Теми статей
Обрати теми

Відпускні за три дні: як і коли можна відійти від правила

Огай Олена, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Працівниця нашого підприємства у терміновому порядку хоче оформити щорічну відпустку з датою початку відпустки наступного дня після того, як вона написала заяву. Роботодавець не заперечує, але виникає запитання: коли їй виплатити суму відпускних?
КЗпП, Конвенція про оплачувані відпустки, адмінштраф

За загальним правилом про дату початку відпустки, установленої графіком, працівника повідомляють письмово не пізніше ніж за 2 тижні до строку виходу у відпустку ( ч. 11 ст. 10 КЗпП). Така «завчасність» завжди виявляється виправданою. Протягом відведеного двотижневого строку відділ кадрів і бухгалтерія у спокійному режимі оформляють відпустку працівнику і як потрібно за правилом «трьох днів» виплачують відпускні.

Нагадаємо, що за цим правилом зарплата за весь час щорічної відпустки виплачується працівникам не пізніше ніж за три дні до початку відпустки ( ч. 4 ст. 115 КЗпП і ст. 21 Закону про відпустки). Зверніть увагу: у цій нормі маються на увазі три календарні дні (див. лист Мінпраці від 26.06.2009 р. № 155/13/116-09).

img 1Порушення строків виплати відпускних є підставою для застосування до посадових осіб підприємства адмінштрафу в розмірі від 510 до 1700 грн. ( ч. 1 ст. 41 КУпАП).

Працівник іде у відпустку, не маючи в запасі ані двох тижнів, ані навіть трьох днів? У такій ситуації на допомогу приходить п. 2 ст. 7 Конвенції про оплачувані відпустки від 24.06.70 р. № 132, ратифікованої Законом України від 29.05.2001 р. № 2481-III. У цьому пункті зазначено: відпускні виплачуються працівнику до відпустки, якщо інше не передбачене в угоді між працівником і роботодавцем. Тобто зазначеною нормою Конвенції допускається можливість виплати відпускних в інші строки, ніж визначені національним законодавством, але за умови наявності окремої угоди між працівником і роботодавцем.

Стаття 8-1 КЗпП, у свою чергу, містить таку норму: «якщо міжнародним договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлені інші правила, ніж ті, що їх містить законодавство України про працю, то застосовуються правила міжнародного договору або міжнародної угоди».

Це означає, що в разі надання працівнику відпустки у стислі строки (наприклад, у зв’язку з сімейними обставинами, станом здоров’я тощо) можна виплатити відпускні пізніше, ніж за три дні до початку відпустки, але за наявності угоди між ним і роботодавцем.

img 2Не заперечує проти цього й Мінсоцполітики (див. лист від 05.01.2012 р. № 7/13/133-12).

Такою угодою, зокрема, може бути заява працівника з проханням про виплату відпускних в інший, ніж передбачений законодавством, строк, погоджений з роботодавцем. Формулювання може бути таким: «Прошу виплатити належну мені суму відпускних у найближчий строк, установлений для виплати зарплати/авансу».

На заяві роботодавець зазначає свою згоду з такою виплатою у формі резолюції. У такій ситуації можна говорити про те, що сторони досягли згоди.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі