Розпочнемо з того, що відразу «відгородимося» від акцизних складів у частині спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів. У межах цієї публікації нас цікавлять виключно паливні акцизні склади.
Акцизний склад відповідно до п.п. 14.1.6 ПКУ — це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу здійснює свою господарську діяльність шляхом виготовлення, обробки (переробки), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання палива*. При цьому приміщення, які розпорядник використовує для навантаження-розвантаження, зберігання палива виключно для потреб власного споживання, акцизним складом не є.
Відразу не робитимемо висновки, а з’ясуємо «who is» розпорядник акцизного складу. За відповіддю далеко ходити не потрібно. Розшифровку знайдемо у п.п. 14.1.224 ПКУ.

* Крім скрапленого природного газу, бензолу та метанолу.
Тепер резюмуємо. Особи, які стикаються у своїй діяльності з паливом, можуть бути розпорядниками акцизних складів, а можуть ними і не бути. Усе залежить від того, як саме вони використовують паливо. І якщо роблять вони з ним щось більше, ніж тільки навантаження-розвантаження та зберігання для подальшого власного споживання, то створювати акцизний склад потрібно. При цьому вважаємо, що під власним споживанням ПКУ в цьому випадку розуміє використання, не пов’язане з передачею палива іншим особам.
Наприклад, ви надаєте послуги зі зберігання палива. Або ваш виключний/невиключний вид діяльності — торгівля паливом і ви завантажуєте/розвантажуєте/зберігаєте паливо для перепродажу. У цих випадках ви будете розпорядниками, а ваші приміщення — акцизними складами. Якщо ж ви здаєте в оренду приміщення, але до палива жодного відношення взагалі не маєте, або зберігаєте паливо, яке використовуєте виключно у власному виробництві, тоді ви не будете розпорядниками, а ваші приміщення не будуть акцизними складами.
Якщо акцизний склад необхідно створювати, то які вимоги потрібно врахувати при цьому? На законодавчому рівні вони прописані у ст. 230 ПКУ. Зверніть увагу: у цілому податкова реформа внесла до них позитивні зміни. Витратоміри та рівнеміри-лічильники поки залишаємо за дужками, оскільки застосовувати їх доведеться тільки з початку наступного року (згідно з п. 12 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).
