А ось на місцях податківці іноді видають «перли», мовляв, ЄСВ «за працівників» можна «овитратити», а ось ЄСВ «за себе» — ні . Розбираємося.
Колись ЄСВ «за себе» платився в «два присіди». Спочатку — «внутрішньорічні» аванси, потім за підсумком року — остаточний розрахунок. І те й інше підприємець міг без проблем «овитратити».
Зараз за ЄСВ «за себе» авансів немає. Є тільки розрахунок за роком. У ПКУ є пряма норма про потрапляння ЄСВ у витрати ( п.п. 177.4.3). У категорії 104.05 ЗІР податківці також зазначають — «так, можна». А в чому ж тоді проблема?
Можна почути аргумент, мов ЄСВ «за себе» сплачується після року. Тому відноситься до торішнього доходу. А раз так, то в поточному році не можна врахувати ЄСВ «за себе», оскільки він пов’язаний з торішнім доходом.
Що сказати?! Цей аргумент, вважаємо, є протизаконним. До нього не варто прислухатися.
Можна сміливо відносити сплачений ЄСВ «за себе» у витрати поточного періоду.1. Правило про прямий (!) зв’язок доходу і витрат (витрати відображаються одночасно з доходом, з яким вони пов’язані; відповідно — немає доходу, немає і витрат) стосується так званої «матеріальної собівартості». Тобто витрат з п.п. 177.4.1 ПКУ / записів у графі 6 Книги обліку доходів і витрат (ч. 6 п. 6 Порядку від 16.09.2013 р. № 481).
Це правило не діє, якщо йдеться про графи 7 і 8 Книги обліку доходів і витрат. Частина витрат, які ви повинні відображати в цих графах, мають таку природу, що їх неможливо безпосередньо пов’язати з конкретним доходом. Відповідно і враховують їх відразу — у день платежу, навіть якщо доходу за цей день узагалі немає.
Так ось, ЄСВ «за себе» якраз і належить до такої категорії (вказується в графі 8). З госпдіяльністю він пов’язаний прямо, а ось з якимось конкретним доходом пов’язати його прямо не можна.
Тут доречно провести аналогію з бухобліковими адміністративними витратами на сплату податків.
2. При цьому в п.п. 177.4.3 ПКУ є прямий дозвіл включати у витрати ЄСВ «…у розмірах і порядку, встановлених законом».
Зверніть увагу на цитату!
Адже ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ встановлює саме такий порядок сплати ЄСВ «за себе», коли за звітний рік платимо на початку наступного року.
Значить, загальносистемники мають повне право включити ЄСВ «за себе» у витрати поточного року, незважаючи те, що платять його з доходу, отриманого минулого року!
Це саме стосується й інших податків, які сплачуються після закінчення року, тобто в поточному році — за минулий.Тобто насправді проблеми жодної немає .