

По-третє, у коді пункту реалізації палива має бути зазначене числове значення. При цьому кожний з таких пунктів у межах підприємства повинен мати свій унікальний код.

img 2Податківці не рекомендують у полі коду пункту вказувати свій податковий номер.

При цьому, судячи з листа ДФСУ від 15.02.2016 р. № 3231/6/99-99-19-03-03-15, податківці вважатимуть, що той, хто не зареєструвався через відсутність офіційної форми заяви, «сам винен». А це відгукнеться втратою можливості провести інвентаризацію залишків на 01.03.2016 р. (див. далі) з втратою таких залишків у СЕАРП. Хоча, вважаємо, податківці повинні будуть тут піти на поступки. Оштрафувати за реалізацію палива без реєстрації (згідно з п. 117.3 ПКУ) у такому разі, на нашу думку, вони не можуть.

Датою реєстрації платником податку особи, яка подала заяву до 01.03.2016 р., є саме перший день березня.

Дуже важливо звернути увагу на такий момент. Реєстрація платником податку потрібна не лише «класичним» оптовим і роздрібним продавцям палива. Подивіться ще раз на визначення поняття «Реалізація палива» ( п.п. 14.1.212 ПКУ). Не вважається такою лише передача (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів зберігання. Потому відмовтеся від продажу/передачі в оренду транспортних засобів, у баках яких є паливо; видачі палива перевізнику, підряднику тощо з метою зменшення суми компенсації їх послуг та інших подібних операцій.

img 3Реалізація палива — це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, постачання, дарування, комісії, доручення5, поруки, інших господарських і цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного держоргану або органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) чи без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) палива на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.

5 У тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію.

Уважно слід поставитися і до нового визначення палива ( п.п. 14.1.1411 ПКУ), згідно з яким під таким слід розуміти, наприклад, уайт-спірит. Отже, усі його продавці формально повинні реєструватися платниками акцизу! І це не єдиний «кричущий» випадок!

До реєстрації (у разі, якщо ви пройшли її успішно) «додається» відкриття електронного рахунка в Держказначействі. Інформація про реквізити такого рахунка має бути направлена ДФСУ платнику не пізніше операційного день, наступного за днем його відкриття, у вигляді повідомлення. Для цього податківці використовують форму J/F1490802.

Обов’язкова інвентаризація

Вимогу щодо проведення інвентаризації залишків палива станом на початок дня 01.03.2016 р. містить п. 9 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ. Проводити її потрібно згідно з Положенням № 8796 і п. 13 Інструкції № 2817, а кінцевим результатом такої процедури має бути складання акта за формою, розробленою Мінфіном8.

img 4Для подання акта до податкової відведено 20 календарних днів починаючи з 01.03.2016 р. Оскільки цей строк збігає в неділю, то безпечніше подати акт не пізніше п’ятниці, 18 березня.

6 Положення про інвентаризацію активів і зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879.

7 Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затверджена спільним наказом Мінпалива та енергетики, Мінекономіки, Мінтрансу і Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. № 281/171/578/155.

8 На жаль, поки що акт і порядок його заповнення знаходяться на проектній стадії. Познайомитися з ними можна тут: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/66412.html.

У зв’язку з досить великим переліком операцій, що належать до реалізації палива, закономірно виникає запитання: яка зі сторін того чи іншого договору зобов’язана відображати паливо у своєму інвентаризаційному акті? Вважаємо, що в такому акті доведеться вказувати обсяги та масу палива: (1) що належить вам на праві власності; (2) переданого вами іншим особам згідно з договорами зберігання; (3) отриманого вами згідно з договорами комісії, доручення та іншими аналогічними договорами9; (4) отриманого від замовника як сировина для виробництва палива на підставі відповідних договорів.

9 Хоча в цьому аспекті не дивно, якщо ДФСУ висловить думку, яка відрізняється від виголошеної нами.

Важливі моменти щодо заповнення акта інвентаризації:

1) заповненню підлягають усі передбачені в ньому дані;

2) у акті доведеться вказувати не лише обсяг палива (у л, приведених до температури 15 ºС), а й його масу (у кг). Точність даних — з двома знаками після коми;

3) показники акта наводять у розрізі товарних позицій згідно з УКТ ЗЕД.

У проведенні інвентаризації найбільш зацікавлений сам продавець палива. З цим частково і пов’язана реєстраційна «лихоманка». Сенс проведення інвентаризації — визначення «початкового» сальдо, яке буде включене до акцизної «суперформули» платника як «вхід з акцизом». Це як аналог податкового кредиту з ПДВ.

img 5Податківці мають право перевірити такий залишок протягом 6 місяців з дати подання відповідного акта та в разі виявлення незбігу його з фактичними даними або даними бухобліку відкоригувати показники формули.

У тих, хто «запізнився» з реєстрацією платником паливного акцизу, можуть виникнути проблеми з проведенням інвентаризації, визначенням першого березневого залишку та включенням його показників до формули. Причина — станом на 01.03.2016 р. такі особи не були зареєстрованими платниками податку. Хоча норми ПКУ не висувають жодних вимог про наявність статусу платника саме на цю дату для можливості проведення інвентаризації. Головне, щоб подав акт до податкової такий суб’єкт уже маючи статус платника паливного акцизу.

Куди подавати акт про інвентаризацію?

Скласти акт про інвентаризацію залишків пального — це ще півділа. Згідно з проектом порядку складання акта ви повинні подати цей документ до контролюючого органу за основним місцем обліку, тобто за вашою податковою адресою (за місцем перебування — для юрособи або за місцем проживання — для ФОП).

img 6Подається акт в електронному вигляді відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді.

Пам’ятайте: відомості, передбачені в акті, мають підтверджуватися первинними документами та даними бухгалтерського обліку. Склавши акт, ви маєте забезпечити його зберігання відповідно до п. 44.3 ПКУ (тобто протягом не менше 1095 днів з дня його подання).

Овердрафт — «задоволення» не для усіх

Ще один бонус для платників паливного акцизу — овердрафт, який дозволить відстрочити сплату цього самого акцизу. Але... даватимуть не всім, а тільки виробникам палива.

За рахунок сум такого овердрафту збільшується показник суми акцизного податку, на яку платник податку має право зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального (∑Ап) у СЕАРП без наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку.

Теги СЕА паливо
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі