Усі підприємці зобов’язані вести податковий облік. Цей облік ведеться в Книгах обліку, яких існує кілька різновидів. Для єдиноподатників форму Книг затверджено наказом № 579*, для загальносистемників — наказом № 481**.
* Наказ Мінфіну «Про затвердження форм книги обліку...» від 19.06.2015 р. № 579.
** Наказ Міндоходів «Про затвердження форми книги обліку...» від 16.09.2013 р. № 481.

Тому якщо підприємець переходить з єдиного податку на загальну систему, йому обов’язково потрібно завести нову Книгу обліку доходів і витрат та зареєструвати її у податківців. З оформленням нової Книги не варто затягувати навіть у тому разі, якщо ви маєте намір усього лише недовго «відсидітися» на загальній системі та не збираєтеся вести діяльність. А стара Книга обліку доходів (яка велася на спрощенці) залишається у вас і зберігається 3 роки.

Далі, попрацювавши на загальній системі, підприємець знов повертається на спрощенку. «Загальносистемна» Книга обліку доходів і витрат вирушає «до сейфу» ☺. А що ж з «єдиноподатковою» Книгою обліку доходів: заводити нову (та реєструвати у податківців) або можна продовжувати записи в старій, яку вели рік тому на спрощенці?
На жаль, прямої відповіді на це запитання в законодавстві немає. Офіційної думки ДФСУ — теж. При цьому в Порядку № 579*** не передбачене скасування реєстрації Книги обліку доходів у разі її «відходу» на зберігання. Інформація на титульній сторінці Книги (П. І. Б., ІПН, податкова адреса), очевидно, залишилася актуальною.
Отже, ваша стара зареєстрована Книга обліку доходів цілком підходить для того, щоб знову вести в ній облік. При цьому жодних даних за період роботи на загальній системі до цієї Книги вносити не потрібно. Розпочинаєте її вести з тієї дати, коли знову стали спрощенцем.
Та все ж ми рекомендуємо отримати письмову консультацію податківців із цього приводу. Адже в деяких податкових вимагають, щоб єдиноподатник у такій ситуації реєстрував нову Книгу обліку доходів. А неслухняних можуть покарати навіть 5-кратним штрафом за неоприбуткування готівкового доходу (якщо визнають вашу стару Книгу недійсною і скажуть, що у вас взагалі немає Книги обліку доходів). Будьте пильними — не варто доводити справу до суду!