(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 35
  • № 34
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Вересень , 2016/№ 36

Працюєте за комп’ютером? Вимагайте додаткову відпустку!

Як правило, коли мова заходить про щорічну додаткову відпустку, багато хто махне рукою і сумно зітхне: «Тут хоча б основну дали відгуляти…» А дарма! Вона може обернутися для вас дзвінкою монетою! Причому є така додаткова відпустка, яка належить практично всім офісним працівникам. Заінтригували? Тоді читаймо далі!
додаткова відпустка, грошова компенсація

«Комповідпустка»

Вже давно комп’ютер перестав бути для нас дивовижею. Зараз це незамінний помічник будь-якого офісного працівника. Та тільки, пропрацювавши цілий день із цим помічником, йдеш додому втомлений, з червоними, мов у кролика, очима. Адже не красотами лісів і полів милуєшся, а цифрами, літерами, графіками…

Але якщо дотримано усіх правил охорони праці щодо роботи з комп’ютером (ДСанПіН 3.3.2.007-98, Правила № 65*), таку роботу не розглядають як важку або шкідливу**. У той же час про її особливий статус нам говорить п. 58 розд. XXII «Загальні професії по усіх галузях господарства» Списку № 1290-2***. У ньому зазначено: працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, встановлену в п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки.

* Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин, затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7, і Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 26.03.2010 р. № 65, відповідно.

** На це звертало увагу Мінсоцполітики у листі від 11.08.2014 р. № 348/13/166-14.

*** Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджений постановою КМУ від 17.11.97 р. № 1290.

Але чи можна віднести до таких «машин» сучасні персональні комп’ютери? Мінсоцполітики в листах від 11.08.2014 р. № 348/13/166-14 і від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13 упевнено говорить — ТАК! Причому вид монітора, на якому працює працівник, для цілей надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці значення не має.

Працівники, які працюють на персональних комп’ютерах, можуть претендувати на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.

Важливо! Працівник може використовувати право на таку відпустку при виконанні певних умов. Про них поговоримо далі.

Звичайно, так, але тільки якщо…

Почнемо з головного. Вище ми вже говорили, що додаткова відпустка за особливий характер праці встановлена в п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки. Так от, претендувати на цю відпустку не можуть працівники, тривалість відпусток яким визначено не Законом про відпустки, а іншими актами законодавства (наприклад, держслужбовці).

Перелік посад (професій), робота на яких дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці за роботу на комп’ютері, слід навести у колдоговорі (іншому нормативному акті роботодавця).

Йдемо далі. Право на таку відпустку мають працівники, які фактично були зайняті на роботах з особливим характером праці (у нашому випадку — безпосередньою роботою з комп’ютером) не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників відповідної професії (посади) (п. 7 Порядку № 16-2****).

**** Порядок застосування Списку № 1290-2, затверджений наказом Мінпраці від 30.01.98 р. № 16.

Пояснимо. Припустимо, що повноцінний робочий день для професії працівника, що претендує на додаткову відпустку за роботу з комп’ютером, — 8 годин. Щоб мати право на «комповідпустку», він повинен фактично працювати з комп’ютером не менше 4 годин на день. І це не враховуючи (!) час перерв при роботі з комп’ютером, походів до курилки / на каву (чай) / за особистими потребами.

Тобто виходить, що однозначно право на таку відпустку не матимуть працівники, які прийняті на роботу на умовах неповного робочого дня, — 4 години на день або менше (при 8-годинному робочому дні). А от працівники, які працюють повний робочий день, але на умовах неповного робочого тижня, цілком можуть претендувати на «комповідпустку».

Зверніть увагу: вести облік часу, відпрацьованого в умовах з особливим характером праці, у зручній для себе формі — обов’язок роботодавця.

До речі, атестацію робочих місць для надання такої щорічної додаткової відпустки не проводять.

Яка тривалість?

Максимальна тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу з комп’ютером — 4 календарні дні за відпрацьований робочий рік. А от її конкретну тривалість зазначають у колективному або трудовому договорі.

Важливо! «Комповідпустку» надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. До розрахунку часу, що дає право на таку відпустку (далі — стаж), включають:

— дні, коли працівник фактично був зайнятий роботою з комп’ютером не менше половини встановленої йому тривалості робочого дня;

— час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами та за особливий характер праці;

Читай: робочі дні за графіком роботи підприємства (підрозділу, індивідуальним графіком роботи), які припадають на цей період.

— час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медвисновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

Обрахунок стажу та фактичної тривалості «комповідпустки» роблять щодо кожного працівника, який має право на таку відпустку.

Як визначити фактичну тривалість відпустки? Для цього розділіть стаж (у робочих днях) на кількість робочих днів у робочому році, за який надається «комповідпустка», згідно з графіком роботи підприємства (підрозділу, індивідуальним графіком роботи). Потім отримане число помножте на тривалість «комповідпустки», встановлену в колдоговорі (трудовому договорі, укладеному з працівником). Усе, обрахунок зроблено!

Проілюструємо сказане на прикладі.

Приклад 1. Згідно з колдоговором тривалість «комповідпустки» для працівників бухгалтерії — 4 календарні дні. У вересні бухгалтер із заробітної плати бажає піти у щорічну додаткову відпустку за роботу з комп’ютером. Робочий рік, за який буде використано відпустку, — 20.05.2015 р. — 19.05.2016 р. Додатковий відпускний стаж — 210 робочих днів. Кількість робочих днів у робочому році — 252.

Тривалість щорічної додаткової відпустки за робочий рік, за який буде використано відпустку: (210 : 252) х 4 = 3 (к. дн.).

З походом у відпустку все зрозуміло. Та де ж обіцяні на початку статті дзвінкі монети, запитаєте ви.

Де ж дзвінкі монети?

Ви, звичайно, раді щорічній додатковій відпустці за роботу з комп’ютером, що ніби з неба впала, та все-таки віддали б перевагу грошам? Ваше бажання може бути виконано! А допоможе в цьому ч. 5 ст. 24 Закону про відпустки. У ній сказано: за бажанням працівника частина щорічної (основної та додаткової) відпустки, що належить працівнику за відпрацьований робочий рік, замінюється грошовою компенсацією.

Яка саме? Та, що перевищує 24 календарні дні.

Причому зробити це можна:

по-перше, виключно на підставі заяви працівника;

по-друге, тільки після того, як працівник використовує ті 24 календарні дні відпустки, що не компенсуються (щорічної та додаткових), за відпрацьований робочий рік, за який надається відпустка.

Не можна спочатку виплатити працівнику грошову компенсацію за частину відпустки, а потім надати йому саму відпустку (лист Мінсоцполітики від 25.06.2014 р. № 248/13/116-14).

Приклад 2. Працівник має право на щорічну відпустку тривалістю 28 календарних днів — 24 календарні дні основної відпустки та 4 календарні дні додаткової відпустки за роботу з комп’ютером.

Спочатку працівник має використати 24 календарні дні відпустки за відпрацьований робочий рік. Після цього на підставі його заяви роботодавець має право виплатити такому працівнику компенсацію за 4 календарні дні щорічної відпустки, що залишилися.

І зверніть увагу ваших роботодавців на таке. Мінсоцполітики наполягає, що щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, повинні надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку. Якщо цього не робити, роботодавцю може загрожувати штраф в 1 мінзарплату, а його посадовим особам, як мінімум, притягнення до адмінвідповідальності у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн. ( ч. 1 ст. 41 КпАП).

Причому не має значення, чи укладено колдоговір на підприємстві і чи передбачена у колдоговорі гарантія щодо встановлення працівникам таких відпусток (див. лист Мінсоцполітики від 11.08.2014 р. № 348/13/166-14).

відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.