Теми статей
Обрати теми

Нерухомість купили — ПДФО/військовий збір не сплатили: виправляємо недолік

Білова Наталя, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Ринок нерухомості в нашій країні тішить зниженням цін. Тож підприємства мають можливість вигідно розширити список своїх необоротних активів, у тому числі й за рахунок комерційних об’єктів, придбаних у фізосіб. Щоправда, при виплаті продавцю доходу за такою операцією доведеться сплатити до бюджету ПДФО та військовий збір. Ви цього не зробили, бо продавець вас випередив? Не поспішайте радіти. Заощадити тут не вийде — ваші обов’язки з вас ніхто не знімав. Отже, приготуйтеся виправляти недолік №Г№. Детальний порядок дій наводимо в цій статті.
ПДФО, військовий збір, ф. № 1ДФ, самовиправлення, штрафи, повернення, декларація

Коли фізособа отримує дохід від продажу своєї нерухомості, вона у деяких випадках зобов’язана поділитися отриманим з державою. Цього вимагає п.п. 164.2.4 ПКУ. Він установлює, що частина доходів від операцій з нерухомим майном у розмірі, визначеному ст. 172 цього Кодексу, включається до загального оподатковуваного доходу фізособи. А отже, такі доходи обкладаються ПДФО та військовий збором ( пп. 1.2, 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Виняток — «пільгові» об’єкти нерухомості з п. 172.1 ПКУ. Суми, отримані від їх продажу, за певних умов під обкладення ПДФО та військовий збором не підпадають. Проте нині неоподатковувані об’єкти нас не цікавлять. Поговоримо про оподатковувані.

Важливе питання в цій розмові: чи завжди продавець має сам перераховувати податки до бюджету зі свого «нерухомого» доходу? Як бути, якщо він з виконанням такого обов’язку поквапився?

Сплата податків: чий обов’язок?

Якщо фізособа продає нерухомість іншій фізособі, то обчислити та сплатити ПДФО і військовий збір до бюджету зобов’язаний сам продавець. Зробити це він повинен до посвідчення договору купівлі-продажу нотаріусом ( п.п. «а» п. 172.5 ПКУ). А все тому, що правочин може бути нотаріально посвідчений тільки за наявності (1) квитанції про сплату ПДФО та військового збору, а також (2) документа про визначення оціночної вартості об’єкта нерухомості.

img 1Перевірити факт сплати ПДФО та військового збору продавцем — обов’язок нотаріуса.

Якщо ж нерухомість у фізособи купує підприємство, то воно стає податковим агентом цієї фізособи-продавця ( п. 172.7 ПКУ). Тому воно зобов’язане:

1) нарахувати, утримати і сплатити (в день виплати такого доходу) ПДФО та військовий збір з доходу, отриманого фізособою від такого продажу, до бюджету за своїм місцезнаходженням ( п.п. 168.4.4 ПКУ);

2) відобразити інформацію про «продажний» дохід фізособи та утриманий з нього ПДФО у розділі I ф. № 1ДФ з ознакою доходу «104», а про військовий збір — у розділі II цієї форми.

Зазвичай для підприємства утримати і сплатити податки з купівлі у фізособи не проблема. Але як бути, якщо раптом з’ясовується, що продавець стрибнув «поперед батька…» img 2 — ще до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу самостійно перерахував необхідні суми ПДФО та військового збору до бюджету. Наприклад, оскільки мав намір продати об’єкт іншій фізособі, а не підприємству.

Що в такому разі робити підприємству? Чи потрібно йому ще раз сплачувати ПДФО та військовий збір за цим об’єктом?

На жаль, потрібно img 3. Той факт, що фізособа сама сплатила податки з нерухомості, не дає права підприємству-покупцю ухилитися від своїх податкових обов’язків і «начхати» на утримання цих податків з доходу, що виплачується продавцю. Як же виправити становище?

Самовиправляємося

Щоб «спати спокійно», підприємству якнайскоріше потрібно:

1) нарахувати і перерахувати до бюджету за своїм місцезнаходженням ПДФО та військовий збір з виплаченого фізособі-продавцю доходу. Причому, враховуючи, що дохід уже виплачено, податки вам доведеться сплатити з власних коштів;

img 4Їх суму віднесіть до інших операційних витрат записом: Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» — Кт 641/ПДФО, 642/ВЗ.

2) внести інформацію про таку виплату (перерахування податку/внеску) до ф. № 1ДФ з ознакою доходу «104».

При цьому порядок заповнення ф. № 1ДФ залежить від того, як давно ви виплатили дохід фізособі, тобто скільки часу минуло з моменту несплати належних податків.

Помилка «свіжа». Якщо ви виявили свою «недоплатну» помилку до закінчення строку подання ф. № 1ДФ за відповідний звітний період, вважайте, що вам страшенно повезло. Хоча ви і не перерахували податки, які підлягають утриманню з виплаченого фізособі доходу, вчасно (див. вище), але включити дані про нього до поточної ф. № 1ДФ устигаєте.

Тому ніякі фінсанкції (у тому числі й одіозний штраф за п. 119.2 ПКУ) вам у цьому випадку не загрожують img 5. Не бійтеся і пені за п.п. 129.1.1 ПКУ. Її при виправленні помилки нараховують тільки у разі, якщо таку помилку виправили після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання.

Помилка «старша». Гірше, якщо про необхідність сплати ПДФО/військовий збір ви згадали вже після закінчення строку подання ф. № 1ДФ за той звітний квартал, до якого входить місяць виплати «нерухомого» доходу. Доведеться скористатися механізмом самовиправлення помилок, передбаченим п. 50.1 ПКУ та розд. IV Порядку № 4*.

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

Причому використовувати для коригування ви можете тільки один-єдиний спосіб — уточнюючий Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ ( п. 4.3 Порядку № 4). До його подання не забудьте:

— сплатити 3 %-самоштраф від суми недоплати ПДФО та військового збору;

— визначити і сплатити пеню за п.п. 129.1.1 ПКУ з розрахунку 120 % річної облікової ставки НБУ, що діяла на день, у який слід було сплатити ПДФО / військовий збір, або на день їх фактичної сплати, якщо ставка НБУ на цей день вища, за кожний день прострочення.

Пені вам удасться уникнути лише у разі, якщо встигнете самовиправитися до спливу 90 календарних днів, наступних за днем, у який повинні були сплатити податки з нерухомості.

Крім того, підприємству загрожує штраф у розмірі 510 грн. (за повторне порушення протягом року — 1020 грн.) за п. 119.2 ПКУ за подання ф. № 1ДФ:

— з недостовірними даними (помилками), які призвели до збільшення податкових зобов’язань, — якщо у ф. № 1ДФ було відображено «нерухомий» дохід, але з нульовими значеннями нарахованого/сплаченого ПДФО та військового збору;

— не в повному обсязі — якщо такий дохід взагалі не був відображений у Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ.

img 6Не пощастить у цьому випадку і посадовим особам підприємства img 7. Їм «світить» адмінштраф згідно з п. 1634 КпАП у розмірі від 34 до 51 грн. (за повторне порушення протягом року — від 51 до 85 грн.).

Подаємо уточнюючу ф. № 1ДФ

Заповнити уточнюючий розрахунок за ф. № 1ДФ просто. Вам не потрібно переписувати всі рядки табличної частини розрахунку, які були заповнені у ф. № 1ДФ з відміткою «Звітний». Уточнюючий розрахунок містить інформацію тільки в уточнюючих рядках.

Якщо ви забули відобразити інформацію про нарахований/виплачений дохід фізособі-продавцю, то дійте таким чином. У розділі I ф. № 1ДФ для введення забутого рядка заповнюйте усі її графи. При цьому у графі 9 проставте « — рядок на введення.

Якщо ви у ф. № 1ДФ за той звітний квартал, у якому виплатили дохід, зазначили його суму, але не зазначили ПДФО, який підлягає сплаті з такого доходу, то в розділі I уточнюючого Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ формуйте два рядки:

— перший — на вилучення неправильної інформації (повторюєте рядок без ПДФО) з ознакою «1» у графі 9;

— другий — на введення правильної інформації (з сумою зобов’язань) з ознакою «0» у графі 9.

У розділі II ф. № 1ДФ у рядку «Військовий збір — виключення****» повторіть усі графи помилкового рядка із уже поданого (помилкового) Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ. У рядку «Військовий збір» зазначте правильну інформацію.

Як фізособі повернути сплачене?

Вважаємо, що фізособа-продавець цілком може повернути зайво сплачені до бюджету «нерухомі» ПДФО та військовий збір.

Для цього фізособі потрібно лише подати річну декларацію про майновий стан і доходи. До декларації радимо додати:

img 8І хоча для подібних випадків повернення податків розд. VI ПКУ не передбачений, це єдиний спосіб отримати назад свої гроші.

— копію договору, який підтверджує, що покупцем нерухомості є юрособа;

— документи, що підтверджують фактичну сплату ПДФО та військового збору (платіжні доручення, квитанції банку або відділення зв’язку).

Зверніть увагу: граничний строк подання декларації згідно з п.п. 49.18.4 ПКУ за 2016 рік — 3 травня 2017 року. Отже час, щоб підготуватися, є.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі