Головний герой нашої розповіді — постанова № 656*. Саме з її допомогою КМУ (за порадою Мінекономрозвитку) і впровадив пілотний проект, що обговорюється. Що важливо врахувати?
По-перше, проект стосується усієї території України.
По-друге, дата його початку — 01.10.2016 р. (що прямо передбачено п. 1 постанови № 656). З урахуванням часу на моніторинг, оцінку результатів насолоджуватися свободою від цінового регулювання можна буде як мінімум 4 місяці. А там уже — «як карта ляже» .
По-третє, і що найголовніше, стосується пілотний проект лише певного переліку товарів та послуг. Його наведено в п. 2 постанови № 656.
Дія пілотного проекту поширюється на: | |
1 | Граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування |
2 | Граничні розміри плати за послуги, що надаються у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів |
3 | Граничні рівні цін, нормативи рентабельності (у розмірі не вище 20 %) за надання в оренду торгових приміщень (площ), торговельно-технологічного та/або холодильного устаткування у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів |
4 | Граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину та м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 % без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні |
5 | Граничні рівні рентабельності виробництва борошна пшеничного вищого, першого і другого сорту, борошна житнього обдирного, хліба вагою більш як 500 грамів з борошна пшеничного вищого, першого і другого сорту та їх суміші, борошна житнього та суміші борошна пшеничного та житнього простої рецептури (борошно, дріжджі, сіль, вода) без додавання цукру, жиру, інших наповнювачів, а також хліба і хлібобулочних виробів для діабетиків |
6 | Оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, крупи гречані, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко коров’яче питне (пастеризоване, фасоване у плівку), сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни |
7 | Граничні рівні рентабельності пакування (фасування) продовольчих товарів, щодо яких запроваджено державне регулювання цін, без урахування вартості сировини не вище ніж 10 % |
Звернемо вашу увагу на шосту позицію переліку. Це оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, крупи гречані, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко коров’яче питне (пастеризоване, фасоване у плівку), сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову.

Державне регулювання оптово-відпускних цін на такі продукти раніше відбувалося шляхом декларування їх зміни.
Слід визнати, що це досить трудомістка і обтяжлива процедура, покладена на плечі виробників і продавців таких товарів.
Для її регулювання було затверджено окрему постанову (№ 1222***). Виходить, з 01.10.2016 р. дію цієї постанови повністю «заморожено».

Пакет документів, які зобов’язані були подавати до Держцінінспекції виробники, визначено п. 3 постанови № 1222, а продавці — п. 4 цього документа. Причому якщо останні повинні були робити це не пізніше ніж за три робочі дні до введення підвищених цін, то виробники — взагалі за десять.
Але це ще не все! Держцінінспеція за результатами проведеного аналізу документів видавала висновки щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат при формуванні оптово-відпускних цін. Причому могла й відмовити !
Далі такі висновки (у разі їх отримання ) разом з проектом декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари виробники/продавці подавали до Ради міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям. І лише після узгодження документів цими органами підвищення цін ставало можливим. Причому і на цьому етапі можна було отримати відмову!
Тепер усі ці «пекельні кола» у минулому. Точніше, тимчасово у минулому.
Насамкінець хотілося б побажати, щоб слова Прем’єр-міністра, який заявляв, що скасування держрегулювання цін на продукти не вплине на їх вартість, у результаті не виявилися пустим звуком.