Податківці справедливо зазначили, що лікарняні та декретні НЕ включаються до підприємницького доходу загальносистемника, єдиноподатника або незалежного професіонала. Отже, до «підприємницьких» книг обліку їх не записуємо. Але ці доходи обкладаються ПДФО і військовим збором за правилами, що діють для звичайних громадян-фізосіб (ЄСВ такі доходи в разі їх виплати підприємцю не обкладаються взагалі!). І тут справа йде таким чином.
1. Допомога по вагітності та пологах (декретні) не включаються до загального оподатковуваного доходу (п.п. 165.1.1 ПКУ). А отже, з неї не потрібно сплачувати ані ПДФО, ані військзбір (п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
2. А ось лікарняні до загального доходу включаються (абз. 12 п.п. 165.1.1 ПКУ). Тому з них сплачується і ПДФО (18 %), і військзбір (1,5 %)* . Але хто повинен сплачувати ці податки? У зазначеному листі податківці говорять про податкового агента.
* Можливо, вас зацікавить, як підприємцю розрахувати та отримати лікарняні «на себе». Про це ми писали у статті «Підприємці та «всестрахуюча» ставка ЄСВ 22 %: нюанси отримання допомог» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 14).
Але чи є в цьому випадку податковий агент? Можливо, це фонд соцстраху? Відповідно, підприємець, який отримав лікарняні, звільняється від необхідності сплачувати ПДФО і військзбір і від відповідальності в разі їх несплати (п. 127.1 ПКУ)? Ми б не квапилися з таким висновком.
На практиці фонд не утримує зазначені податки. Він не нараховує допомогу, а тільки перераховує гроші на спецрахунок.
Отже, найбезпечніший варіант:
— допомогу по вагітності та пологах (декретні) відобразити в рядку 11 «Доходи, які не підлягають оподаткуванню, у тому числі:» річної декларації про майновий стан та доходи. ПДФО та військовий збір із цих сум сплачувати не потрібно. Як ми зазначили вище, ці доходи не включаються до загального оподатковуваного доходу;
— лікарняні відобразити в рядку 10.9 «Інші доходи» річної декларації. Самостійно сплатити з їх суми ПДФО та військзбір — одночасно зі сплатою за підприємницькими доходами.

Ну й насамкінець нагадаємо про необхідність відзвітувати перед фондом про отримання лікарняних. Для цього не забудьте подати форму Ф4-ФСС з ТВП у строк не пізніше 20-го числа місяця, що настає за кварталом отримання лікарняних**.
** Детально про заповнення цього звіту ми писали у статті «Підприємець отримав допомогу із соцстраху. Потрібно відзвітувати!» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 15).