ФОП на ЗС зі свого підприємницького доходу сплачують ПДФО, військовий збір (ВЗ) і єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). З ЄСВ внутрішньорічних авансових платежів уже немає. З ВЗ їх теж немає. Сплачуємо тільки погоджену в декларації суму ВЗ — за підсумками року ( п.п. 1.6 п. 161 підрозд. 10 розд. XX і п.п. «е» п. 176.1 ПКУ). Залишаються тільки внутрішньорічні аванси з ПДФО. Раніше ці ПДФО-аванси визначалися не те щоб «зі стелі», але дуже умовно (за результатами роботи в попередньому році). Зараз усе стало набагато логічнішим. Тепер протягом року у нас є три ПДФО-аванси ( п.п. 177.5.1 ПКУ):
Граничний строк сплати ПДФО-авансу | Як розрахувати ПДФО-аванс |
19 квітня | 18 % х Підсумок гр. 9 «Сума чистого оподатковуваного доходу» Книги обліку доходів і витрат (ОДВ) за I квартал* |
19 липня | 18 % х Підсумок гр. 9 Книги ОДВ за II квартал* |
19 жовтня | 18 % х Підсумок гр. 9 Книги ОДВ за III квартал* |
* Якщо підсумок гр. 9 Книги ОДВ за будь-який квартал ≤ 0, то ПДФО-аванс за цей квартал = 0,00 (не сплачується) — п.п. 177.5.1 ПКУ. |
Потім, уже після закінчення року, ФОП розраховує остаточну суму «підприємницького» ПДФО до оплати (за підсумками року). Вона дорівнюватиме: 18 % х (Підсумок гр. 9 Книги ОДВ за рік - Сплачені протягом року ПДФО-аванси) ( п.п. 177.5.3 ПКУ).
А як бути, якщо, наприклад, у I кварталі ФОП отримає збиток, а у II — прибуток: чи можна буде йому при розрахунку ПДФО-авансу за II квартал врахувати збиток I кварталу?
На наш погляд — ні. До речі, такі самі роз’яснення (в усній формі) дають і податківці на місцях. Річ у тім, що в п.п. 177.5.1 ПКУ йдеться про розрахунок ПДФО-авансів за даними кожного кварталу. При цьому про збиткові квартали зазначено тільки те, що за них ПДФО-аванси не сплачуються. Але про перенесення збитків на наступний квартал і наростаючий підсумок з метою розрахунку ПДФО-авансу не зазначено нічого.
Водночас, якщо ми говоримо не про аванси, а про остаточний розрахунок з ПДФО за підсумками року, прибутки та збитки різних кварталів усередині одного року, без сумніву, «згортаються». Адже звітний період у ФОП — рік, а отже, й чистий дохід повинен визначатися як різниця між доходом за рік і витратами за рік ( п.п. 177.5.3 ПКУ). ФОП тільки не може враховувати збитки минулих років.
Нюанс: за несплату ПДФО-авансу (або неповну сплату) податківці не можуть оштрафувати ФОП. Адже ПДФО-аванс не є погодженим податковим зобов’язанням, оскільки його не зазначають у декларації про доходи ( пп. 54.1 і 126.1 ПКУ).